Řecko od cestovní kanceláře VTT - Praktické rady před cestou

Vážení klienti,

připravili jsme pro Vás podrobné pokyny na cestu a praktické rady, v nichž najdete odpovědi na nejčastější otázky. Aktuální pokyny vztahující se k Vašemu pobytu jsou odesílány nejpozději 7 dnů před odletem. Sami si můžete na cestovní smlouvě určit, zda je chcete obdržet poštou nebo e-mailem. Pohodlně stáhnout si je také můžete na našich webových stránkách ZDE

V případě, že Vám pokyny nebudou po této lhůtě doručeny, kontaktujte, prosím, naši CK. Pokud si zájezd zakoupíte v době kratší než 7 dnů před odjezdem, pokyny obdržíte při podpisu objednávky služeb/cestovní smlouvy v naší CK nebo u našich obchodních zástupců..

Praktické rady a pokyny na cestu


CESTOVNÍ DOKLADY

Občanský průkaz

K cestám do Řecka a na Kypr (stejně jako do dalších zemí Evropské unie, EHP a Švýcarska) postačí občanům České republiky jako cestovní doklad občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. (Zvláště novomanžele upozorňujeme, že občanský průkaz s odstřiženým rohem je považován za neplatný.)

Cestovní pas

Je možné cestovat i na platný cestovní pas. Všechny doklady by měly být platné nejméně po dobu pobytu v destinaci. Klienty s cizí státní příslušností upozorňujeme, aby si ve vlastním zájmu ověřili, jaké cestovní doklady a případně víza potřebují.

Doklady pro děti

Upozorňujeme, že všechny děti bez ohledu na věk (tedy včetně nejmenších kojenců) musí mít vlastní cestovní pas nebo vlastní občanský průkaz. Nebude stačit, že má dítě zapsané rodič ve vlastním cestovním dokladu. (Cena pasů pro děti do 15 let činila v době tisku katalogu 100 Kč, vyřídit je můžete na magistrátu, městském nebo obecním úřadě s rozšířenou působností. Cena za vydání občanského průkazu dítěti do 15 let činila v době tisku katalogu 50 Kč). Nechat vystavení dokladu na poslední chvíli se nevyplatí – dětské rychlopasy vyjdou na cca 1.500 Kč a platí pouhých 6 měsíců.

Ztráta dokladů

Věnujte prosím během dovolené náležitou pozornost svým cestovním dokladům. V případě jejich ztráty, odcizení či znehodnocení si musíte náhradní doklady zajistit na vlastní náklady osobně u zastupitelského úřadu, výdaje mohou dosáhnout stovek Eur. Pokud dojde ke ztrátě či odcizení cestovních dokladů, je nezbytné nahlásit to na policii a požádat o vydání potvrzení. Na zastupitelském úřadě je možné požádat o vydání nového cestovního dokladu, v naléhavých případech je vydáván takzvaný cestovní průkaz. (K jeho vydání jsou potřeba 2 identické fotografie o rozměru 35×45 mm a čitelně vyplněný formulář. Pokud dotyčný nemá k dispozici žádný doklad totožnosti, může být jeho totožnost potvrzena i jiným občanem ČR, který je držitelem platného cestovního dokladu, případně jiným způsobem.)

Tip: Zkušení cestovatelé si právě pro případ krádeže nebo ztráty vozí oba možné doklady. Tedy jak pas, tak občanský průkaz. Nikdy je ale pochopitelně nemají pohromadě… Dalším tipem je mít s sebou náhradní pasové fotografie.


LETECKÁ PŘEPRAVA


Sledujte aktuální letový provoz nad Evropu… a aktuální letový řád leteckých společností (přílety / odlety)

CK VTT pro Vás nalezla několik zajímavých webových odkazů, které se můžou být přínosné pro sledování aktuální situace ve vzdušném prostoru nad Evropu. Uvádíme i odkaz, kde je možné sledovat letový řád, přílety, odlety a možná zpoždění svých rodinných příslušníků…


Aktuální letový provoz a počasí nad Evropu

Flight radar – ukazuje živě letadla ve vzdušném prostoru nad Evropou

Letový řád Letiště Václava Havla Praha – Ruzyně : sledujte přílety, odlety, zpoždění

Letový řád letiště Brno – Tuřany : sledujte přílety, odlety, zpoždění


Cestující, využijte svých práv !!!

Zrušený let?

Ztracená zavazdla? Image kampan

Jak cestují osoby s postižením nebo osoby se sníženou schopností pohybu?

Všichni mají právo spokojeně cestovat!

Evropská komise spustila webové stránky informující o právech cestujících nejen v letecké dopravě a nabízí několik pravidel, co byste měli udělat, pokud se domníváte, že byla porušena Vaše práva cestujícího…

Více informací a krátké videospoty naleznete pod tímto odkazemTravel Service Smart Wings

SMART WINGS, TRAVEL SERVICE

Příruční zavazadlo

Obvykle batoh, kabelka, taška s notebookem a podobně. Jde o zavazadlo (jedno na osobu), které máte po celou dobu u sebe. V něm můžete mít cestovní doklady, peníze, bankovní karty, fotoaparáty a další elektroniku, knížku na cestu… S sebou do kabiny letadla smíte vzít pouze malá množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu. Tekutinami se rozumí: voda a další nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleťová mléka a oleje, parfémy, spreje, gely, včetně šampónů a sprchových gelů, nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a deodorantů, pasty včetně zubní pasty, směsi tuhých a tekutých materiálů, všechny ostatní věci podobné konzistence. Pokud si v letištních obchodech zakoupíte zboží tekutého, gelového či aerosolového charakteru, musí být vždy uloženo společně s účtenkou do příslušného průhledného obalu. Obal musí mít označení letiště, na kterém si cestující dané zboží koupil. V případě, že cestující s tímto zbožím přestupuje, pak ho musí předložit během bezpečnostní kontroly k detekční zkoušce speciálním skenerem. Touto kontrolou projde i zboží pořízené na letišti v Praze, a to v případě, že od jeho nákupu uběhlo více než tři hodiny. Přeprava dětské stravy a léků v podobě tekutiny, gelu či aerosolu na palubě letadla v kabinovém zavazadle – tyto věci v objemu nad 100 ml budou kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. V Terminálu 2, kde je centrální bezpečnostní kontrola, je označen jako „Medical line“ prostor určený pro přepravu dětské stravy a léků nad 100 ml. V Terminálu 1 jsou skenery ve všech odletových čekárnách, dále jsou k dispozici na přestupu.

Dále si do kabiny můžete vzít:

Tekutiny určené k použití během cesty, jež jsou nutné pro léčebné účely nebo z důvodů zvláštního požadavku na stravování, včetně kojenecké výživy. V případě převozu zdravotní či kojenecké stravy je nutné, abyste nepřeváželi množství větší, než je nutné pro cestu. Pracovníkem bezpečnostní kontroly můžete být požádáni o kontrolu tekutiny ochutnávkou (např. kojenecká strava), či o předložení dokladu o jejím původu (např. v případě převozu insulinu jde o potvrzení od lékaře či recept na jméno cestujícího).

Do kabiny letadla si dále můžete vzít věci osobní potřeby, jako jsou deštník nebo vycházková hůl, berle nebo podpěrné přístroje a zcela složitelný vozík pro invalidní osoby (který se z prostorových důvodů ukládá do nákladového prostoru letadla), sedačku pro dítě – tu ovšem pouze v případě, že se vejde do uzavíratelné schránky nad hlavami cestujících. U společností Travel Service a SmartWings je dále možné si navíc vzít také dámskou kabelku, kabát, šál nebo přikrývku, malý fotoaparát, kameru nebo dalekohled, malý přenosný počítač, četbu na dobu letu, jídlo pro dítě po dobu letu. Co do něj rozhodně nedávat: Nože (všech délek čepelí), nože na otevírání dopisů, nůžky (všech velikostí), zbraně, popř. hračky imitující zbraně nebo repliky zbraní (z umělých hmot nebo kovové), praky, domácí příbory, čepelky a žiletky, řemeslnické nářadí, šipky, vývrtky, injekční stříkačky (výjimkou jsou zdravotní důvody – kontaktujte zástupce letecké společnosti), pletací dráty, zbraně, chemikálie, toxické látky, sportovní pálky (baseballové apod.), kulečníková a biliárová tága, kovové pilníčky na nehty a další předměty, které bezpečnostní kontrola ČSL považuje za nebezpečné a mohly by být zneužity k ohrožení bezpečnosti cestujících nebo posádky letadla. U letů se společností Travel Service a SmartWings může příruční zavazadlo vážit maximálně 5 kg a mít max. délku 56 cm, šířku 45 cm a hloubku 25 cm. Maximální součet všech tří rozměrů může být 115 cm. Cestující může mít 1 kus příručního zavazadla. Přeprava trekingových holí – je možné přepravovat na palubě letadla, jen pokud lze sundat hroty (bodce), v opačném případě jsou přepravovány standardně jako například slunečník, tedy se váha započítává do váhového limitu 15 kg/osoba.

Image mg-0096.jpg

Odbavované zavazadlo

Tedy většinou kufry, tašky a podobně, které si necháte odbavit přepravcem na letišti, cestují v nákladním prostoru letadel a vyzvednete si je zase po přistání. Každý cestující s platnou letenkou má nárok na bezplatnou přepravu zavazadeldle podmínek letecké společnosti.

Bezplatně se přepravují kočárky, dětské postýlky, sedačky pro děti, invalidní vozíky na suché nebo gelové baterie. Kočárky je nutné zabalit do obalu nebo ochranné folie, jinak dopravce nenese odpovědnost za jejich poškození. Upozorňujeme, že při nedodržení váhového limitu je dopravce oprávněn vybírat poplatky za nadváhu zavazadel. Cestující si mohou nadváhu připlatit předem v naší cestovní kanceláři, nebo až na letišti při odbavení.

Travel Service a Smart Wings:

Cestující v třídě economy mají nárok na bezplatnou přepravu zavazadel o celkové hmotnosti 15 kg, cestující v přepravní třídě business mají nárok na přepravu zavazadla do 25 kg. Zapsané zavazadlo musí splňovat následující rozměrová omezení: délka každé strany menší než 150 cm a součet všech tří stran menší než 250 cm. Cestující může mít více než 1 kus zavazadla. Pokud cestuje například rodina, umožňuje dopravce jejich zavazadla takzvaně sdružovat, v součtu ale musí hmotnost odpovídat počtu osob a maximální váha jednotlivého zavazadla nesmí překročit 32 kg. Pozor – děti do 2 let (tohoto věku nesmí dosáhnout ani v den příletu) nemají nárok ani na sedadlo v letadle, ani na vlastní zavazadlo. Celková váha zavazadel dvou dospělých a dítěte do dvou let tedy nesmí překročit 30 kg!)

Poplatky za nadváhu: Při úhradě nadváhy předem v CK činí poplatek 500 Kč / 8 kg nadváhy, 1 000 Kč / 17 kg nadváhy. Při úhradě nadváhy při odbavení na letišti činí poplatek 750 Kč za každých započatých 8 kg nadváhy. Jedná se o poplatky za jeden směr.

Upozorňujeme, že jeden dospělý může přepravovat v letadle jen jedno dítě do 2 let věku bez nároku na sedadlo. Není tedy možné, aby cestovala 1 dospělá osoby se 2 dětmi do 2 let věku bez nároku na sedadlo.

Co do kufru nepatří:

Křehké věci (parfémy, toaletní vody, dioptrické a sluneční brýle, kontaktní čočky, lahve, sklo, porcelán, vodní dýmky), předměty podléhající rychlé zkáze, léky, peníze, kreditní karty, cenné a umělecké předměty, šperky, předměty z drahých kovů, cenné papíry, akcie, dluhopisy, obchodní dokumenty, klíče, pasy, identifi kační doklady, nosiče dat, elektronické předměty atd. Budou-li tyto předměty přepravovány v zavazadlovém prostoru letadla, nebude poškození nebo ztráta těchto předmětů kompenzována. Toto se týká i přepravy slunečníků.

V případě pochybností prosím kontaktujte leteckého dopravce.

Zabalení zavazadel

Po zkontrolování zavazadla jej uzamkněte, případně zabalte do igelitové fólie. (Tato služba je nabízena i přímo na letištích, jeden kufr vyjde na cca 130 Kč. Zabalení kočárku vyjde na cca 200 Kč.)

Přeprava kočárků:

Kočárky se přepravují zdarma, klienti je mohou mít až k nástupu do letadla. Kočárky musí být složitelné tak, aby prošly rentgenem při kontrole. Při vstupu do letadla se odevzdají personálu, který kočárky uloží do zavazadlového prostoru a při výstupu z letadla cestující kočárek opět obdrží. Kočárky musí být přepravovány v ochranném obalu. Letecké společnosti nenesou za případné poškození nezabalených kočárků odpovědnost.

Dětské (auto)sedačky je možné vzít do letadla jen za předpokladu, že se vejdou do prostoru nad sedadly, většinou je tedy nutné odbavit je jako zavazadlo.

Přeprava sportovního vybavení:

Travel Service a SmartWings: Za sportovní vybavení je považováno jízdní kolo, lyže, snowboard, potápěčská výzbroj, padák, golfový bag, surfovaní prkno, kiteboard, rybářské pruty apod. Cena je 1 250 Kč / kus do 15 kg při úhradě předem v CK, při úhradě na letišti při odbavení 1 500 Kč. Při hmotnosti 15 – 32 kg je účtován poplatek 2 750 Kč při platbě předem v CK, při úhradě na letišti při odbavení 3 000 Kč. Jedná se o poplatky za jeden směr. Na sportovní vybavení nelze aplikovat dokoupenou nadváhu.

Pozor! Chcete-li cestovat se sportovním vybavením, je potřeba nahlásit to už při koupi zájezdu! Je nezbytné u každého letu prověřit kapacitu i přesnou cenu.

Nadstandardní služby před a během letu

Máte-li zájem, a pokud je to u daného letu možné, cestovní kancelář VTT Vám může zajistit u leteckých společností nadstandardní služby.

Travel Service a SmartWings:

TRAVEL PLUS COMFORT – Bohatší catering na velkém platě (předkrm, teplé jídlo, dezert, kanapky, káva nebo čaj) s výběrem alkoholických a nealkoholických nápojů, salónek na letišti v PRG, OSR, BRQ podhlavníky TPC, deka a polštář, welcome drink, zvýšená péče posádky, zvýšená volná váha zapsaných zavazadel na 20 kg. Objednávka Travel Plus Comfort je podmíněna rezervací sedačky, která bude zpoplatněna (viz. dále „Odbavení na letišti“). Příplatek za tuto službu je 2500 Kč/osoba/směr. LOUNGE – Salónek pro odlety z PRG (MENZIES) otevírací doba T1 05:00–20:00, T2 07:00–19:00), na vyžádání lze i mimo tuto dobu dle počtu cestujících, nutno objednat minimálně do 48 hodin před odletem. Příplatek za tuto službu je 650 Kč/osoba/je­den směr.

Co by se Vám mohlo na dovolené hodit:

Plavky, trička, šortky, dostatečně účinné opalovací krémy a sluneční brýle s ochranným UV filtrem asi zmiňovat netřeba. Doporučujeme ale přibalit si i pevnější obuv na výlety, paměťové karty, baterie do aparátů, nabíječku na mobil, repelentní přípravky pro případ možného výskytu komárů, případně prostředek zmírňující svědění po poštípání (Fenistil gel apod.) a pokrývku hlavy. Pro návštěvu kostelů jsou nezbytné pro muže dlouhé kalhoty, pro ženy zahalená ramena a delší sukně.


ODBAVENÍ NA LETIŠTI

Pult/Stánek VTT

Na letiště se prosím dostavte nejpozději dvě hodiny před odletem, jak vyžadují letecké společnosti. U pultu cestovní kanceláře VTT, o jehož přesném umístění budete informování v aktuálních Pokynech na cestu, obdržíte pouzdro s voucherem na ubytování, dokladem o pojištění, visačkou na kufr, příp. letenkami (pouze v případě letů na pravidelných linkách společnosti SmartWings). Pokud je v cílové destinaci připraveno hned několik autobusů, které odvážejí turisty do hotelů, je číslo Vašeho autobusu rovněž uvedeno na pouzdru. U pultu se také dozvíte, na kterých přepážkách budete odbaveni. Číslo přepážky si pro jistotu překontrolujte na světelných tabulích – v uplynulém roce bohužel správa pražského letiště čísla přepážek na poslední chvíli měnila.) Upozorňujeme, že pro lety se společností Travel Service a SmartWings již nejsou vydávány tištěné letenky! Voucher slouží jako doklad o objednaných a zaplacených službách a na jeho základě jsou poskytovány služby v zahraničí. Jakýkoliv neoprávněný zásah ze strany zákazníka do voucheru jej znehodnocuje a činí neplatným. Stejně tak není akceptován jakýkoliv zásah do objednávky služeb/cestovní smlouvy bez odsouhlasení naší CK.

Odbavovací přepážka

Image dsc-0086.jpg

Obvykle jich je pro jeden let otevřeno hned několik (cca 2 hodiny před odletem) a je jedno, ke které přistoupíte. Přesvědčte se prosím, že stojíte ve správné frontě – na obrazovce nad přepážkou je uvedeno číslo letu, letecká společnost a především cílová destinace. Připravte si zavazadla k odbavení, cestovní doklady a letenku, pokud jí máte. Po zkontrolování dokladů budou zavazadla zvážena a označena štítkem, přičemž kontrolní ústřižek bude přilepen k Vaší letence, případně k palubní vstupence. U odbavovací přepážky se rozhoduje o Vašem umístění v letadle. Máte-li přání na konkrétní místo, případně chcete-li s někým sedět dohromady, sdělte to prosím pracovníkovi přepážky. Právě zde získáte palubní vstupenku. Na ní je pod nápisem „GATE“ (východ) písmeno s číslicí (např. A2, B3…)  – tudy budete směřovat do letadla. „SEAT“, neboli sedadlo, označuje číslice s písmenem (např. 21D) – číslice označuje řadu a písmeno sedadlo. A a F – u okénka, B a E – uprostřed a C a D – sedadlo do uličky. Respektujte prosím, že cestovní kancelář nemá vliv na obsazování míst v letadle. Po odbavení ještě není nutné okamžitě projít bezpečnostní kontrolou a vstoupit do střeženější části letiště.

Za poplatek je možné zamluvit si konkrétní místo v letadle předem u naší CK. U společností Travel Service nebo SmartWings činí poplatek 490 Kč/jedna cesta v případě tzv. Premium seats (první řada a řady u nouzového východu) a 290 Kč/jedna cesta pro ostatní místa. Zamluvení konkrétních míst pro handicapované osoby lze pouze do 6. a 11. řady vždy u okénka.

Na Premium seats mohou sedět pouze osoby přiměřeného věku, fyzické zdatnosti a tělesné konstrukce a také mentální způsobilosti.

Z bezpečnostních důvodů zde nesmí sedět:

– děti (2–12 let)
– infanti (děti 0–2 roky)
– handicapované osoby
– gravidní ženy
– osoby se špatnou pohyblivostí
– osoby, které nedopnou standardní bezpečnostní pás a je třeba ho nastavovat pásem pro infanty

Pokud nebudou cestující, kteří si zarezervují tyto sedačky, splňovat podmínky pro sezení na místech u nouzových východů, mohou být odbavovacím či palubním personálem posazeni na jiná místa. V takovém případě jim nevzniká nárok na vrácení částky zaplacené za rezervaci místa.


Plánky sedadel v letadle:

– Boeing 737–500 Image pdf.gif File tvs-seatplans-737–500.pdf
– Boeing 737–700 Image pdf.gif File tvs-seatplans-737–800.pdf
– Boeing 737–700 (189 pax) Image pdf.gif File tvs-seatplans-737–800–189.pdf

Bezpečnostní kontrola

Místo, kde zkontrolují, jestli u sebe nemáte zakázané předměty. Vše kovové vložíte do umělohmotného košíku, který stejně jako příruční zavazadlo projede rentgenem. V případě pochybností Vás mohou pracovníci kontroly požádat o vyndání konkrétního předmětu z batohu či tašky, častý je požadavek na vyjmutí notebooku z přenosné brašny. Cestující procházejí bezpečnostním rámem, případně jiným obdobným zařízením. Po bezpečnostní kontrole se můžete volně pohybovat v odletovém sektoru letiště, posedět v restauracích, nakoupit v obchodech a podobně.LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA

Image letiste-praha.gif

WWW.PRG.AERO

Na Letišti Václava Havla v Praze – Ruzyni je k dispozici množství duty free shopů, obchodů s kosmetikou, oblečením, dárky, restaurací, kaváren… Jejich otevírací doba je obvykle od 7 do 21 hodin, v noci je většina obchodů zavřená. Na letišti přibylo restaurací, zvláště fast foodů nadnárodních řetězců, kde je možné pořídit hlavní jídlo a nápoj do 100 Kč. Jejich provozní doba je rozdílná, např. Mc Donald´s měl v roce 2015 otevřeno od 6 hodin do půlnoci (Terminál 2 sever, wifi, platba kartou, nekuřácký prostor). Na letišti funguje supermarket Billa s otevírací dobou 6–22 hodin, v neděli je otevřeno od 7 hodin. Medikamenty lze zakoupit v lékárně (není otevřena v noci), v klidnější části letiště pak najdete i modlitebnu. V odletové hale Terminálu 2 je pro cestující umístěna též fotokabina. Dle zvolených variant mohou cestující využít např. průkazové fotografie nebo fotografie na životopis.

Letiště Václava Havla zavádí pro cestující novou službu „Aerosnack – kvalitní a levnou svačinku do letadla“ Novinkou gastronomie na Letišti Václava Havla se stane mobilní stánek s občerstvením Aerosnack, který bude cestujícím nabízet denně čerstvé bagety a sendviče. Jejich cena bude 69 korun při zakoupení samostatně a 89 korun při nákupu s nápojem. Cestující se s ním setkají za bezpečnostní kontrolou na obou terminálech. Spuštěním služby Aerosnack pokračuje Letiště Václava Havla v projektu „Měníme letiště pro vás“, jehož cílem je vstřícně reagovat na potřeby cestujících a mimo jiné nabízet lepší poměr kvality a ceny. Mobilní vozík bude nabízet celkem 3 druhy baget, 3 druhy sendvičů, saláty a 6 druhů alkoholických a nealkoholických nápojů. Během dne se bude pohybovat na obou terminálech Letiště Václava Havla Praha s pravidelnými zastávkami na dvou místech v Terminálu 1 a třech místech v Terminálu 2.

Ceník nabízených produktů:

Sortiment Cena
Combo (sendvič/bageta + nápoj) 89 Kč
Sendvič 69 Kč
Bageta 69 Kč
Salát 69 Kč
Voda Bonaqua 0,5l 27 Kč
Coca-Cola 0,5l 39 Kč
Nestea – zelený čaj citrus 0,5l 39 Kč
Sprite 0,5l 39 Kč
Fanta 0,5l 39 Kč
Budvar plech 0,33l 39 Kč

V provozu bude každý den od 8 do 16 hodin. Pro vyšší komfort při placení bude obsluha stánku přijímat platbu v českých korunách, eurech, ale i platební kartou.

K dispozici jsou zde bankomaty Komerční banky, ČSOB, České spořitelny, UniCredit Bank Czech Republic, Pharro a Citibank. Směnárny jsou otevřeny od 6 do 23 hodin. Najdete tu rovněž pobočku České pošty. V tranzitní části Terminálu 1 a 2 jsou vyhrazené místnosti pro matky s dětmi, které dávají dostatek soukromí i prostoru pro péči o nejmenší cestovatele. Informace o jejich umístění poskytnou piktogramy i letištní informační servis. Rovněž dětské koutky najdete v obou terminálech, asi nejvíce se bude líbit v koutku v prodejněhraček Bambule. Děti tam najdou širokou nabídku hraček převážně s aviatickou tematikou, spoustu her a stavebnic, ale také prolézačky, houpadla a mnoho dalšího.

Cestující se mohou v prostorách letiště zdarma připojit na 15 minut na bezdrátový internet. Signál Wifi sítě funguje nepřetržitě ve všech prostorách letiště. Upozorňujeme, že na většině míst letiště je zakázáno kouření. Více informací a aktuální zprávy najdete na www.prg.aero

Ve spolupráci s leteckými společnostmi Vám můžeme za poplatek zajistit na letišti komfortní salonky, která Vám zpříjemní čekání na let.

Doporučená spojení na/z letiště Praha Ruzyně:

 • 119 – Nádraží Veleslavín (trasa metra A) – cca 16 min.
 • 100 – Zličín (trasa metra B) – cca 18 min.
 • 191 – Nové Butovice (trasa metra B) – cca 45 min.
 • Airport Express – Praha Hl. nádraží (trasa metra C) – cca 35 min. (jízdné na této lince je 60 Kč/osoba) V noci do Ruzyně jezdí linka 510 křižující centrum Prahy.

Více o dopravě na www.dpp.cz

Pokud se dopravujete na letiště sami, je vhodné prověřit si včas dopravní situaci, průjezdnost trasy, dopravní omezení na www.mvcr.cz/doprava. Aktuální informace o dění na letišti, stejně jako o časech příletů či odletů, parkování atd. získáte na internetové stránce www.prg.aero, případně na tel.: 220 111 888.

Parkování na letišti: Pro vystoupení a nastoupení, stejně jako naložení či vyložení zavazadel z auta, je možné využít prostory přímo před terminály. Prvních 15 minut parkování je zde zdarma! Pro delší stání (na několik hodin) využijte Parking C, kde je sazba 50 Kč/hodina.

Pro dlouhodobé stání můžete využít jeden z parkingů na letišti (cenově výhodnější zamluvit si jej dlouhodobě předem přes internet), nebo využít výhodnějšího stání v okolí. Jedním z nich je parkoviště GO Parking s.r.o. (Ke Kopanině 406, 252 67 Tuchoměřice, www.goparking.cz). Parkoviště je k dispozici 24 hodin denně, transfer na/z letiště je v ceně. VÍCE INFORMACÍ JE POD TÍMTO ODKAZEMLETIŠTĚ BRNO – TUŘANY

Image dsc-0277.jpg

www.airport-brno.cz

Terminál letiště v Brně-Tuřanech je složen z budov Odlet a Přílet, které jsou vzájemně propojeny spojovacím traktem. Po vstupu do odbavovací budovy se přímo naproti Vám nacházejí žluté odbavovací přepážky, na kterých probíhá odbavení pravidelných i charterových le­tů.

Čekání si můžete zkrátit v několika restauracích nebo obchodech. Restaurace Inflight byla otevřena v hlavní sezóně v roce 2015 od 10 do 16 hodin, o víkendech od 11 do 15 hodin, fast food BAGUETTERIA a bar Starobrno denně od 9 do 17 hodin, Aviette bar (dle letového řádu). Přes den je možné nakoupit parfémy, alkohol, cigarety, doutníky, víno, sluneční brýle nebo dárkové předměty v Travel fun shopu. Platí se v korunách nebo prostřednictvím karet Visa, Maestro nebo Mastercard. Místnosti pro matky s dětmi jsou k dispozici v odletové/tran­zitní hale a v příletové hale v části schengen. Pro umožnění vstupu kontaktujte letištní personál. V prostorách letiště platí všeobecný zákaz kouření kromě speciálních kuřáckých boxů umístěných po jednom v částech schengen a neschengen.

Doprava na letiště:

Letiště se nachází poblíž dálnice D1 Brno-Olomouc ještě na území města Brna. Na 201. km od Prahy je sjezd na Slatinu a odbočka na letiště je viditelně označena. Od dálničního sjezdu je letiště vzdáleno 2 km. Na brněnské letiště se dá velmi snadno dojet z centra Brna během celého dne i v noci. Ve dne mezi 5:30 a 22:30 hod. jezdí na letiště autobusová linka 76, která odjíždí z Hlavního nádraží přesně každou půlhodinu. V noci od 23:00 do 5:00 hod je letiště obsluhováno noční linkou 89 v intervalu 30 až 60 minut. Linka 76 vyjíždí z Hlavního nádraží a pokračuje dále k autobusovému nádraží Zvonařka (zastávka Zvonařka u smyčky tramvaje) a dále jede přímo až na konečnou Letiště Brno. Linka 89 přes autobusové nádraží nejede a je nutno nastoupit na Hlavním nádraží. Doba jízdy činí v obou případech cca 20 minut. Pro cestu je zapotřebí jízdenka na dvě zóny v ceně 25 Kč pro dospělého a 12 Kč pro děti.Letiště v Řecku a na Kypru

Služba balení zavazadel do fólie byla v roce 2015 nabízena na následujících letištích: Rhodos (5–7 €/kus), Chania – Kréta (10 €/kus), Thessaloniki – Pierie/Chalkidiki (6 €/kus), Heraklion – Kréta (7 €/kus), Zakynthos (5 €/kus), Larnaka – Kypr (10 €/kus), Paphos – Kypr (10 €/kus – otevřeno velmi nepravidelně). Doporučujeme si funkčnost této služby při odletu z cílové destinace prověřit u našeho delegáta/delegátky, neboť se situace každý rok mění i v průběhu sezóny. Služba nebyla v sezóně 2015 poskytována na letištích : Korfu, Limnos, Kalamata – destinace Peloponés, Kos, Samos, Kavala – destinace Thassos, Mytilini – destinace Lesbos a na letišti na ostrově Karpathos.

VLASTNÍ LET

Nástup

Ze kterého místa nastoupíte do letadla, je vyznačeno na palubní vstupence pod termínem Gate. Ve vlastním zájmu se prosím k tomuto místu dostavte cca 30 minut před odletem. U nástupu Vám bude zkontrolována palubní vstupenka a tubusem (nebo autobusem) se dostanete přímo do letadla. Zde si obvykle můžete vyzvednout denní tisk a postupně dojdete až ke svému místu. Příruční zavazadlo umístěte do schránky nad sebou, další možností je vložit ho pod sedačku. Nad svým sedadlem obvykle najdete tlačítka pro ovládání světel, ventilace a pro přivolání palubního personálu. V některých typech letadel jsou i LCD monitory.

Příprava na start

Během přípravy na start věnujte pozornost bezpečnostní instruktáži podávané letuškami, pokyny pro případ nouze jsou rovněž uvedeny v materiálech zasunutých do opěradel sedaček. Na palubě je zakázáno kouřit, telefonovat a používat další elektronické přístroje, což se obvykle týká i fotoaparátů. V zájmu bezpečnosti Vás žádáme, abyste dodržovali jak příkazy světelných zařízení „Nekuřte“ a „Připoutejte se“, tak pokyny členů posádky. Dále se ujistěte, že Vaše sedadlo je ve svislé poloze.

Před startem obvykle také letušky nabízejí bonbony proti zalehnutí uší. Bolesti v uchu způsobené změnou tlaku v letadle se zbavíte takto: zacpěte si prsty nos, zavřete ústa a polkněte nebo se zavřenými ústy jakoby vyfoukněte vzduch. Pomůže také žvýkačka. Malé děti je možné zklidnit kojením nebo lahví opatřenou dudlíkem. Do letadla si vezměte pohodlné, volné oblečení (nejlépe z přírodních vláken). Pokožku před vysoušením suchým vzduchem v letadle chraňte dobrým zvlhčovačem. Trpíte-li kinetózou, nezapomeňte si vzít včas potřebný prášek. Od usednutí do vzletu obvykle uplyne jen několik minut, zvláště v hlavní sezóně se ale tato doba může prodloužit s ohledem na hustý provoz nejen na konkrétním letišti, ale nad celou Evropou. Z bezpečnostních důvodů Vám doporučujeme zůstat připoutáni nejen při odletu a příletu, ale po celou dobu letu.

Let

Doba letu je závislá nejen na vzdálenosti, ale také typu letadla, aktuální obsazenosti, konkrétní trase i povětrnostních podmínkách. Většina letů je přímých, letecký dopravce ale může z provozních či jiných důvodů přistoupit k mezipřistání.

Občerstvení po dobu letu

Do destinací, kde je let kratší jak 3 hodiny, není poskytováno na palubě stravování v ceně, je zde poskytován tzv. servis BOB (Buy on Board). Občerstvení na těchto letech je možné zakoupit dle aktuální nabídky uvedené v palubním magazínu (v nabídce VTT se toto vztahuje na všechny lety do Řecka a na řecké ostrovy). V letech na Kypr (Larnaka, Paphos) je podáváno během letu teplé občerstvení = 1 teplé jídlo, 1 nealko nápoj + BOB).

Zvláštní jídla – dietní, košer, vegetariánská, bezlepková – lze zajistit pouze u letů nad 3 hodiny (nebude-li leteckou společností před sezónou uvedeno jinak). U letů nad 3 hodiny jsou poskytována tato zvláštní jídla, jen jsou-li nahlášena ze strany naší kanceláře společnosti dostatečně předem (maximálně do 36 hodin před odletem, na víkendové a pondělní lety v pátek max. do 15:00 hodin, zároveň však min. 36 hodin před odletem).

Na objednávku jsou:

Hot meal 350 CKZ/ 13 EUR/ 15 USD předkrm, teplé jídlo, dezert, voda, káva nebo čaj
Schnitzel – small chicken 300 CKZ/ 11 EUR/ 13 USD 0,5 kg plato kuřecích řízků
Schnitzel – big chicken 400 CZK/ 15 EUR/ 17 USD 1 kg plato kuřecích řízků
Schnitzel – small pork 400 CZK/ 15 EUR/ 17 USD 0,5 kg vepřových řízků
Schnitzel – big pork 600 CZK/ 22 EUR/ 25 USD 1 kg plato vepřových řízků
Canapes 300 CZK/ 11 EUR/ 13 USD 20 ks kanapek na platě
Champagne 1850 CZK/ 67 EUR/ 77 USD Šampaňské Moet
Champgne 1550 CZK/ 56 EUR/ 63 USD Šampaňské Taittinger
Sparkling wine 300 CZK/ 11 EUR/ 13 USD Sekt
Frontera – white 220 CZK/ 8 EUR/ 9 USD Bílé víno
Frontera – red 220 CZK/ 8 EUR/ 9 USD Červené víno

V souladu s českými právními normami nesmí palubní personál podávat alkoholické nápoje podnapilým osobám a osobám mladším 18 let. Konzumace alkoholických nápojů přinesených cestujícím na palubu není dovolena, stejně jako konzumace nápojů z velkých láhví zakoupených na palubě letadla.

Důležité: z důvodů celních omezení v některých zemích nemohou být některé lety vybaveny palubním barem.

Nákup v letadle

Zboží zakoupené na palubě letadla v bezcelním prodeji je možné platit českými korunami, volně směnitelnými měnami nebo pomocí kreditních karet VISA, American EXPRESS, Euro-card / MasterC. Druhy a množství zboží závisí na délce letu a mohou se díky tomu na jednotlivých letech lišit. Je proto možné, že právě Vámi vybraný druh zboží nebude při Vašem letu na palubě, za což se letecká společnost předem omlouvá. Vzhledem k daňovým a celním opatřením zemí Evropské unie se sortiment palubního prodeje Sky Shop na jednotlivých linkách liší. Při letech v rámci zemí EU je široký sortiment kosmetických výrobků a dárků. Pokud poletíte do zemí mimo EU, může být sortiment rozšířen o alkoholické nápoje nebo cigarety.

Tip pro zdraví

Dlouhé sezení bez hnutí, například při dálkových letech, nemusí být každému pasažérovi vždy příjemné. Pro své zdraví a pohodlí během letu však může něco udělat každý bez rozdílu: Dbejte na dostatečný přísun tekutin během letu. Nejvhodnější je čistá voda. Omezte konzumaci nápojů, které podporují zvýšený odvod tekutin z těla a tím zhoršují látkovou výměnu (káva, silný čaj, alkohol). Několikrát během letu si podle následujícího návodu procvičte dolní končetiny.

Zaujměte sed spatný s chodidly položenými na podlaze. Opakovaně zvedněte patu pravé nohy, posléze levé nohy, nakonec obě paty současně. Cvik vždy dvanáctkrát opakujte. Zvýšeného účinku cvičení dosáhnete mírným tlačením dlaněmi na kolena během cvičení. Položte obě chodidla na podlahu. Střídavě zvedejte pravou a levou špičku od podlahy. Doporučujeme alespoň 12 opakování. Procvičte prsty u nohou. V sedu spatném dvanáctkrát pokrčte a povolte prsty pravé nohy, poté levé nohy, nakonec obou nohou současně.

Přistání

Blíží-li se letadlo na přistání, usaďte se prosím do svých sedadel a zapněte si bezpečnostní pásy. Zalehnutí uší lze opět omezit cucáním bonbonu nebo žvýkáním. Obvykle je opět zakázáno fotografovat. Upozorňujeme, že fotografování je zakázáno i na většině řeckých a kyperských letišť. Po přistání Vás (jen na některých letištích) opět čeká kontrola osobních dokladů, cestovní zavazadla si vyzvednete u pojízdných pásů. Po opuštění bezpečnostní zóny Vás až na výjimky přivítá delegát nebo jiný zástupce CK označený výrazným logem VTT, který Vás nasměruje ke správnému autobusu. Pokud ho náhodou nevidíte, obvykle to znamená, že je právě v zákrytu za jinými cestujícími. :-)

Vyloučení z přepravy

Letecké společnosti si vyhrazují právo vyloučit z přepravy osoby, které nemají platnou letenku, které se pro svůj tělesný, psychický nebo duševní stav nemohou starat sami o sebe a nemají s sebou doprovod, který poskytne potřebnou péči. Dále osoby, jejichž chování by mohlo vést nebo vede k ohrožení bezpečnosti dopravy nebo veřejného pořádku, pokud by chování cestujícího ohrožovalo další klienty nebo jejich majetek, pokud se neřídí pokyny dopravce, pokud nebyly uhrazeny příslušné poplatky. Úplné znění najdete na www.travelservice.aero, www.smartwings.com.


CESTUJÍCÍ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK

Nemocné a handicapované osoby

Je pro nás samozřejmostí, poskytovat služby také osobám s omezenou pohyblivostí či jinak handicapovaným osobám. Vybíráme proto i kapacity, které splňují požadavky takto postižených osob (bezbariérový vstup a pohyb po hotelu, speciálně upravené pokoje atp.). Tyto hotely jsou v našem katalogu označeny speciální ikonou. Pro maximální spokojenost a splnění veškerých nároků však doporučujeme jednotlivé kapacity a jejich přístupnost zkonzultovat se zaměstnancem CK VTT. Je také nezbytné handicapovaného cestujícího CK VTT včas nahlásit, popř. informovat CK o osobách, které jej doprovázejí. Ve zvláštních případech může dopravce požadovat lékařský souhlas s přepravou cestujícího, který je uveden na zvláštním formuláři.

Všichni naši zákazníci mají nárok na bezplatný autobusový transfer směrem na/z letiště. V současné době nevyužíváme bezbariérové autobusy, je proto na zvážení každého cestujícího, zda transferu využije či ne. Na vyžádání je však CK VTT schopna zajistit individuální transfer na letiště pro handicapované osoby (info o ceně v CK). Pokud potřebujete asistenci během odbavení a letu, informujte nás o tom prosím již při rezervaci místa. Speciální asistence je zajištěna především osobám tělesně postiženým, slepým a jinak handicapovaným.

Asistence osobám se zdravotním postižením v Praze:

 • na tel: +420 220 111 220
 • fax: +420 220 111 222
 • e-mail: prm@prg.aero

Asistence osobám se zdravotním postižením v Brně:

Nedoprovázené děti

Nedoprovázené dítě je dítě ve věku od 6. do 11 let včetně, které není doprovázeno osobou starší 18 let. Při zakoupení letenky pro nedoprovázené dítě je nutné písemně potvrdit na zvláštním formuláři, že dítě bude dopraveno k odletu a očekáváno v místě příletu odpovědnou osobou. Cestující ve věku od 12. do 18. narozenin mohou cestovat jako nedoprovázené děti pouze na výslovnou žádost rodičů. Tato služba je zpoplatněna.

Nastávající matky

Travel Service a SmartWings: Těhotné ženy v období od 26. do konce 34. týdne (u vícečetného těhotenství od 20. do konce 28. týdne) těhotenství jsou povinny předložit dopravci potvrzení lékaře na předepsaném formuláři. Těhotné ženy po 34. týdnu (u vícečetného těhotenství po 28. týdnu) těhotenství nejsou dopravcem k přepravě akceptovány. Těhotné ženy do 25. týdne těhotenství nepotřebují potvrzení lékaře, ale musí prokázat, v jakém týdnu těhotenství jsou, tzn. mít s sebou těhotenský průkaz.

Těhotné ženy by měly dobře zvážit podmínky, za kterých bude zahraniční cesta probíhat a především kvalitu a dostupnost lékařské péče. Rozhodnutí, zda cestovat, by mělo padnout po konzultaci s pojišťovnou, je třeba počítat i s vyšším pojistným. Doporučujeme cestovat s doprovodem a nepodceňovat sebemenší komplikace. Doprava je na vlastní zodpovědnost.

Doprava dětí ve věku do 2 let (infanti)

Dítětem do 2 let se rozumí dítě ve věku od narození do dovršení 2. roku života. V případě zpátečního letu je rozhodným časem datum návratu. Dítě do 2 let nemá nárok na vlastní sedadlo a na občerstvení a je přepravováno na klíně doprovázející osoby. Dospělý cestující může na linkách provozovaných Travel Service a SmartWings cestovat s maximálně jedním dítětem ve věku do dvou let. Na jednu řadu sedadel je povoleno vždy pouze jedno dítě ve věku do dvou let. Použití dětské sedačky není z bezpečnostních důvodů povoleno.

Dítěti do 10 měsíců je možné objednat „baby bascet“ (cena 1.000 Kč/směr). Dítě ale nesmí přesáhnout váhu 8 kg. Baby bascet není možné umístit do všech typů letadel. Rádi Vám dostupnost prověříme. Letecká společnost Travel Service si vyhraňuje právo ke zrušení objednávky i těsně před odletem v případě, že dojde ke změně typu letadla. Baby bascet je možné umístit pouze v první řadě sedadel s čímž se pojí nutnost si rezervovat zpoplatněná prémiová sedadla.

Podmíněné přijetí k dopravě

Doprava cestujícího, jemuž by vzhledem k jeho tělesnému nebo duševnímu stavu či věku hrozilo při letecké dopravě nebezpečí újmy na zdraví nebo jiná škoda, se provádí s podmínkou, že dopravce neodpovídá za případné zranění, onemocnění či jinou újmu na zdraví včetně úmrtí cestujícího a za škodu na věcech, které má cestující u sebe, došlo-li by k takové újmě nebo škodě v souvislosti nebo následkem dopravy. Dopravce má právo z bezpečnostních důvodů odmítnout dopravu tělesně či duševně postiženého cestujícího bez doprovodu.

Nemocný cestující musí mít při odbavení a po celou dobu letu u sebe potvrzení ošetřujícího lékaře na předepsaném formuláři (Fit to Fly), že je schopen letecké dopravy. Na letech do Řecka a na Kypr je lékařské potvrzení požadováno v těchto případech: infarkt (do 21 dnů od události), mrtvice (do 10 dnů od události), čerstvě narozené děti (do 7 dnů od porodu), nemoc z dekomprese, pneumotorax (do 14 dnů od události), požadavek na službu stretcher / inkubátor požadavek na lékařský kyslík během letu neschopnost sedět vzpřímeně, poranění hlavy (do 14 dnů od události), zlomeniny, nekomplikované jednoduché těhotenství (od 26. do konce 34. týdne těhotenství), nekomplikované vícečetné těhotenství (od 20. do konce 28. týdne těhotenství), těžká žilní trombóza, těžká duševní choroba (cestující musí cestovat s doprovodem, který má zajištěno vedlejší sedadlo).

Cestování s asistenčními psi

Cestování s asistenčními psi je samozřejmě možné. Cestující však musí doložit kromě veterinárního ošetření rovněž asistenční zkoušky psa, tedy jestli je pes k takovéto službě vycvičený a způsobilý. Pes cestuje ZDARMA v kabině letadla, leží pod sedadlem cestujícího, nemusí být ve schráně a vyžaduje-li to asistence, nemusí mít ani náhubek (pes, který je vycvičený něco podávat).

Pes by měl mít postroj – s červeným křížem, nebo znakem asistenčního psa, aby ostatní cestující poznali, že pes je asistenční – není podmínkou, dále by pes měl mít i deku.

PŘEPRAVA ŽIVÝCH ZVÍŘAT Z/DO ČR

Image dsc04650.jpg

Pokud se rozhodnete vzít si s sebou na dovolenou živé zvíře, potom je nezbytné svůj požadavek nahlásit předem v naší CK. Některé ubytovací kapacity pobyt zvířat neakceptují. U hotelů, které jsou označeny v našem katalogu speciálním logem pro kapacity, které zvířata akceptují, je předem nutné vyžádat odsouhlasení Vámi vybraného termínu. V některých hotelech může být ubytování se zvířatem zpoplatněno. Živá zvířata lze přepravovat jen do těch zemí, kam to povolují předpisy země místa určení a za podmínek stanovených příslušnou zemí. Podrobnější informace o podmínkách vstupu zvířete na území příslušné země může poskytnout v ČR ambasáda dané země, případně Státní veterinární správa ČR (www.svscr.cz) a v zahraničí příslušná státní autorita.

Informujte se prosím s dostatečným časovým předstihem na aktuální podmínky u leteckého přepravce. V době tisku katalogu u společnosti Travel Service a SmartWings pak platilo: V kabině pro cestující mohou být přepravována maximálně 2 zvířata (psi nebo kočky) za předpokladu, že váha zvířete včetně schrány nepřesáhne 5 kg a rozměry schrány budou max. 43×30×27 cm. Schrána musí mít nepropustné dno, musí být umístěna pod sedadlem cestujícího a zvíře ji nesmí během letu opustit.

Cena při úhradě předem v CK: cca 1250 Kč/ jeden směr Cena při úhradě během odbavení na letišti: 1500 Kč/ jeden směr

V ostatních případech jsou zvířata přepravována pouze v zavazadlovém prostoru jako zapsaná zavazadla (pokud to technické parametry letadla dovolují).V tomto případě nesmí max. hmotnost schrány se zvířetem překročit 32 kg, součet rozměrů všech tří stran nesmí převyšovat 250 cm.

Cena při úhradě předem v CK: 2 750 Kč / jeden směr Cena při úhradě během odbavení na letišti: 3 000 Kč / jeden směrZMĚNY V DOPRAVĚ

Na základě předpisů a úmluv běžných v mezinárodní letecké přepravě si naše cestovní kancelář vyhrazuje možnost změny místa odletu, trasy letu, možnost mezipřistání, změny letecké společnosti, typu letadla a letového plánu. První a poslední den leteckých zájezdů je určen převážně k dopravě, nikoli k vlastní dovolené. Změny letových časů se mohou uskutečnit i několik hodin před nebo po plánovaném odletu. Upozorňujeme též, že může vzniknout zpoždění, především ve vrcholné sezóně, které může být způsobeno počasím, technickými problémy, přeplněním vzdušných koridorů. Letecké společnosti usilují o vyloučení těchto rušivých vlivů a žádají o pochopení v případě změn odletových časů nebo jiných neplánovaných odchylek. Při rozhodování o poskytování dodatečných služeb je nutné rozlišit, zdali jste v době vyhlášení nepravidelnosti na letišti a bude Vám poskytnuta náhrada v souvislosti s neplánovaným pobytem určitá míra občerstvení, popřípadě hotelové ubytování dle následujících zá­sad:

Při zpoždění odletu letadel Travel Service a Smart Wings bylo v roce 2015 poskytováno podle místních podmínek a Nařízení 261/2004: Do vzdálenosti 1500 km – po 2 hodinách Do vzdálenosti 1500 km až 3500 km – po 3 hodinách Do vzdálenosti nad 3500 km – po 4 hodinách

Výše byla 110 Kč a 210 Kč

V zahraničí je při zpoždění nad 2 hodiny poskytována poukázka 4€ na lehké občerstvení, při zpoždění nad 4 hodiny je poskytována poukázka v hodnotě 9€ na občerstvení v podobě nealkoholického nápoje a teplého jídla.REKLAMACE ZAVAZADEL

Reklamaci lze uplatnit pouze přes online formulář https://claim.travelservice.aero/ na webových stránkách, neposílejte prosím na e-mail nebo poštou na adresu.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou zodpovědnost letecká společnost. Letecká společnost však neodpovídá za škodu na křehkých předmětech nebo zboží podléhající zkáze, dále za ztrátu peněz, šperků, drahých kovů, léků, klíčů, notebooků, videokamer, fotoaparátů a jiných elektronických přístrojů, obchodovatelných cenných papírů a ostatních cenností, obchodních dokumentů, pasů nebo jiných identifi kačních dokumentů, které jsou uloženy v zapsaných zavazadlech cestujících, ať už s vědomím nebo bez vědomí letecké společnosti. Reklamovat nelze poškození nebo ztracení slunečníků.

Jak postupovat v případě, že máte:

1) Nedoručená zavazadla

 • Po příletu předložit ještě v příletové hale dopravci letenku a identifikační útržek zavazadlového přívěsku.
 • Oprávněná osoba dopravce s cestujícím sepíše PIR (PROPERTY IRREGULARITY REPORT).
 • Oprávněná osoba dopravce bude cestujícího informovat o dalším postupu – požádá o kontakt na cestujícího nebo o kontakt na průvodce.

V případě neobdržení Vašeho odbaveného zavazadla vyplňte prosím online formulář na našich webových stránkách https://claim.travelservice.aero/ Zavazadlo se vyhledává 30 dnů ode dne sepsání Protokolu o nedoručeném zavazadle. Nedoručení zavazadla je cestující povinen nahlásit ihned po příletu, na pozdější reklamace nebude brán zřetel. Nároky z odpovědnosti za zpoždění zavazadla je třeba uplatnit do 21 dnů ode dne, kdy bylo zavazadlo předáno příjemci. V případě, že do 3 dnů od sepsání reklamace neobdržíte žádnou informaci o Vašem zavazadle, kontaktujte prosím našeho handlingového partnera v cílové destinaci a sdělte co nejdetailnější popis jeho obsahu.

Cestující má u TVS nárok na proplacení kompenzace na nezbytné výlohy v případě, že neobdrží zavazadlo déle než 24 hodin. Jednorázová kompenzace je 60 Euro na osobu. V případě, že cestující neobdrží zavazadlo déle než 48 hodin, může si nakoupit nezbytně nutné potřeby, jejichž nákup je nutno doložit účty. Výjimkou jsou nedoručené kočárky, kde se kompenzace neproplácí. Nebude-li mít cestující zavazadlový lístek od reklamovaného zavazadla, na reklamaci nebude brán zřetel. Pro potřeby likvidace je nutné zaslat na adresu reklamačního oddělení tyto dokumenty: Originál Damage Reportu (Property Irregularity Report), letenky a/nebo zavazadlového lístku, potvrzení o převzetí první výpomoci (one-off help), seznam věcí zakoupených v destinaci + doklady o koupi (nutné), bankovní spojení. Tuto skutečnost musí klient nahlásit nejpozději do 21 dnů od převzetí zavazadla.

2) Ztracená zavazadla:

Pokud nebylo zavazadlo nalezeno do 4 týdnů, je považováno za ztracené. Pro potřeby likvidace je třeba zaslat na adresu reklamačního oddělení tyto dokumenty: Originál Damage Reportu (Property Irregularity Report), letenky a zavazadlového lístku, seznam ztracených věcí s cenou a datem pořízení, účtenky, bankovní spojení. Za účelem likvidace škody je nutné zaslat originály požadovaných dokladů doporučeně na adresu letecké společnosti Travel Service, a.s. Zasílání dokladů e-mailem nebo faxem nebude akceptováno.

3) Poškozená zavazadla:

V případě poškození musí příjemce uvědomit dopravce neprodleně, jakmile je zjistí, nebo nejpozději do 7 dnů ode dne převzetí v případě zapsaného zavazadla. Oprava a případné nahrazení bude řešeno firmou Dolfi 1920 s.r.o. na náklady letecké společnosti. Máte-li zájem tuto službu využít, kontaktujte s vystaveným protokolem o poškození, palubní vstupenkou a zavazadlovým lístkem společnost Dolfi 1920, s.r.o. na tel. čísle: 234 602 702, nebo po otevíracích hodinách na čísle 775 071 075 nebo na www.dolfi1920.cz.

Dolfi 1920 s.r.o., Jankovcova 53, Praha 7 – Holešovice (Po-Čt 9–17:00 hod, Pá 9–15:00 hod)

4) Reklamace vykradeného zavazadla:

V případě, že zjistíte odcizení věcí z Vašeho odbaveného zavazadla, uvědomte dopravce neprodleně nejpozději do 7 dnů ode dne převzetí zapsaného zavazadla. Vyplňte prosím do online formuláře na webových stránkách https://claim.travelservice.aero/ jmenný seznam zcizených věcí s účtenkami, cenou a stářím těchto věcí společně s reklamačním protokolem, palubní vstupenkou a zavazadlovým lístkem.

Aktuální podmínky najdete na internetových stránkách jednotlivých leteckých dopravců. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient.

Kontakty: Travel Service, a.s. nebo SmartWings: Letiště Václava Havla Praha-Ruzyně, P. O. 68 BOX 119, 160 08 Praha 6


POJIŠTĚNÍ

V katalogových cenách zájezdu je zahrnuto komplexní cestovní pojištění včetně pojištění úrazu, pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu, ztráty a poškození zavazadel a pojištění storna zájezdu.

Pojištění krytí vůči válečným rizikům a teroristickým ú­tokům

V ceně za leteckou přepravu je již zahrnuta bezpečnostní taxa, která vstoupila v platnost v září 2001. Všem klientům vzniká tímto nárok (v případě vzniku pojistné události vyvolané válečným konfl iktem nebo teroristickým útokem) na pojistné plnění až do výše 150.000 USD na osobu.

AUTOBUSOVÉ SVOZY

Image transfer-vtt-male.jpg

Pro zájemce zajišťujeme (u vybraných destinací) ZDARMA transfery na Letiště Václava Havla v Praze – Ruzyni až z 88 míst Česka a následně zpět domů (nevztahuje se na nabídky Lastminute.) Více na straně 12–13. U podzimních a jarních pobytů na Kypru je svoz zajištěn z/do 12 míst (není-li uvedeno jinak). Pokud máte o tuto službu zájem, je potřeba ji objednat hned při koupi zájezdu. V případě, že transfer není předem objednán, klienti nemohou tuto službu dodatečně využít, tzn., že nebudou přijatí do autobusu. Protože svozy jsou obvykle pořádány pro několik více méně současných letů najednou, může se stát, že na letišti budou někteří klienti do odletu čekat. Stejně tak nelze vyloučit čekání po návratu zpět. Pokud byste raději uvítali dopravu bez čekání a zastávek po trase, velmi rádi Vám za poplatek zajistíme soukromý odvoz. Dětské sedačky dopravce negarantuje.

Zrušení a změna: Každý účastník našeho zájezdu, který je přihlášen na svoz autobusem a hodlá se na letiště dopravit jinak nebo přistoupit do svozu jinde, je povinen včas předem hlásit veškeré změny (byť i jen úseku), kdy se svozu nezúčastní. Jinak při odletu/příletu znepříjemní cestu ostatním účastníkům, řidiči i zástupci CK, kteří na něj budou muset zbytečně čekat, vystavuje se rovněž riziku, že svoz odjede bez něj.

Zmeškání svozu: V případě zmeškání svozu si klient zajišťuje dopravu sám na vlastní náklady a případné zmeškání odletu nelze reklamovat. V naléhavých a nepředpokládaných případech jsou též v Pokynech na cestu uvedeny kontakty (čísla mobilů), na které je možné se obracet. Z tohoto důvodu a pro zlepšení způsobu komunikace v případech jako např. porucha autobusu či jakákoliv změna, doporučujeme, abyste při sepisování objednávky/cestovní smlouvy uváděli též své mobilní spojení, abychom i my Vás mohli neprodleně kontaktovat.

Odjezd zpět: Po příletu na letiště do Prahy čeká obvykle hned v příletové hale zástupce naší kanceláře (označený logem VTT), který koordinuje nástup do svozových autobusů. V případě zdržení v příletové hale či prodlení v nástupu (reklamace, ztráta zavazadel, nevolnost apod.), o tom prosím neprodleně informujte zaměstnance naší CK, a to na telefonním čísle uvedeném na Vašich Pokynech k odletu či osobně v příletové hale. Pokud jste vzhledem k reklamaci či ztrátě zavazadel nuceni zůstat v prostoru u výdeje zavazadel a nemáte možnost nás o dané skutečnosti informovat telefonicky, požádejte prosím spolucestujícího či některého z ostatních cestujících.

Autobusy zájezdové

V autobusech je zakázána jakákoli konzumace zmrzliny, nápojů, stravy, ovoce apod. K tomu jsou určeny zastávky. Platí jak pro autobusy dopravující z ČR na destinace nebo do přístavů a zpět, tak i pro autobusy na výletech v zemi pobytu. Dětské sedačky dopravce negarantuje.

LODNÍ DOPRAVA

Trajekty jsou vybaveny polohovatelnými sedačkami (za příplatek mohou mít cestující dvoumístnou až čtyřmístnou kabinu, není–li již zahrnuta v ceně zájezdu), na lodích jsou i free–shopy. CK nezajišťuje stravu, kterou si cestující hradí na lodi sami. Toaletní potřeby si připravte do zvláštní tašky, kufry jsou uloženy v nákladním prostoru a za plavby k nim není obvykle přístup. Nezapomeňte, že na moři to fouká (i v parném létě), a mějte s sebou nějaké lehké oblečení, na hlavu šátky apod. Pro pohodlnější cestu na trajektu můžete přibalit i deku a polštářek. U konkrétních programů s lodní dopravou (zájezdů/výletů z Kypru do Egypta, Izraele, Sýrie, Libanonu, nebo na Rhodos apod.) je v ceně obvykle zahrnuta plná penze na lodi.

UBYTOVÁNÍ

Image download-01-cr-pr-pool.jpg

Nabídka CK VTT na letní sezónu 2017 je bohatá. Vybrat si mohou jak nároční klienti, tak i ti, kteří upřednostňují co nejnižší cenu. Méně náročným doporučujeme penziony, studia a apartmány v Řecku. Středně náročným doporučujeme hotely *** až **** v Řecku a *** hotely na Kypru. Náročnějším klientům doporučujeme hotely vyššího standardu.

Pro vícečlenné rodiny je vhodné objednat rodinné pokoje, pokud jsou v nabídce hotelu. Zpravidla bývají za poplatek. Podle mezinárodních zvyklostí musí hosté opustit pokoje v den odjezdu nejpozději do 12:00 hodin, v některých zařízeních již do 10:00 hodin. Popřípadě lze s recepcí včas, a za poplatek na místě, dohodnout pozdější vyklizení pokoje dle aktuální obsazenosti hotelu. Výši poplatku Vám rádi sdělíme na vyžádání. Možnost nastěhování v den příjezdu je dle možností nejdříve po 14:00 hodině. Časný příjezd či pozdní odjezd není důvodem k delšímu používání pokoje. V některých hotelech se po příjezdu vyplňuje na recepci registrační karta. Vzory těchto karet a ukázkové vyplnění požadovaných údajů najdete na našich webových stránkách, vždy u podrobného popisu ubytovací kapacity.

Před odhlášením z ubytovacího zařízení doporučujeme každému překontrolovat své osobní věci. Zkontrolujte zejména skříně, noční stolky, zásuvky, umyvadlo a ostatní prostory. V případě zapomenutých osobních věcí v destinaci cestovní kancelář nenese odpovědnost za jejich nalezení a následné zaslání zpět do ČR.

Vybavení pokojů a studií

Pokoje jsou vybaveny dle popisu v katalogu. Vybavení, velikost a poloha nejsou vždy stejné. Studia a apartmány jsou vybaveny navíc kuchyňským koutem, el. vařičem a ledničkou. Vybavení nádobím je pouze základní, na tzv. malé vaření a přípravu jednoduchých jídel. Mohou chybět např. větší hrnce, cedníky, otvíráky na konzervy, naběračky, prkénka, struhadla, vývrtky, sáčky do koše, mycí a čistící prostředky, utěrky a také doporučujeme přibalit si s sebou pár kolíčků na prádlo. Lůžkoviny, ručníky a spotřeba elektrické energie jsou již v ceně. Koupelny nižších kategorií často nejsou vybaveny mýdlem nebo jsou vybaveny hotelovým mýdlem malé velikosti, z tohoto důvodu doporučujeme vzít si vlastní hygienické a toaletní potřeby.

Požadavky a přání

Ve Vaší cestovní smlouvě můžete v příslušné kolonce vyplnit Váš zvláštní požadavek (jedná se o přání, která nejsou za poplatek), jako je např. ubytování v 1. patře, s výhledem na moře nebo bazén, ubytování vedle známých či příbuzných, kteří cestují s Vámi, atd. Vzhledem k tomu, že nejsou tyto požadavky zpoplatněny, není na ně právní nárok a nemohou být naší cestovní kanceláři garantovány. V případě, že se nepodaří i přes snahy CK Vaše speciální požadavky zajistit, nemůže být klientovy poskytnuta kompenzace ani sleva.

Přistýlky

Přistýlky nejsou součástí pokoje. Přistýlka není plnohodnotným lůžkem, velmi často jsou jako přistýlky používána rozkládací lůžka, gauče, pohovky, sofa, skládací lehátka, vysouvací lůžka, palandy apod. Přidáním přistýlky do pokoje se obytný prostor pokoje zmenší. Přistýlky doporučujeme jen pro malé děti (nebo děti menšího vzrůstu a standardní postavy). Pro dospělé osoby a starší děti (především též vyšší postavy) je vhodnější zajištění samostatného jednolůžkového či vícelůžkového pokoje. Rádi Vám zpracujeme nabídku na rodinné pokoje, pokud jimi vybraný hotel disponuje a jejich cena není přímo uvedena v katalogu. Samozřejmě můžeme též doporučit z naší nabídky hotely, kde je možné objednat si větší rodinné pokoje nebo rodinné suity či další nadstandardní typy ubytování vhodné pro min. 4 osoby. Je určitě lepší si připlatit a bydlet v dostatečně prostorném pokoji nebo pokojích a mít k dispozici kvalitní lůžka, stejně tak nesdílené sociální zázemí.

Dětské postýlky

Dětské postýlky jsou poskytovány buď zdarma, nebo za poplatek. Upozornění: Počet dětských postýlek, které jsou v dané kapacitě k dispozici, je většinou omezený, CK proto nemůže garantovat jejich dostupnost. Ve většině případů jsou dětské postýlky vybaveny lůžkovinami. Doporučujeme však nechat si tuto skutečnost pro konkrétní hotel přepotvrdit. Též je třeba počítat, že přidáním dětské postýlky do pokoje se jeho obytný prostor zmenšuje, tedy ubytování je na úkor pohodlí. Do standardních pokojů lze přidat obvykle jen 1 dětská postýlka. V některých kapacitách není možné umístit do pokoje s přistýlkou ještě postýlku. Doporučujeme vždy si raději přiobjednat a připlatit za větší, prostornější typ pokoje, který nabízí pohodlnější ubytování rodiny.

Image download-02-cr-pr-pool.jpg

Minibary

Některé hotely či jen pokoje jsou vybaveny minibarem, tedy malým chladicím zařízením s nabídkou nápojů či malých snacků. Konzumaci hradí klient zvlášť a není součástí zájezdu (není-li uvedeno jinak). Až na výjimky je zakázáno používat minibary jako chladničky pro donesené jídlo či nápoje.

Úklid

V hotelích všech kategorií, penzionech a některých studiích a apartmánech je úklid zajišťován obvykle každý den, kromě nedělí a státních svátků. Ve většině studií a apartmánech je úklid zajišťován 2–3× během pobytu, někde pouze 1×. V hotelích typu *, kategorie „C”, penzionech, studiích a apartmánech je obvyklá výměna ložního prádla a ručníků 1–2× během pobytu (v závislosti na délce pobytu). V hotelích typu ** a *** a hotelích kategorie „B” je obvyklá výměna ložního prádla a ručníků 2–3× během pobytu (v závislosti na délce pobytu). V hotelích typu **** a hotelích kategorie „A” je obvyklá výměna ložního prádla a ručníků 4 – 5× během pobytu (v závislosti na délce pobytu).

Vstupní (pokojové) karty

Součástí klíčů k pokoji je obvykle i karta, která po vsunutí do speciální zdířky aktivuje elektrický okruh. (Často už je na kartu i samotný vstup do pokoje.) Upozorňujeme, že kartu není možné oddělovat od klíčů a nechávat ji tak aktivovanou po odchodu z pokoje. Toto je obvykle v rozporu s ubytovacím řádem a může být postihnuto pokutou několika desítek euro. Poplatek až v řádu desítek euro je třeba uhradit při ztrátě klíče nebo karty.

Situace v hotelích

V případě ubytování jednoho klienta v jednolůžkovém nebo dvoulůžkovém pokoji je účtován příplatek za neobsazené lůžko, a to i v případech, kdy toto lůžko není v pokoji umístěno. To znamená, že jednolůžkový pokoj či dvoulůžkový pokoj s doplatkem za neobsazené lůžko jsou zcela rovnocenné a prodávají se za stejnou cenu. Konkrétní přidělení příslušného typu pokoje záleží výhradně na možnostech ubytovacího zařízení.

Pokoje, které jsou situovány směrem k moři (na mořskou stranu), nemají automaticky výhled na moře. Uvedená charakteristika znamená, že pokoje jsou umístěné v té části ubytovacího zařízení, které je orientováno směrem k moři. Mezi mořem a okny pokoje mohou být překážky, jako např. stromy nebo stavby. Proto se může stát, že moře bude vidět jen částečně nebo omezeně.

Je též možné, že bude během sezóny v blízkosti ubytovacích zařízení probíhat stavební činnost (ta souvisí se stále se rozvíjejícím cestovním ruchem). Naše cestovní kancelář Vám v případě stížností na tuto skutečnost nemůže poskytnout slevu, ani žádné jiné finanční zvýhodnění. V Řecku i na Kypru se často stává, že po udělení stavebního povolení místními úřady začne stavba ze dne na den, i bez ohledu na to, zda je právě turistická sezóna a stavební činnost bude obtěžovat místní obyvatele a turisty. O přidělování stavebních povolení nejsme předem informováni a není v našich silách ani kompetenci nově zahájenou stavební činnost přerušit či stanovit časové rozvržení stavby.

Je třeba počítat s tím, že v hotelích není možné zaručit absolutní klid, a to ani v nočních hodinách, zvláště v hlavní sezóně, kdy se mnoho turistů přijíždí bavit a čas tráví na diskotékách, v barech a podobně. Hluk může způsobovat i technologické zařízení hotelu a také dopravní obsluha hotelu, jako je zásobování, odvoz odpadu a podobně. V mnoha oblastech není veřejná kanalizace, a proto se odpad odváží speciálními vozy – v takovém případě je třeba počítat s krátkodobým zápachem.

Téměř u každého ubytovacího zařízení popisujeme jeho polohu vůči pláži a centru letoviska. Centrem letoviska je chápána nejrušnější část, kde jsou restaurace, bary, kavárny, diskotéky, zde je, především v době hlavní turistické sezóny, živo a rušno. Nelze tedy počítat s klidným prostředím. V blízkosti některých ubytovacích kapacit může být železniční trať nebo silniční tah a rovněž se zde může vyskytovat hluk způsobený leteckou dopravou.

Ve výjimečných případech se stane, že se nám nepodaří zajistit Vámi objednaný hotel, a to i přesto, že naše objednávka byla provedena a potvrzena dlouhodobě před Vaším odjezdem/odletem. Hotely a další ubytovací kapacity hostitelských zemí mají ze zákona povoleno přijmout vyšší počet objednávek, než je jejich skutečná kapacita. V případě, že se tak stane, mají povinnost zajistit náhradní ubytování, a to vždy v téže, nebo ve vyšší kategorii s odpovídající formou stravy.

Doporučujeme klientům účast na první informační schůzce, kde se dozví aktuální a užitečné informace. Věnujte prosím pozornost vývěskám na informačních tabulích, zvláště před odjezdem, doporučujeme rovněž účast na poslední informační schůzce, kde se dozvíte přesnou organizaci zpáteční cesty.

Image download-11-althea-kalamies.jpg

Akce pro repeaters a novomanžele

Některé z kapacit, které jsou v našem katalogu prezentovány, nabízejí svým hostům speciální akce pro repeaters (hosty, kteří již danou kapacitu navštívili) či novomanžele. Tyto kapacity jsou označeny speciálním logem a zpravidla pro tyto hosty připraví na uvítanou láhev místního vína či koš s ovocem. Hotel se také snaží novomanželské páry a hosty, kteří se vrací opakovaně, umístit do hezčích pokojů (např. s výhledem na moře) a v některých kapacitách pro ně může být připravena i večeře či odpolední koktejl s managerem hotelu.

Pro novomanžele má také naše CK připraven slevový program (viz str. 8–9). Akce pro repeaters platí i v případě, že jste již danou kapacitu navštívili v minulých letech s jinou CK. Pokud chcete čerpat výhody programu pro novomanžele či pro repeaters, nahlaste nám prosím tuto skutečnost při koupi zájezdu (v případě akce pro repeaters je nutné nahlásit také termín, kdy zákazník v dané kapacitě pobýval). V případě, že není tato skutečnost nahlášena, nemůže CK garantovat žádnou z těchto výhod. Za nevyužití programu nelze požadovat finanční náhradu.

TV/SAT

Značná část námi nabízených pokojů je vybavena televizí se satelitním příjmem, nabídka programů ale bývá často velmi omezená. Není možné předem zaručit, že budou k dispozici právě Vaše oblíbené zahraniční nebo české stanice, i když v Česku jsou běžně dostupné. České programy obvykle nejsou v nabídce řeckých a kyperských poskytovatelů satelitních služeb a nelze je vyžadovat.

SPA

Stále více hotelů vyšší kategorie nabízí služby ve SPA centrech. Upozorňujeme, že vstup do některých z nich je obvykle umožněn až osobám nad 18 let.

Klimatizace

Klimatizace je v ceně ubytování u některých ubytovacích kapacit, obvykle v hotelech vyššího standardu (v tomto případě je uvedena tato služba již v popisu vybavení pokoje – bez příplatku a současně je inzerována speciální ikonou). Je-li tato služba uvedena za poplatek, je třeba v případě zájmu ji uhradit přímo na místě na recepci. V některých zařízeních je klimatizace ovládána centrálně, tudíž zapínání a vypínání závisí na režimu hotelu. Někde je též klimatizace v provozu v určitém časovém intervalu. V současné době je převážná část ubytovacích kapacit střední a vyšší úrovně vybavena klimatizací, kterou může ovládat klient individuálně dálkovým ovladačem nebo ručně na svém pokoji a existuje také zařízení založené na systému tzv. pojistky, připojené ke klíči od pokoje, které při umístění do příslušné zásuvky klimatizaci aktivuje. Tato pojistka nesmí být oddělována od klíče. V některých hotelích může být klimatizace jen v některých pokojích hotelu a nelze ji tak garantovat.

Hmyz/hygiena

V Řecku a na Kypru je možný výskyt komárů. V některých zařízeních je součástí vybavení pokoje též přístroj na odpuzování komárů. Klienti si v takovémto případě dokupují jen tablety, které se vkládají do přístroje. V jižních zemích se též může vyskytovat i jiný drobný hmyz, který není možné navzdory stále se zvyšujícím dávkám chemických odpuzovačů zcela vyhubit. Z tohoto důvodu nedoporučujeme v žádném případě nechávat na pokoji volně ležet potraviny, obzvláště ne ovoce. Jelikož je v jižních zemích odlišná mentalita a jiné kulturní a hygienické návyky, je občas nutné se přizpůsobit místním pravidlům. Týká se to zejména vztahu k životnímu prostředí a místních předpisů. Na informace spojené s touto problematikou se dotazujte u našeho delegáta.

Cennosti

Na zahraniční dovolenou raději nedoporučujeme brát si s sebou větší cennosti, šperky, atp. V případě, že je možné v ubytovacím zařízení využívat služby trezoru (převážně za poplatek), doporučujeme uložit si tam veškeré cenné věci (cestovní doklady, peníze, platební karty, cestovní šeky, dražší fotoaparáty, kamery, notebooky a podobně).

Koupelny/WC

V Řecku a na Kypru je odlišný kanalizační systém. Z tohoto důvodu je ve většině zařízení nutno dodržovat pokyn, kdy je třeba použitý toaletní papír nesplachovat, ale odhazovat do koše. U sprchových koutů hotelů nižší kategorie nebo u studií není obvykle koupelnový závěs, ani předložka na podlaze.

Z důvodu nedostatku vody může být někdy z nařízení úřadů omezena její dodávka jen na určité hodiny v průběhu dne. Ohřívání vody zvláště v menších a jednodušších ubytovacích kapacitách je prováděno pomocí ekologického solárního ohřevu, může se tak stát, že voda bude zvláště při zhoršených klimatických podmínkách jen vlažná.

Bazény

Image nazarovoa-nahled.jpg

Hoteloví hosté mají možnost využívat bazén, je-li součástí vybavení hotelu. U některých zařízení je též možné využívat bazén jiného hotelu, v případě, že je tato služba inzerována v katalogu. V tomto případě je vhodné, aby klienti využili též dalších služeb u bazénu, např. konzumace nápojů, lehkého občerstvení, zmrzliny. V prostoru u bazénu, stejně tak v dalších hotelových prostorech, není dovolena konzumace vlastního přineseného občerstvení. Ne všechny bazény mají čistící a filtrační mechaniku, z tohoto důvodu se může stát, že je bazén vyprázdněn a vyčištěn (obvykle při vyšších teplotách). V některých zařízeních je obvyklé, že je bazén svým hostům k dispozici pouze v průběhu dne, nikoliv večer a v noci.

Vnitřní hotelové bazény bývají obvykle v provozu jen v zimním období (listopad – duben), není-li uvedeno jinak. Počet lehátek a slunečníků u hotelového bazénu, v zahradě nebo na pláži nemusí vždy odpovídat počtu hotelových hostů.

STRAVOVÁNÍ

Image download-02-led-evening-pool-restaurant.jpg

Stravování bývá obvykle přímo úměrné a závislé na výběru ubytovacího zařízení, kde je uvedeno, jaký typ stravování je v ceně poukazu zahrnut. Nezapomínejte ani na staré české přísloví – „doma jez, co máš, v cizině, co ti dají“. Strava a stravovací návyky jsou zcela odlišné a naše oblíbené knedlo–vepřo–zelo, ani řízek s bramborovým salátem v hotelové restauraci nepodávají.

Řekové i Kypřané jsou zvyklí málo snídat, lehce poobědvat a co nestihnou přes den, mohutně dohánějí večer, kdy jsou zde téměř hody. Řecká strava je založena na zelenině, luštěninách, hojně se používá olivový olej a koření. Ke všemu přikusují vekovitý bílý chléb nebo pitu a vše zapíjejí obvykle lehkým stolním bílým nebo červeným vínem. Naše kancelář nemůže ovlivnit výběr a skladbu jídel v jednotlivých stravovacích zařízeních, nemůže ani omezit případnou nabídku specialit místní kuchyně dané země. Také nemůže ovlivnit případné opakování nabídky jídel (menu), především u déletrvajících pobytů. Upozorňujeme též, že stravování formou bufetu a stravování s obsluhou jsou cenově rovnocenné. Z provozních důvodů může hoteliér (především v případě nízkého vytížení hotelu na začátku nebo na konci sezóny) uváděný způsob změnit, v takovém případě nevzniká nárok na finanční náhradu. Stravu zmeškanou z osobních důvodů či z důvodů pozdního příletu nebo časného odletu nelze nahradit. To se týká i fakultativních výletů. Hotely nemají povinnost připravovat pro klienty odjíždějící před snídaní balíčky, pokud tak není uvedeno v popisu ubytovací kapacity. Některé hotely umožňují hostům výměnu večeře za oběd, je možné domluvit na místě dle možností hotelu.

Snídaně a večeře

Image download-03-pr-main-restaurant.jpg Jednoduchá kontinentální snídaně – skládá se z kávy nebo čaje, pečiva, másla nebo margarínu a marmelády.

Kontinentální snídaně: se skládá z kávy, čaje, džusu z koncentrátu, (pro děti někdy kakao), pečiva, másla nebo margarínu, marmelády, plátku sýra a šunky, (obměňováno bývá v některých kapacitách vejce natvrdo a sladké pečivo nebo sušenky). V některých hotelích se též někdy podává zelenina (kousek rajčete, papriky nebo okurky, někde též olivy), jogurt a vločky s mlékem.

Servírované menu – obvykle se skládá z předkrmu, hlavního jídla s přílohou, někdy též salátem, ovocem nebo zmrzlinou nebo dezertem.

Stravování formou bufetu (snídaně, večeře) – samoobslužný systém, kdy si klient sám vybírá z nabízené skladby jídel a nápojů. V porovnání se švédským stolem omezenější výběr, u snídaní obvykle není teplá snídaně (vajíčka, párky, slanina, fazole).V poslední době čím dál více hotelů ve snaze zkvalitnit služby a vyhovět požadavkům na hygienu nabízí bufet s obsluhou, kdy jídlo na talíř servírují kuchaři nebo číšníci. Je obvyklé, že nabízené druhy jídel jsou každý den stejné, někdy s menší obměnou.

 • Americký bufet – obdobné jako u stravování formou bufetu, který je zpravidla doplněn o míchaná vajíčka a ohřívané párky.
 • Švédský stůl – samoobslužný systém, kdy si klient sám vybírá z pestré nabídky jídel a nápojů. Ve srovnání s bufetem bohatší výběr a skladba jídel. Počet nabízených druhů jídel u švédského stolu nebo bufetu závisí také na typu ubytování, obvykle platí, čím vyšší standard, tím více druhů a pestřejší skladba.
 • All inclusive nebo ultra all inclusive – nabídka rozsahu stravy a nápojů a to včetně časového rozpisu je vždy uvedena u konkrétního ubytovacího zařízení, časy se však mohou mírně lišit dle aktuální situace v hotelu.

ALL INCLUSIVE – ligh, ultra, premium all inclusive

Image download-04-ph-pool-restaurant.jpg

Nabídka rozsahu stravy a nápojů a to včetně časového rozpisu je vždy uvedena u konkrétního ubytovacího zařízení, časy se však mohou mírně lišit dle aktuální situace v hotelu.

All inclusive: Tato nabídka zahrnuje snídaně, obědy, večeře, nealkoholické a místní alkoholické nápoje. V některých hotelích je v rámci all inclusive též lehké občerstvení během dne, odpolední káva a čaj se sušenkami, zmrzlina, animační a sportovní programy, případně další služby. Pokud není uvedeno jinak, zahrnuje program All inclusive zpravidla jen jeden druh kávy (filtrovanou) a čaje (černý). Nealkoholické nápoje jsou podávány v plastových kelímcích, popř. ve sklenicích (dle kategorie hotelu) a jedná se o tzv. post-mixové nápoje, nejsou tedy připravovány z čerstvého ovoce.

Ultra all inclusive, Premium all inclusive: Zahrnuje stejné služby jako all inclusive a navíc rozšířené občerstvení během dne, u některých hotelů též konzumaci zahraničních značkových alkoholických nápojů. Nabídka rozsahu stravy a nápojů all nebo ultra all inclusive je vždy přesně uvedena u konkrétního ubytovacího zařízení. Jsou zde též uvedeny i další doplňkové služby (nabídka sportovního a společenského vyžití aj.), které můžete během Vašeho pobytu využívat.

Light all inclusive – obvykle jde o plnou penzi rozšířenou o nápoje, většinou chybí dopolední či odpolední snacky, zmrzliny a podobně. Přesný popis je uveden u každé ubytovací kapacity.

All inclusive začíná obvykle první den ve 14:00 hodin a končí poslední den ve 12:00 hodin. U některých hotelů to může být odlišné, přesné informace Vám poskytne delegát cestovní kanceláře. Ve většině hotelů nabízejících all (ultra) inclusive je možné odebírat nápoje jen pro svou potřebu, není tedy možné odnášet několik drinků najednou, byť je to pro větší společnost. Nápoje či jídlo, které nejsou v ceně all inclusive, je obvykle nutné okamžitě zaplatit. Pokud je all inclusive za příplatek, hotely neakceptují, aby tuto službu čerpal například jen jeden člen rodiny bydlící ve společném pokoji.

Není-li v popisu ubytovací kapacity uvedeno jinak, all inclusive nezahrnuje konzumaci v barech na pláži. Animační programy, sportovní akce a podobně (a to i pro děti) se obvykle provází ve světovém jazyce a není možné vyžadovat program v češtině, pokud tak není výslovně uvedeno v katalogu.

Množství a výběr jídla Pokud si chcete během dovolené vybírat z opravdu široké nabídky jídel, doporučujeme čtyř a pětihvězdičkové hotely. Nabídka předkrmů, hlavních jídel i dezertů v nich bývá opravdu mimořádná, až na výjimky je denně v nabídce alespoň jeden druh ryby.

STOLOVÁNÍ Image 188_1.jpg V hotelích středního a vyššího standardu je naprostou samozřejmostí společenské oblečení během stravování, především u večeře. U mužů – dlouhé kalhoty, u žen – sukně, kalhoty.

Nápoje u večeří (není-li uvedeno jinak) nejsou zahrnuty v ceně poukazu (neplatí pro stravování typu all (ultra) inclusive).

VODA

V Řecku a na Kypru (podobně jako v jiných jižních zemích) se voda z vodovodu obvykle nepoužívá přímo k pití. K tomuto účelu doporučujeme vodu zakoupit v místních obchodech nebo v hotelu. Voda v plastové lahvi o objemu 1,5 l stojí od cca 0,50 €.

PLÁŽE

V případě, že u popisu ubytovacích kapacit není uvedeno, že jsou slunečníky a lehátka na pláži v ceně poukazu, je nutno si je v případě zájmu pronajmout přímo na pláži za poplatek. Ten se často liší podle atraktivnosti letoviska a také sezóny (cca 6–9 €/den za set dvou lehátek a slunečníku). Větší pláže jsou též vybaveny sportovními možnostmi. Sprchy, převlékárny a toalety jsou jen na některých plážích. Doporučujeme sledovat vyvěšení červené nebo černé vlajky, které varují před nepříznivým počasím nebo jiným nebezpečím.

Na plážích s oblázky či kameny doporučujeme plážovou obuv a také obuv do vody. Většina pláží je veřejně přístupných, je tedy třeba počítat i s tím, že tam mohou přijít i místní, na naše poměry třeba hlučnější, obyvatelé.

Přestože se snažíme v katalogu co nejpřesněji popisovat stav pláží, nemůžeme ovlivnit činnost moře. Někdy se může stát, že silné proudy písek odplaví, že bude odhaleno skalnaté podloží, či naopak vyplaveny řasy a podobně. Správci pláží se snaží udržovat je v maximální možné čistotě, někdy ale nelze nánosům zcela zabránit.

Písečná pláž ještě automaticky neznamená, že písečné je i mořské dno. Mohou se v něm vyskytovat oblázky, kameny nebo kamenná plata.

Počet lehátek a slunečníků na pláži nemusí vždy odpovídat počtu hotelových hostů.

DELEGÁTI / PRŮVODCI

Naše kancelář klade velký důraz na výběr svých delegátů a průvodců. Vždy se snažíme, aby jejich znalosti byly na co nejvyšší úrovni.

Průvodce – zástupce firmy, který je s klienty po celou dobu pobytu, zpravidla je též ubytován i ve stejném ubytovacím zařízení. Během zájezdů s kombinovanou dopravou (autobus, loď, letadlo) je s klienty již od zahájení zájezdu.

Delegát – zástupce firmy, který nemusí být s klienty nepřetržitě. Delegát přebírá skupinu po příletu na cílovém letišti, zajišťuje transfer do letovisek a zpět, je obvykle nápomocen při ubytování, organizuje pro klienty informační schůzku (ta se koná obvykle v den příletu nebo další den pobytu), je nápomocen při výběru fakultativních výletů. Během pobytu je obvykle k dispozici v konkrétní hodiny. Delegáti naší kanceláře se maximálně snaží, aby byli s klienty co nejvíce a byli jim nápomocni při jakémkoliv dotazu nebo problému. Pro takové případy Vám doporučujeme nosit u sebe telefonní číslo na našeho delegáta, které je vždy vyvěšeno v hotelu, na informační tabuli VTT.

Zástupce VTT – zahraniční partner, který zajišťuje služby pro individuální klienty nebo malé skupinky, kde v ceně poukazu není zahrnuta služba delegáta nebo průvodce.

FAKULTATIVNÍ VÝLETY

Fakultativní výlety si můžete zakoupit přímo na místě prostřednictvím nabídek místních kanceláří. Zde se též informujte o všeobecných podmínkách a storno poplatcích nabízených fakultativních výletů. Některé výlety se konají jen v případě dostatečného počtu zájemců nebo naopak jsou limitovány kapacitou autobusu nebo lodě. Fakultativní výlety, které si zákazník objedná přímo v místě pobytu, nejsou součástí služeb poskytovaných cestovní kanceláří zákazníkovi a cestovní kancelář nenese žádnou odpovědnost za žádné škody a újmy, vzniklé zákazníkovi v souvislosti s těmito výlety a zákazník se v případě uplatňování nároků, vyplývajících a vzniklých z fakultativního výletu, musí obrátit výlučně na poskytovatele fakultativního výletu.

SPORT A ZÁBAVA

Image golf-driving-range.jpg Nabízené aktivity lze využívat dle příslušných možností, popř. dle povětrnostních podmínek. Zejména prosíme, abyste zohlednili, že při velké poptávce je snaha poskytnout nabízené možnosti sportů a zábavy všem hostům ve stejné míře. V jednotlivých případech proto může docházet k čekacím dobám nebo omezením, proto prosíme o Vaše pochopení. Určité sportovní či zábavní aktivity lze absolvovat pouze na základě předchozí rezervace, bližší informace Vám poskytne na místě delegát, či zaměstnanci hotelu. Používání sportovního nářadí i účast na sportovních, zábavních a jiných aktivitách probíhá na vlastní nebezpečí, přičemž rodiče jsou zodpovědní za své děti, vedení hotelu neodpovídá za zranění vznikající při sportovní činnosti. Pouštějte se prosím jen do takových aktivit, na které jste zvyklí a dbejte prosím bezpodmínečně na to, že na základě klimatických podmínek může rychleji docházet k únavovým jevům a větší ztrátě tekutin. Sportovní zařízení, sportovní nářadí i zapůjčená vozidla byste měli před převzetím zkontrolovat. Při jejich případném poškození je nutné provést úhradu na místě. Zábavu pro děti, popř. dětský klub nelze srovnávat s mateřskou školkou a zejména nelze dětem nutit účast na těchto aktivitách proti jejich vůli. Animační programy jsou dostupné pouze v některých kapacitách. Animační programy i zábavní programy jsou zpravidla vícejazyčné, CK nemůže garantovat provozování těchto programů v českém jazyce.

PRONÁJEM (NEJEN) AUTOMOBILŮ

Stále více turistů využívá v místě pobytu možnost pronájmu automobilů, ale i dalších dopravních prostředků, jako jsou čtyřkolky nebo skútry. Při jejich pronájmu je možnost obrátit se na delegáta cestovní kanceláře, který může pronájem zajistit u prověřené půjčovny s komplexním pojištěním. Ať už se rozhodnete pronajmout si dopravní prostředek prostřednictvím delegáta VTT nebo nikoli, vždy platí, že přímý vztah vzniká mezi Vámi a půjčovnou a delegát ani CK VTT nenese odpovědnost za případné nedostatky, závady nebo škody. Při přebírání vozu je proto nutné zkontrolovat stav vozu a případné nedostatky nahlásit a nechat si je potvrdit. Zkontrolujte si rovněž stav tachometru a stav paliva v nádrži. Pečlivě si prostudujte smlouvu, než ji podepíšete.

Samozřejmou podmínkou je platné řidičské oprávnění, některé půjčovny si vyhrazují právo půjčovat motorové prostředky například až po dosažení 21. roku. Značná část půjčoven také nabízí možnost zapůjčení dětských autosedaček, obvykle za cca 3 €/den. Orientační ceny aut: 30–55 €/den. Cena pronájmu závisí na druhu vozu, aktuální sezóně i cílové destinaci.

Cestování vlastním vozem Vydáte-li se do Řecka vlastním vozidlem, stále platí mít s sebou osvědčení o technickém stavu vozidla, zelenou kartu a u zapůjčených vozidel notářsky ověřený dopis o zapůjčení vozidla opatřený překladem. Doporučuje se rovněž sjednání havarijního pojištění vozidla. Spoustu cenných informací najdete na www.recko-autem.cz

SEZÓNNÍ OMEZENÍ

 • K různým omezením nebo zúžení poskytovaných služeb může dojít v období před a po sezóně. V tomto období může management či majitel ubytovací kapacity z důvodu nižší obsazenosti rozhodnout o odložení nebo předčasném uzavření svého zařízení.
 • Na počátku, stejně tak na konci sezóny může dojít s ohledem na nižší obsazení ubytovacích kapacit k omezení či úpravě poskytovaných služeb. Týká se především aktivit sportovních (sauna, pára, masáže, plážové aktivity, vodní sporty atd.) či zábavních (animační programy, vystoupení, show, večírky…). Stejně tak může dojít (především u velkých komplexů a areálů) k uzavření některých budov, křídel či pavilonu a omezení fungování služeb (např. zlatnictví, klenotnictví, půjčovna aut, směnárna…) nebo k upravení fungování počtu služeb (uzavření některých restaurací, snackbarů, barů..).
 • Pro většinu hotelů, které mají ve svém vybavení vnitřní bazény, platí, že jsou vyhřívány jen v období mimo sezónu. V některých případech jsou vnitřní vyhřívané bazény v hlavní letní sezóně zcela nahrazeny venkovními bazény.
 • Ve dnech oslav státních a náboženských svátků nebo výročí může dojít k omezení otevírací doby historických a kulturních památek či náboženských pamětihodností, event. dalších služeb.

SLEVY

Image ico25.png Slevy, výhody, bonusy a další inzerované služby zdarma lze nárokovat výhradně před podpisem cestovní smlouvy. Většinu slev nelze, pokud není uvedeno jinak, vzájemně kombinovat. Slevy se obvykle nevztahují na speciální nabídky typu last minute.

Slevy v místě pobytu

Studentům, učitelům a novinářům doporučujeme vybavit se platným mezinárodním průkazem k uplatnění slev, především na vstupy do historických památek. Naopak poskytování slev pro seniory je velmi sporadické a například na Kypru není nabízeno skoro vůbec.

ZPŮSOBY PLACENÍ

Naše CK umožňuje úhradu služeb širokým spektrem platebních forem. Pokud navštívíte naši pražskou nebo brněnskou pobočku, můžete zaplatit v hotovosti nebo poukázkami, na pražské pobočce též platební kartou. Platba kartou u našich obchodních partnerů není garantována.

KOMUNIKACE

 • Poštovní schránky v Řecku jsou žluté, s nápisem „ELTA“.
 • Známka do ČR, po Evropě a celého světa stojí 0,90€. Pohledy vyjdou na cca 0,30 – 1€.
 • Poštovní schránky na Kypru jsou kulaté, žluté s nápisem „POST“.
 • Známka do Evropy stojí 0,67€, do zámoří 0,60€. Pohled vyjde na cca 0,50 –1€.
 • Pohled do České republiky dojde obvykle do týdne.
 • S telefonní kartou, kterou zakoupíte i v novinových stáncích (v Řecku např. za 4€ a na Kypru za 5€), je možné volat asi 10 minut. Při volání ze zahraničí do ČR je potřeba zadat mezinárodní předvolbu, tedy 00420, a to i při volání z mobilního telefonu. Před cestou si raději u operátora ověřte, zda máte aktivovaný roaming, tedy možnost telefonovat a posílat zprávy z ciziny.

ZDRAVÍ A LÉKY

Ve větších letoviscích obvykle najdete dobře zásobenou lékárnu otevřenou dlouho do noci. Medikamenty ovšem bývají dražší než u nás, proto doporučujeme vzít si s sebou základní léky jako například: Paralen, Ibuprofen, Imudon, Imódium, Fenistil, Panthenol a podobně. Ordinační hodiny lékařů jsou zpravidla od 09:00–21:00. V případě onemocnění či zranění se obraťte na asistenční službu, jejíž kontakt je uveden na průkazu pojištěného, který obdržíte společně s ubytovacími poukazy před odletem. POZOR: Vezměte si prosím na dovolenou i průkaz národní zdravotní pojišťovny (VZP, VoZP atd.) V případě, že asistenční služba nebude při řešení pojistné události kontaktována, může Vám být odmítnuta úhrada nákladů ze strany pojišťovny.

U diabetiků je nezbytné absolvovat kontrolní vyšetření lékařem 2 až 3 týdny před odjezdem. Velmi důležité je, aby lékař vystavil stručnou zprávu o stavu a léčení diabetu v anglickém jazyce. S sebou doporučujeme vzít dvojnásobnou zásobu léků a inzulínu. Pozor na dehydrataci, přehřátí a riziko hypoglykémie.

Užitečné výrazy v anglickém jazyce:

 • tablety proti bolesti hlavy – headache tablets
 • tablety proti bolesti v krku – throat lozenges
 • prášky proti bolesti – pain –killing tablets
 • lék – medicine
 • prášky na spaní – sleeping pills
 • prášky – pills
 • projímadlo – laxative
 • kapky – drops
 • živočišné uhlí – charcoal tablets
 • mast – ointment
 • antikoncepce – contraceptive pills
 • náplast – plaster
 • protijed – antidote
 • recept – prescription
 • teploměr – thermometer
 • úpal – sunburn

Opalování

Přestože lidský organismus slunce potřebuje, intenzivní opalování bez ochranných prostředků může mít za následek spálení a kožní nemoci. Doporučujeme používat dostatečně silné opalovací krémy, nejlépe ty, jejichž účinnost nemizí po prvním ponoření do vody. Zvláště v prvních dnech dovolené se slunečnímu záření vystavujte s rozvahou. Spálit se hned první den a zbytek dovolené strávit v bolestech není zrovna šťastný způsob odpočinku.


DOVOLENÁ S DĚTMI

Image 022_1.jpg S malými dětmi cestuje stále více rodin, částečně má na to vliv i skutečnost, že děti do dvou let mají pobyty i cestu zcela zdarma. (POZOR: Jedna dospělá osoba může v letadle zdarma přepravovat pouze jedno dítě do 2 let!) Cestovní kanceláře nemohou rodinám s malými dětmi něco zakazovat, ale snaží se poradit, případně nasměrovat do vhodnějších oblastí jako jsou zpravidla středomořské státy, například Řecko, Kypr, Španělsko a Chorvatsko. Důvodem jsou především dobré hygienické podmínky. Na cestách je velmi nutné respektovat nároky na pohodlí dítěte. U kojenců obvykle odpadají problémy s přípravou stravy, u starších je třeba dbát na pitný režim, uchovávání potravin a jejich ohřívání. Podstatná je také kvalitní, snadno dostupná zdravotní péče. Cestování by v útlém věku dítěte mělo být omezeno na několikahodinové přejezdy nebo přelety. Necestujte s nemocnými dětmi, nebo s dětmi po očkování.

Co by měl mít ideální hotel pro dovolenou s malými dětmi:

Polohu mimo centrum, přímo u písčito-oblázkové pláže Dětské postýlky All inclusive stravování, veškeré chody formou bufetu Dětské sedačky v restauraci Občerstvení u bazénu a u pláže Dětský bazén, případně skluzavku, tobogány, dětský koutek a hřiště Dětský klub, dětského animátora, zábavní programy V blízkosti vodní park nebo jinou atrakci

JAK LÉTAT S MALÝM DÍTĚTEM:

 1. Volte let bez přestupů.
 2. Mějte u sebe kojeneckou stravu a plenky v dostatečném množství, protože nikdy nevíte, jaké zpoždění může letadlo nabrat.
 3. Během vzlétání a přistávání by mělo dítě něco polykat nebo cucat (třeba i gumovou hračku – důležité je, aby se podporovala tvorba slin a dítě tak více polykalo).

JAK CHRÁNIT DĚTI PŘED SLUNCEM:

Děti do dvanácti měsíců se nemají slunci vystavovat vůbec. Starší by se pak měly před paprsky chránit mezi 11. a 15. hodinou. Součástí je také samozřejmě dodržování pitného režimu. Dětskou pokožku je třeba mazat přípravkem s vysokým ochranným faktorem proti slunečnímu záření, označovaným jako SPF, který by měl mít hodnotu nejméně 15. Pokud si dítě bude hrát ve vodě, doporučuje se používat přípravky odolávající vodě. I u nich je ale nutné aplikaci pravidelně opakovat. Rozhodně pokaždé, když dítě vyleze z vody. Dětská pokožka je tenčí, a tudíž citlivější než u dospělých. Při opalování proto vyžaduje zvláštní péči. Ta může spočívat i v tom, že dítě nosí na pláži tričko a čepici s širokým kšiltem. Samozřejmostí by mělo být důsledné dodržování pitného režimu.

Dovoz a vývoz

Respektujte předpisy upravující dovoz či vývoz některých předmětů (např. kamenů, mincí, zbraní, starožitností, léčiv a předmětů vyšší hodnoty obecně). Porušení místních předpisů bývají přísně sankcionována, výjimkou není ani velmi vysoká pokuta či trest odnětí svobody.

Při nákupech vyžadujte a uschovávejte stvrzenky pro případ kontroly.

Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 Euro na osobu u dospělých a do hodnoty 175 Euro pro osoby mladší 15 let. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17 let. Platí absolutní zákaz dovozu střelných zbraní, vystřelovacích nožů, dýk, mléka a mléčných výrobků, masa, rostlin, zvířat. Vývoz starožitností z Kypru bez povolení kyperské Archeologické služby je přísně zakázán.

Do a z Řecka lze bezcelně dopravit: 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 20 litrů meziproduktu (např. vermut, likér apod.), 90 litrů vína, z toho u šumivých vín 60 litrů, 110 litrů piva, 800 ks cigaret, 400 ks cigarillos (krátkých doutníků) a doutníků o váze menší než 3 g/kus, 200 ks ostatních doutníků, 1 kg tabáku. Bez zvláštního povolení je zakázán vývoz a dovoz zbraní a střeliva, léků (vyjma těch určených pro osobní potřebu), starožitností a uměleckých předmětů, chráněných rostlin, zvířat a přírodnin.

ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY ČR

Velvyslanectví České republiky v Řecku: 6 Georgiou Seferi Street, Palaio Psychiko, Athény tel.: 00302–10–6713755, 6719701 – pro celé území Řecka a řeckých ostrovů.

Honorární konzulát se nachází v Řecku:

 • Soluň – Leoforos Nokia Ave 57, Thessaloniki, tel.: 00302–31–02 22 376
 • Pireus – Naiadon 98, Palaio Faliro, tel.: 00302–10–98 13 351
 • Heraklion – Giamalaki & Sof. Venizelou 50, tel.: 00302–81–02 22 852

Velvyslanectví České republiky na Kypru: Kyriakou Street, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, Nicosia tel.: 003572–2–42 11 18,fax: 003572–2–42 10 59, e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát v Limassolu:

 • Eptanisou Str. 28, Nicolaou+Zavos Center, Off. 101, Agios Nicolaos, Limassol, tel.: 003572–5–34 31 11

Více informací získáte na adrese www.mzv.cz

CENY

CK si vyhrazuje právo upravovat v průběhu sezóny ceny zájezdů, zvláště pokud jde o mimořádné akce typu last minute a podobně. Tyto nabídky nezakládají nárok na případnou úpravu cen služeb pro klienty, kteří si zájezdy koupili před vyhlášením mimořádné nabídky.

REKLAMACE

Při posuzování reklamací vychází CK VTT z principu účelovosti, tj, zda služby umožňují plnit hlavní předpokládaný motiv účasti na zájezdu. Na subjektivní hodnocení významu jednotlivých komponentů služeb klientem nemůžeme brát zřetel. Stejně nemůže CK zohledňovat ani subjektivní hodnocení vlastností služeb a prostředí. Více viz reklamační řád.

Závěrečná ustanovení

Všechny uvedené informace se vztahují k říjnu 2015, kdy byl katalog odevzdán do tisku. Cestovní kancelář si vyhrazuje právo změny i tiskových chyb. Ani při nejlepší vůli není možné zaznamenat změny vzniklé po odeslání do tisku.

Zpět na začátek


Sdílejte své zážitky

Informace > Praktické rady před cestou

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist