Řecko od cestovní kanceláře VTT - Zajímavosti z Řecka

11 řeckých zastavení

Věděli jste, že…

Image plaz-kathisma.jpg

… na Korfu pobývala císařovna Sissy, která si svou mladistvou krásu udržovala sportem, přísnou dietou a pobytem právě na tomto ostrově?

… na ostrově Kos se narodil zakladatel moderního lékařství Hippokrates a jednou z nejznámějších památek je Asklépion?

Kréta je největší řecký ostrov, který od západu k východu měří 260 kilometrů a od severu k jihu až 60 km?

Lefkada je panenský ostrov především díky miliardáři Onassisovi, který koupil blízký ostrov Skorpios a všemi prostředky brzdil rozvoj turistiky?

… na ostrově Lesbos v letovisku Anaxos si můžete objednat i v češtině a na požádání vám připraví klasický český bramborák?

… na poloostrově Peloponés se nachází bývalé hlavní město Řecka? Jde o okouzlující město Nafplio s neopakovatelnou atmosférou.

Image plaz-egremni.jpg

… z Pierie lze při koupání pozorovat Olymp, kde podle báje žijí řečtí bohové v čele s Diem?

… městečko Lindos na ostrově Rhodos je považováno za jedno z nejhezčích v celém Řecku?

… na ostrově Samos se před zhruba 2500 lety narodil antický matematik a filozof Pythagoras, autor věty o čtverci nad přeponou?

… na ostrově Thassos nenajdete žádné velké hotelové komplexy, ale jen příjemné hotýlky a originální taverničky?

… na Zakynthosu se nachází nejčastěji zobrazovaná řecká pláž? Navagio, pláž ztroskotanců, je přístupná pouze z vody.

Image coral-bay.jpg Image 1-mini.jpg Image kypr2.jpg Image kostown.jpg

  Image slide-show.jpg
      PROHLÉDNĚTE SI SLIDE SHOW Z ŘECKA…

PLAKÁTY Z ŘECKA

Stáhněte si krásné plakáty z celého Řecka…

TAPETY NA PLOCHU VAŠEHO PC

Stáhněte si krásné TAPETY NA PLOCHU VAŠEHO PC a přeneste se do Řecka…

Odkaz pro stažení tapet zde
AKTUÁLNĚ Z ŘECKA

Image love-in-greece.jpg

LOVE IN GREECE

Kdysi dávno, za starých časů shlížela bohyně Afrodíté na zem. Všimla si, že lidé raději uctívají nadpozemskou krásu Psýché, která ani nebyla bohyně. Afrodíté se smutně dívala, jak její oltáře stojí tiché a prázdné, jak se lidé shlukují, jen aby se mohli s Psýché osobně setkat. Afrodíté zelená závistí zavolala svého syna Erose (Římané ho znali jako Cupida), boha lásky. Bylo třeba se nenáviděné smrtelnici pomstít za nesnesitelné pohrdání, které Afrodítu ponižovalo a ničilo. „Zažehni v jejím srdci oheň lásky, oheň však pouze zničující a krutý!“ Eros byl vždy připraven vytáhnout některý ze svých zlomyslných triků, hned se tedy pustil do práce.

Takový byl Eros: láska planoucí, láska nekonečná, láska zoufalá, láska osudová, láska na celý život, láska vášnivá, láska a bezmezná věrnost, láska, láska, láska… Nikde a nikdy na zemi nebylo lepší místo pro zrození lásky, než kolébka řeckých bájí.

V tomto měsíci si nalejte skleničku řeckého, lehce koketního vína a dál si společně můžeme vychutnávat řecké romance.

EROS, TO BYL BŮH!

Osudová hvězda řecké mytologie, tento přelétavý a hravý, sladký i bolestný bůh. Nezanechá nikoho bez soužení, ať už jde o mocné bohy nebo obyčejné smrtelníky. To on navedl Dia, aby unesl Európu do jeskyně Diktí; to on povzbudil Orfea, aby se přes řeku Acherón vydal do podsvětí pro svou Eurydiku; a opět to byl on, kdo naplnil srdce Parida z Tróji osudovou vášní, planoucí pro krásnou Helenu ze Sparty. Báje začínají zde
ŘEKOVÉ

Řekové jsou sympatičtí, příjemní a přátelští lidé, známí svou neuvěřitelnou pohostinností, která není nikterak předstíraná vidinou zisku. Navíc už mnoho českých turistů poznalo, že i v nouzi v Řecku poznáš přítele daleko snadněji než u nás.

Řekové jsou velice učenliví a pracovití, i když jejich pracovní tempo není nikterak oslnivé, což je dáno i celkově poklidným způsobem jejich života. Také jejich denní časový rozvrh je poněkud odlišný od našeho. Ráno vstávají poměrně časně a spát chodí pozdě, přičemž k neodmyslitelnému odpočinku patří odpolední siesta.

Řekové jsou známí gurmáni a největší událostí jsou pro ně večeře, jichž se zpravidla zúčastňuje celá rodina. Děti zde mají mimořádné postavení. Jsou vychovávány volněji a svobodněji, což je dáno i nezměrnou trpělivostí dospělých. Více prostoru je zde pro dětské hry, což prospívá vývoji obrazotvornosti a nápaditosti dětí.

Místní obyvatelé se dovedou i rozohnit, to však bývá zpravidla pouze tehdy, když odmítnete jejich pozvání na cokoliv. Odmítnutí pozvání je pro Řeka urážkou.

ATHÉNY

Image foto-1.jpg
 • V Athénách jezdí na 4 000 autobusů a nejméně 14 000 taxíků.
 • V Athénách můžete navštívit 140 divadel – což je více než v Londýně.
 • Je zde velmi vysoká hustota zabydlení a čtvrť Kipseli na severu Athén je po Hong-Kongu nejhustěji osídlené území na světě
 • Podle světové zdravotnické organizace je to nejhlučnější město na světě
 • Athény patří mezi města s nejnižším poměrem zelených ploch na osobu v Evropě – oficiálně mají jen dva čtvereční metry zeleně na jednoho obyvatele. Athéňané proto tráví nejradši svůj volný čas a dovolenou mimo město, nejčastěji jezdí na okolní ostrovy, kam je velmi snadné lodní nebo letecké spojení (oblíbená je Kréta, Rhodos, Zakynthos, Hydra, Speses, Poros, Egina a další ostrovy), nebo si autem dojedou do tursitických letovisek, např. na Peloponés.
 • Městská hromadná doprava v Athénách patří k prioritám současného ministra dopravy a spojů Řecka Kostise Chatzidakise. Úvodem uvádíme, že athénskou městskou dopravu jako celek řídí koncern s názvem Organizace athénské městské dopravy OASA, kterému jsou podřízeny veřejné akciové společnosti řídící jednotlivé druhy městské dopravy: AMEL (metro), ISAP (původní městská železnice, která je dnes začleněna do athénského metra), EThEL (městské autobusy naftové a plynové), ILPAP (trolejbusy) a TRAM (tramvaje).
 • Athény nabízí i bohaté nákupní možnosti módního zboží všech světových značek. Kvalitní dámské oblečení, boty a doplňky za dostupné ceny pořídíte v ulici Ermou, která ústí na náměstí Syntagma, nebo v nákupnících centrech ve čtvrti Glyfada. Elegantní obchody se značkovým zbožím jsou soustředěny ve čtvrti Kolonaki. V soukromých a na tržištích lze smlouvat.
 • Jako suvenýry se hodí výrobky z olivového dřeva, ubrus, utěrka, ručník, šátky s řeckým motivem, dále pak olivová mýdla, šampóny, krémy, oleje. Komboloio – hodně populární suvenýr – na provázku navlečené korálky se střepatým koncem, existují specializované obchody, kde jde cena od několika málo eur až po několik set. Záleží na materiálu a kvalitě. Keramické výrobky – vázičky, ambóry, hrnečky, misky, závěsné talíře jsou velmi rozmanité a jako dárek ideální.

Památky v Athénách od A do Z, aneb na co nezapomenout…

V Athénách můžete na pozůstatky starobylého Řecka narazit téměř na každém kroku. Procházíte se historickým centrem, obdivujete a fotíte vojáky v tradiční uniformě, zahnete za roh a před vámi se objeví pozůstatky antických sloupů. Athény byly centrem umění, obchodů, filozofie, vědy… a to na vás doléhá doslova na každém kroku, který v tomto městě uděláte.

 • AGORA – Tržistě  – Héfaistův chrám, který se zde nachází patří k nejzachovalejších starořeckým chrámům.
 • AKROPOLIS – Athénský hrad na opevněném pahorku. Vstupuje se do něj Propylajemi, hlavní chrám se jmenuje Parthenon. Malý ale nápadný je Erechteion se sloupy ve tvaru ženských postav (karyatidy). Zdejší malé a nenápadné muzeum bylo zrušeno, větší, moderní a kontroverzní budova pod Akropolí (hned u vstupu do metra) se nachází cca 300 m od Akropole, oficiálně bylo otevřeno 18.02.2009.
 • ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM – Rozsáhlá výstavná klasicisní budova na bulváru Panepistimiou ukrývá nejcennější starořecké objevy roztříděné většinou podle místa, kde byly nalezeny.Mezi největší lákadla patří mykénský zlatý poklad. Sem se také ukládají předměty, které se v poslední době Řecku daří získat zpět ze zahraničních muzeí.
 • BENAKI MUZEU – Malé muzeum ve čtvrti Kolonaki na rohu Národního parku shromažďuje národopisné sbírky a pořádá tématické výstavy.
 • DIONÝSOVO DIVADLO – jedno z antických divadel pod Akropolí
 • HADRIÁNŮV OBLOUK – Pozůstatek římské vlády nad Athénami, stojí před chrámem Dia Olympského u hlavní třídy vedoucí z náměstí Syntagma na jih.
 • KOLONAKI – Novější čtvrť pod Likavetem směrem k národnímu parku, luxusní značkové obchody.
 • LIKAVETTOS  – česky vlčí hora  – Nejvyšší pahorek Athén, na vrcholku kostelík Agios Giorgios, kruhový výhled na město, lanovky inzerované v průvodci jsme si nevšimli. Amfiteátrové soudobé montované divadlo
 • MONASTIRAKI – Náměstí na okraji Agory a Plaky, pravoslavný kostelík, koktejl všech dob, národů a životních stylů uprostřed Athén.
 • NÁRODNÍ PARK – dříve také Královská zahrada – Velký park v centru města, navazuje na budovu řeckého parlamentu. Je zde i palác Zappeion, pomníky, dětská hřiště, minizoo, jezírka, malá sportoviště
 • OLYMPION – chrám Dia Olympského – Pozůstatky největšího objeveného antického chrámu, původně měl 104 sloupů. Leží vedle Národního parku na úplné rovině.
 • OMONIA – česky svornost – Druhé hlavní athénské náměstí. Na mapách je vyznačeno jako kruhový objezd, ale ve skutečnosti to tak nevypadalo. V okolí množství hotelů všech kategorií.
 • PANAITHINAKO – Olympijský stadion prvních novodobých LOH 1896 je nedaleko jižního vchodu do Národního parku za areálem Olympeion. Na mramorových deskách u vchodu jsou uvedeny všechny letopočty a místa, kde se letní olympijské hry zatím konaly.
 • PIREUS – Pireas - Částečně samostatná správní jednotka, od antiky athénský přístav. Má hlavní obchodní a osobní přístav (trajekty a dopravní lodě) a dva jachetní přístavy. Oba jsou v uzavřených zátokách východně od hlavního přístavu.
 • SYNTAGMA – česky ústava – Nejdůležitější athénské náměstí. Kromě nejluxusnějších hotelů a parkové úpravy je zde budova řeckého parlamentu (dříve královský palác) a před ní hrob neznámého vojína. Právě zde probíhá populární výměna stráží národní gardy (evzóni v krojích).
 • TECHNOPOLIS  – Technický park v sousedství archeologického naleziště Kerameikos. Pravděpodobně byl vybudován při příležitosti LOH 2004.
 • ZAPION – Budova postavená v klasicisním stylu inspirovaném antikou v Národním parku. Je využívána pro státní a společenské účely.
Skryté skvosty Athén

Z hlediska historie jsou Athény, obydlené již od neolitu, považovány za historické hlavní město Evropy. Během své dlouhé a fascinující historie dosáhly největšího rozkvětu v 5. stol př. n. l. („Periklova zlatá éra“), kdy hodnoty a úroveň civilizace dosáhly světového významu a slávy. Politické myšlenky, divadlo, umění, filozofie, věda a architektura – jsou některé z forem inteligentního smýšlení vrcholné úrovně, ve světovém měřítku naprosto unikátní. V dnešní době Athény nabízejí návštěvníkům jedinečný zážitek – cestu historií 6000 let do minulosti, kdy můžete obdivovat slavné památky a umělecká mistrovská díla antiky a středověku, stejně jako dědictví architektury z 19. a 20. století. Zářivá obloha nad Attickým poloostrovem osvětluje půvabnou krajinu přilehlých oblastí, pobřežní čáru, pláže a hory. Návštěvník si může v čilém ruchu města užívat moderní infrastrukturu a typický elán Athéňanů.

Athénská riviéra. Léto ve městě?

V Athénách, nejslunečnějším hlavním městě Evropy, nekončí léto v srpnu. Zůstává vzrušující a plné překvapení i v září. Prosluněné pláže s průzračnou vodou a skvělý noční život kolem, pobřeží s poloostrůvky a zvrásněnými zátokami podél celého Saronského zálivu, neuvěřitelné zasazení v tomto zálivu, to všechno dělá athénskou riviéru velmi podobnou typickému, kosmopolitnímu řeckému ostrovu. Tak a teď rychle na podzimní odpočinek na pláži…v Athénách!

Město, které okouzluje svoje návštěvníky a rozhýbává jejich emoce

Město bylo pojmenováno po bohyni Athéně, bohyni moudrosti, strategie a války, ochránkyni města. V antickém věku jsou Athény jako finanční, politické a administrativní centrum země, také hlavním centrem kultury. Návštěva vůbec prvního byzantského muzea, procházka Národním parkem a prohlídka archeologického naleziště Olympeion vás odnese zpět do minulosti.

Pojďme na procházku…

DODEKANY

…též Dodekanés či Dodekanésos (Dvanáctiostroví) (řecky Δωδεκάνησα, Dodekánisa, turecky Onikiada).

Image dodekanesos.jpg Jedná se o skupinu řeckých ostrovů v Egejském moři náležejících do tzv. Jižních Sporád mezi ostrovy Pátmos a Rhodos, Kássos, Astipálea a Kastellórizo. Leží jihovýchodně od tureckého pobřeží. Dodekanés je jednou z prefektur řeckého kraje Jižní Egeis.

Souostroví zahrnuje téměř 100 ostrovů, 19 z nich je trvale obydlených. Největší a nelidnatější z nich je Rhodos.

Dodekany jsou po celé své dějiny pevně spjaty s řeckým kulturním okruhem. Postupně náležely k Římské říši a Byzantské říši. Od 13. století byly jednotlivé ostrovy předmětem zájmu Benátek, Janova a Maltézského řádu. Roku 1522 byl Dodekanes obsazen Osmanskou říší a v jejím držení zůstal až do roku 1912, kdy po italsko-turecké válce připadl Itálii. Itálie si ho podržela pod názvem „Italské egejské ostrovy“ až do roku 1943, kdy byl obsazen Německem. V roce 1945 ostrovy ovládlo britské vojsko a roku 1947 byl Dodekanes formálně přivtělen k Řecku.

REPORTÁŽE Z DESTINACÍReportáž z ostrova věčných návratů (KORFU) (únor 2011)

Čas rychle běží, máme za sebou bouřlivou oslavu nového roku 2011 a už jsme téměř na konci druhého měsíce letošního roku…

Na Korfu už začíná jaro, deštivé dny více střídají dny kdy krásně – svítí sluníčko, v poledne je možno vyjít ven jen ve svetříku a den se pozvolna prodlužuje. Domorodci se čím dál více zajímají, jak to bude letos s turistickým ruchem, jestli nás navštíví hodně turistů a z kterých zemí nejvíce a kdy vlastně ti první turisté přijedou ???

Image reportaz.gif

Nyní ale místní občané žijí hlavně karnevalovými akcemi, maskami, jejich koupí či domácí přípravou. Z obchodů a výkladních skříní na nás lákavě koukají všechny druhy možných masek a páteční, sobotní a někdy i nedělní karnevalové reje jsou vzácným povzbuzením v dlouhých zimních dnech. Karnevalové reje končí vždy posledním velkým karnevalem v březnu – průvodem všech masek a lidí každého věku v hlavním městě ostrova – v historické části krásné Kerkyry. Ještě než dojde k poslednímu maskovému reji, máme tady i další svátky a s nimi spojené akce, jako je třeba dnešní čtvrtek „TSIKNOPEMPTY“. V tento den, který je v kalendáři vždy čtvrtkem, jedenáct dní před dalším významným dnem spojeným s křesťanstvím, a to je „KATHARA DEVTERA“, všichni místní občané grilují maso. Nejčastější oblíbenou pochoutkou na grilu je vepřový bůček a ovčí kotletky. Obecně se praví, že čím prorostlejší maso, tím lepší „tsikna“ – vůně kouře, který omamuje všechny sousedy. Tento kouř vyhání z domu všechno špatné a zlé.

Většinou se scházejí u jednoho grilování všichni sousedé a známí. I když v dnešní době chodí čím dál více lidí na „tsiknu“ do restaurací či „psistarií“ – které jsou velmi oblíbené i u našich turistů. V psistariích totiž připravují lákavé a všemi tolik milované řecké speciality jako je: gyros, suvlaki, kokoretsi, bifteki a skvělé místní klobásy.

Tsiknopemty“ – v překladu bych to nazvala jako „kouřící čtvrtek“. Tento den – čtvrtek – nebyl vybrán náhodou, protože v dobách, kdy byli ještě křesťané správnými křesťany se postilo každý týden vždy ve středu a v pátek. Mezi těmito dvěma dny zbyl čtvrtek, kdy se mohlo hojně jíst a popíjet skvělé víno! Tsiknopempty byl den, kdy se jedlo maso před největšími náboženskými svátky – Velikonocemi – téměř naposledy. Po Tsiknopempty následovaly karnevaly jejichž název je latinského původu a zní „carne levare“ – tzn. dávám „vale“ masu. Tsiknopempty má v různých částech Řecka trochu jiný charakter.

U nás na ostrově Korfu se s Tsiknopempty snoubí i „kutsombolia“ – pomluvy. Ženy se oblékají do starých šatů či krojů po babičkách, na hlavu si váží šátek, sedí na balkónech a vyřvávají jedna přes druhou různé drby a pomluvy. Nejveselejší je pozorovat tyto ženy na balkónech ve staré Kerkyře. Dá se to nazvat divadlem v přírodě – komedii, kdy si lidé dělají srandu sami ze sebe. V jiných částech Řecka slaví Tsiknopempty již od rána v maskách s karnevalovým rejem, které vysílají všechny řecké kanály v televizi a ve všech televizních pořadech bývají v tento den i hlasatelé a programátoři v maskách.

Již cítím vůni masa, kterou začínají sousedé připravovat..­........

Přiště se dozvíte něco více o dalším předvelikonočním zvyku – Kathara devtera – „čistící pondělí“ – po kterém začíná 40 denní předvelikonočni půst !


Informace ze současného Korfu zaslala delegátka CK VTT Eva Kozurková.
KORFU

Image zelene-korfu.gif

Koncem řína odjíždí z ostrova i ti nejposlednější turisté, které ostrov přivítá každým rokem již na jaře, a to na Velikonoce. Tím začíná pro obyvatele ostrova nové životní období, stres letních měsíců se vytrácí přesně tak, jako přeplněná parkoviště na celém ostrově. Na letišti se uzavírá hala pro turisty z celého světa a zůstává otevřená část jen pro místní, kteří cestují do Athén, či Soluně. I v místním přístavu v Kerkyře se omezí lodní doprava.

Začíná období klidu a rovněž i období dešťů.

Místní obyvatelé se začínají věnovat sběru oliv, roztahují pod svými olivovými stromy (některé z nich ještě pamatují éru vysazovaní za období Benátčanů) sítě a čekají na silné zimní větry, díky kterým zralá oliva padá do sítí. Sběr oliv začíná začátkem listopadu a mnohdy trvá až do června. Téměř každý týden chodí ostrované setřást olivy ze svých sítí a následně jezdí do lisoven olejů, kterých je na ostrově ještě stále velké množství, téměř v každé vesnici.

Zimní život na ostrově je klidný a život na vesnicích připomíná životy lidí v minulém století. Pokud se chceme dostat do 21.století, musíme navštívit některé z kavárniček či taverniček v hlavním městě, či si zajet do některého z otevřených barů a diskoték v Sidari či Acharavi. Messonghi, Moraitika, Barbati a další letoviska jsou kompletně vylidněná a výkladní skříně, které nás v létě vábily ke koupi, jsou nyní polepené novinami.

Majitelé hotelů a příjemných taverniček se věnuji sběru oliv, někteří rybaření, ale téměř všichni se věnuji lovu. Těm, kterým se podařilo vydělat přes léto peníze, ti se vydávaji za lovením zvěře na pevninu. No, a těm, kterým zbyly peníze na prežití zimní sezóny, zůstávají na ostrově. Téměř denně oblékají maskáče, zapínají patrony kolem pasu a chodí lovit ptáčky do hor, které později jejich ženy připravují jako velkou pochoutku v krbu, či vařené v hrnci s červenou či bílou omáčkou.

Slovo krize se v letošní zimě omýlá stále dokola. Místní obyvatelé se hlavně bojí, že v souvislosti s krizí nepřijedou na ostrov turisté, což by pro ně znamenalo velký úbytek finančních prostředků a potíže s přežitím zimy. Každoročně se letní turistické období zkracuje. Ještě nedávno trvala letní sezóna plných 6 měsíců, nyní jsou to pouhé 4 měsíce a ostrov má hlavní sezónu jen 20 dní v měsíci srpnu.

Vzhledem k tomu, že je ostrov atraktivní i díky turistice, navštěvují milovníci turistiky (především Němci a Holanďané) ostrov i v zimních měsících. Teploty přes den zde bývají i 18 stupňů, jen když zapadne sluníčko, začne místní známá vlhkost kroutit kostmi. V tom okamžiku je nejlepší čas na posezení u vyhřátého krbu se sklenkou domácího vína. Není snad Kerkyřana, který nepěstuje vinnou révu a pokud je, není Kerkyřana, který nemá své vlastní domácí víno pro zahřátí v zimních měsících, kdy se na ostrově pořádně rozprší. Začátkem dubna na ostrov přijíždějí milovníci květin, na místních loukách roste velké množství různorodých divokých orchidejí.

Image cid-c0e4b4bc8cf74811bd058fc0330265f4-venus.jpg Největší počet turistů ze světa i z řecké pevniny jezdí na ostrov na velikonoční svátky. Velikonoční svátky jsou velmi uznávaným náboženským svátkem v celém Řecku, protože pravoslavní křesťané uznávají více než Ježíšovo narození (Vánoce), zázrak Ježíšova znovuzrození (Velikonoce). Už léta se traduje, že nejkrásnější Velikonoce jsou právě zde, na ostrově Korfu. S tím je spojená doslova “záplava” turistů na ostrově. Pro místní obyvatelé začaly Velikonoce již 15. února, kdy proběhl tzv.”kithara devtera” což u nás znamená masopustní pondělí. V tento den jsou doslova přeplněny veškeré taverničky, čeká se na každé uvolnění stolů a všichni Kerkyřané hodují (bez ohledu na krizi), dávají si v restauracích ryby, krevety, chobotnice a další mořské plody. Po tomto dni začíná období půstu, které ovšem vydrží jen ti zdatní. Těm, kterým jídlo chutná, postí alespoň poslední týden před Velikonocemi.

Velký týden začíná v neděli 28. března (Květná neděle –kyriaki ton vagion). Velký týden před Velikonocemi se utlumí velice silně pracovní činnost na ostrově i návstěva taverniček a kafenii. Celý týden je na ostrově “klidový režim”, který se změní následující neděli o půlnoci, kdy se všichni shromáždí se svícemi před kostely svých vesnic (v hlavním městě na travnatém náměstí Spianada) a začnou společně zpívat Christos Anesti. Po půlnoci se jdou všichni pořádně a do sytosti najíst. Jídlem podávaným v tuto noc je polévka z vnitřností – majiritsa, dále se začínají všude rožnit ovečky a následující den se schází celé rodiny na zahradách a popíjejí a rožní.

Začíná období jara, všude je vše svěží, voňavé, tráva krásně zelená a v ní je možné nalézt spoustu krásných pestrobarevných květů. Obyvatelé ostrova se začínají těšit na turistickou sezónu, začínají uklízet své apartmány, hotely, restaurace, taverničky, vše malují a připravují pro první turisty.


Image den-kvetin1.gif V Řecku se slaví 1. května – více než svátek práce – den květin. Je to krásny den a svátek, všichni sbírají na loukách květiny, někteří pletou věnce – řecky „stefany“. Jiní si daji květiny za stěraěe aut, jezdí se na výlet spojený s BBQ, obvykle někde v horách nebo na pláži. A všichni na sebe vzájemně z aut troubí… Takže všechny v Řecku čeká nádherný květinový den.

Image party-kvetiny-.jpg

Informace ze současného Korfu zaslala delegátka CK VTT Eva Kozurková.


Více informací o destinaci Korfu naleznete pod tímto odkazemPředvánoční čas a Vánoce na ostrově Korfu

Vánoce nejsou pro pravoslavné křesťany tím největším náboženským svátkem. Tím nejdůležitějším a největším jsou Velikonoce, jako oslava zázraku Ježíšova vzkříšení!

I přesto jsou ale Vánoce, ač druhé v pořadí, jedním z největších náboženských svátků Řeku. Přání “kales jortes” – krásné svátky si začínají lidé přát již 40 dní před samotnými Vánocemi – mimochodem v té době začíná předvánoční půst – a přejí si ještě 12 dní po samotných Vánocích. Vlastně až do 6.ledna do dne, kdy byl pokřtěn Ježíš Kristus.

V celém Řecku chodí děti od domu k domu a na ostrově Korfu rovněž po nádherně vyzdobené staré části hlavního města Kerkyry, děti a zpívají písničky – kalanta (koledy) a to nejen v předvečer Vánoc 24.prosince, ale i na Nový rok a v den křestu Ježíše 6. ledna.

Všude je od začátku nejkrásnějšího a nejromantičtějšího měsíce v roce krásna vánoční výzdoba, lidé zdobí své domy, zahrady, stromky a v některých místech můžeme vidět vánočně nazdobené loďky kotvící v přístavech na moři. Samozřejmostí každé domácnosti v předvečer vánoční je pečení christopsomo – Ježíšova chleba (těsto podobné naší vánočce). Zvláštností je kypřící prášek ze sušené bazalky, která dává tomuto těstu zvláštní nezaměnitelnou chuť. Než se dá péct tento boží chléb do pece, udělá se na tento sladký bochánek nožem kříž.

V některých oblastech v Řecku se ještě udržuje tradice, že muži chodí na své pozemky hledat statný a silný strom – jehličnan či olivu, kterou seřežou a dřevo přivezou domů Ženy mezitím uklidí celý dům a pořádně očistí krbová kamna, kde muži připraví přinesené dřevo a v předvečer zrození Ježíše nachystané dřevo v krbu zapálí, aby bylo “jezulátku” teplo.

V každé domácnosti se peče vánoční cukroví, aby dům krásně provoněl. Na našem ostrově myslí hospodyňky na Vánoce již od září. V té době všude dozrávají fíky a pokud přijedete na Korfu v tomto krásném zařijovém čase, máte i Vy možnost si udělat místní specialitu – SIKOMAIDES, protože Vám s radostí každý místní občan nabídne, ať si natrháte fíky a dá Vám i listy fíkovníku k usušení, ať si můžete tuto specialitu vyrobit doma a o vánocích při ochutnávání této speciality vzpomínat na krásně strávené chvíle na ostrově.

Recepty na Sikomaides : fíky, mandle, ořechy, fenykl, sklenička ouza, uvedené suroviny nakrájíme na kousky, pořádně promícháme a naložíme na předem usušené listy fíkovníku, které přeložíme a zabalíme tuto směs do malých bochánků, převážeme jemným provázkem.

Oblíbeným cukrovím na ostrově jsou KURAMBIEDES S MANDLEMI.

K tomuto receptu potřebujeme tyto suroviny: 2 hrnky měkkého másla, 2 hrnky hladké mouky, 2 hrnky oloupaných nakrájených mandlí, 3/4 hrnku krystalového cukru, 2 žloutky, 1 kávový hrnek popelové vody, 1 kávový hrnek koňaku, 1/2 kg moučkového cukru a květová voda.

Příprava: Večer uvařte 3 lžíce popela z krbu s 1 hrnkem vody, nechte odstát a na druhý den velmi opatrně přes sítko přelejte – budete potřebovat 1 kávový hrníček této směsi. Jemně opečte mandle, máslo utřete do pěny, přidejte cukr, žloutky a třete dále. Pomalu přidáme koňak, popelovou vodu, opečené mandle a velmi opatrně mouku. Těsto dobře uhněteme a uděláme maličké bochánky či jiné oblíbené tvary. Dáme na vymazaný plech, který vložíme do středně vyhřáté trouby na cca 15 minut. Po upečení, ještě teplé, rychle namočíme v květové vodě a obalíme v moučkovém cukru. Květová voda: můžeme přichystat z květů růží, či karafiátů – z vonných růží či karafiátů natrháme lístky květů, které dáme do malé lahvičky, zalijeme vodou a necháme stát 5 dní na slunci. Květovou vodu si chystáme již na konci léta.

Řekové jsou velmi pohostinní a v předvanočním čase – i když nemají ještě napečeno – mají na stole nachystáno typické vánoční pohoštění – granátová jablka, ořechy a mandle.

Na Vánoce 25. prosince je slavnostním menu dobře upečená krůta a každá domácnost má svůj skvělý recept na nádivku.

Děti i dospělí dostávaji dárečky pod stromečkem či u krbu hned po ránu, již po probuzení 25. prosince.

KALES JORTES !

Starověké Řecko

   
AKCE V ŘECKU

Prožijte Vánoce v Athénách

Vánoce, nejoblíbenější svátky všech dob jsou opět tu a zaplní Athény radostí, světlem a hudbou. Zajímavé ornamenty a jedinečně zdobený vánoční strom, hry a zábava pro děti, digitální hry a hudba pro mladé. To vše, dárkově zabalené v ulicích plných stovek ohňostrojů, zdobí slavnostní scénu našeho města a zve Vás ke společným oslavám.

Vánoce v Athénách Vám vtisknou jedinečný a nezapomenutelný pocit svými světly a přitažlivou sváteční výzdobou. Přemění Náměstí Syntagma, ležící v centru uliček a náměstíček v National Gardens a Zappeion v pohádkovou zem. V centru Athén jsou pořádána různá umělecká představení plná fantazie a něčeho nového co nás spojí při nejkrásnějších oslavách těchto svátků a připomene půvab mládí a nevinnosti, který lze spatřit při pohledu do dětských očí. Vytváří bezchybný estetický a umělecký prvek města oživující pocit lásky, solidarity a lidskosti.

Když je město vyzdobeno jasnými a barevnými světly a koledy jsou slyšet ze všech stran, je z celého města cítit rozechvělá nálada. Největší veselí bývá na Náměstí Syntagma hlavním náměstí města. Každoročně je zde zbudována Vánoční vesnička se skřítky, tržnicí a vánoční výzdobou.

Děti jsou zde váženými hosty a o zábavu se starají klauni a jiní umělci. Můžete si zde koupit různé maličkosti vánoční ozdůbky a svíčky. Slavnostní rozsvícení Vánočního stromku, zpravidla největšího zdobeného stromku v Evropě, je největší show celých Vánočních svátků.

Vánoční nákupy v Athénách jsou slavnostní událostí. Ulicemi a obchody se prochází usměvaví lidé a nakupují pro přátele a známé vesele zabalené dárky. Ulice mají mnoho svátečních podob a čiší z nich radost a veselí . Nákupy v Athénách jsou jedinečným zážitkem a věříme, že nikdy nezapomenete na jejich slavnostní atmosféru.
Hudební Club GOLEM na RHODOSU

Image golem.jpg

Na řeckém ostrově Rhodos se otevírá hudební klub Golem, turistům tam přes léto budou hrát české skupiny jako například Horkýže Slíže, Tatabojs, Skyline, Divoký Bill a spousta jiných kapel a DJs.

Letošní, pomalu se blížící léto, přinese jedno velké překvapení. Kromě kalendáře již tradičně plného hudebními festivaly v Česku a okolních zemích, si budou moc hudební fanoušci naplánovat také termín letní dovolené, při které budou moci zažít elektrizující atmosféru koncertů a tanečních party s českými a slovenskými kapelami a DJs u moře. Ve Faliraki na řeckém ostrově Rhodos totiž bude ve druhé polovině května otevřen hudební klub Golem Rhodos, jehož dramaturgie bude postavena hlavně na domácí produkci.

Z kapel, které již potvrdili svůj zájem o hraní v Golem klubu ve Faliraki, můžeme jmenovat Horkýže Slíže ze Slovenska, nebo tuzemské Tatabojs, Divokého Billa, Mig 21, Nightwork, Skyline, Jitku Charvátovou, UDG, Kapitána Lásku, MIG 21, Indy a Wich nebo Southpaw. Tyto kapely se na Rhodosu vystřídají ve zhruba 14 denních intervalech, dobu mezi dvěma koncerty vyplní zkušení DJs a ostatní hudební program, jako například revivalové kapely nebo vystoupení řeckých umělců.

Golem Rhodos však nebude jen místo pro hudební zážitky. Open-air klub s kapacitou cca 1500 lidí bude mít také vlastní pizzerii, několik barů, z nichž jeden bude obklopen bazénem, chill-out a VIP zónu, o návštěvníky se postará český personál ovládající též angličtinu. Do Golem klubu, který se nachází pár desítek metů od moře na nejrušnější ulici ve Faliraki připomínající ostravskou Stodolní, nebude žádné vstupné, návštěvníci budou moci k dopravě využít domluvené svozové autobusy.

Více informací naleznete pod tímto odkazem
Super Rally Harley Davidson

Image harley.jpg

Harley Davidson Club Hellas Vás všechny zve na

FH-DCE Super Rally ®

od 20.05.2010 do 24.05.2010 Řecko – Patras


Nezapomenutelné Super rally na pláži Patras. Užijte si moře a slunce a samozřejmě milé řecké pohostinnosti! Patras je umístěn v západním Řecku u Jónského moře a je jedním z hlavních přístavů, na který Vám přijíždí trajektové lodě z Itálie.

Super Ralley je každý rok na jiném místě. Tuto akci organizují různí členové klubu FH-DCE. To je většina evropských Harley-Davidson Rally, které si dokážete představit. Cesta povede od severu k jihu, východu na západ, a každý rok čekají návštěvníky nová překvapení.

Jedna z nejpopulárnějších Rallye byla Pinster Rallye v Holandsku. První z nich byla organizována HD C Utrecht. Pinster rallye se stala větší a větší a také program byl pestřejší než u běžných Harley-Davidson Rallye. Po Pinster rally v roce 1973 byl název byl změněn na Super Rallye.

Více informací naleznete zde


Malá upoutávka na tuto akci:

   

Sdílejte své zážitky

Informace > Zajímavosti z Řecka

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist