Řecko od cestovní kanceláře VTT - Zajímavosti z Kypru

Image kypr-novinka-1.jpg

Věděli jste, že:

 • Kypr je třetí největší ostrov Středozemního moře. Bývá rovněž nazýván ostrovem slunce. Ostrov se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce.
 • Pro tento ostrov jsou charakteristické úchvatné přírodní scenérie, bohatá kultura, živé tradice a zvyky místních obyvatel, kteří jsou velmi pohostinní a přátelští. Místní kuchyně je výborná a stejně tak skvělá jsou i místní vína.
 • Na ostrově Kypr se jezdí po levé straně silnice. Silniční ukazatele jsou dvojjazyčné, řecké a anglické, na severu ostrova jsou v turečtině.
 • Přístav Famagusta se pyšní citadelou s Othellovou věží (z 12. století). Ta byla patrně dějištěm Shakespearova dramatu Othello.
 • Již třetím rokem Kypr rekordně předčil všechny normy Evropské unie týkající se čistoty vody a pláží.
 • Přestože je Kypr malá země, má dost kulturního dědictví. Kdekoli budete cestovat naleznete antické památky a místa, kostely a kláštery ložiska tichým svědkem více než 9 000 let od civilizace a historie. Kypr stojí na křižovatce Afriky, Asie a Evropy, a to je dobře promíchaná exotika – což se odrazilo na Kypru 'kulturní historieKyperské vyhledávače – zde naleznte vše, co Vás může zajímat…

www.kypros.org

www.cytanet.com

www.cyprus-net.com

www.gocyprus.com

www.cyprusdirectory.comEvropské nejnovější letiště otevřeno na Kypru

Image kypr-032.jpg

Zbrusu nové mezinárodní letiště Larnaka bylo oficiálně otevřeno. Nové nejmodernější, které je třikrát větší než jeho předchůdce, bude schopno odbavit až 7,5 milionu cestujících ročně. Kypr se nyní může pochlubit dvěma moderními letišti, po otevření nového letiště v Pafosu v listopadu 2008.

656 milionů eur představuje největší infrastrukturní investici na ostrově. Nové pokrytí o ploše 100.000 metrů čtverečních s funkcemi včetně 67 check-in přepážek, 16 stání pro letadla, 11 zastávek pro příjezdy/odjezdy autobusů a 5000 metrů čtverečních maloobchodních prostorů v provozní části letiště. Moderní barvy a design nechybí ani na tomto letišti. Cestující mohou navštívit obchod Kypriaka, který nabízí širokou škálu vysoce kvalitního zboží, jako jsou složité krajkové práce, stříbro a dary, umění a sochy, vína, gastronomické speciality a další autentické suvenýry.Legenda o Afroditě

Image afrodita.jpg

Řecká Afrodita bývá ztotožňována s římskou bohyní lásky Venuší. Ve starověkém Řecku byla uctívána jako bohyně krásy, lásky a milostných dobrodružství, bohyně osudu, plodnosti, kvítí, moře, štěstí a prostituce. Její jméno vzniklo z řeckého slova afros, což v překladu znamená pěna. Řecká legenda vypráví, že Afrodita je dcerou Dia a Dióny. Zrodila se z mořské pěny poté, co do moře dopadly Uranovy genitálie. Janované tvrdí, že to bylo u jejich břehů a teprve potom ji mořské vlny odnesly v lastuře až k břehům ostrova Kypru. Na cestě ji doprovázeli mladí bohové větru Zefyrus a Chlóris.

Legenda praví, že v místech, kde se její nohy dotkly země začala pučet tráva. Bohové byli Afroditiným půvabem okouzleni a mnohým z nich zamotala hlavu. Její zákonným manželem byl Vulkán – Hefaistos, který musel být velmi tolerantní. Přistihl Afroditu se svým milencem Martem v intimní chvíli. Z krátkého vztahu s Hermesem vznikl potomek Hermafroditos. Nejznámějším milencem Afrodity byl Mars, se kterým měla tři děti. Za syna Afrodity se také považuje známý strážce zamilovaných Eros. Dalšími milenci byl například bůh Anchises a bůh Adonis. Odnedávna je Afrodita středem pozornosti umělců, kteří jí ztvárňují jako symbol ženského půvabu a erotiky. Je zobrazována se čtyřmi symboly: labuť, lístky myrty, granátové jablko a holubice.
PLAKÁTY Z KYPRU

Stáhněte si krásné plakáty z Kypru…AKCE NA KYPRU

KONCERT LEGENDÁRNÍHO JOSÉ CARRERASE V LIMASSOLU Image nahled-poster2.jpg

José Carreras, který zaujímá nepochybně výsadní postavení ve světě hudby a má miliony fanoušků po celém světě, se vrací na Kypr po šesti letech, aby uspořádal svůj památný koncert.

Koncert se bude konat 9. června 2010 v Obecním zahradním divadle v Limassolu, bude doprovázen Symfonickým orchestrem Kypru, pod vedením Miquela Ortega.

Očekává se, že koncert José Carrerase v Limassolu bude vrcholem letošního léto a jednomyslně bude patřit mezi nejatraktivnější akce v kulturním kalendáři regionu Limassol na Kypru.

Ceny vstupenk se pohybují v těchto relacích: € 90, € 100, € 120, € 160 a € 200. Plán divadla můžete nalézt na www.cyprus-tickets.com. Vstupenky je možné zakoupit buď prostřednictvím webových stránek nebo přímo v pokladně diadla (Irinis Street, Limassol, tel. 25878744).

Navštivte při své dovolené koncert legendárního tenoristy José Carrerase…


Image pdf.gif Životopis José CarreraseVÝSTAVA UMĚLECKÝCH PRACÍ

Image pdf.gif MARIOS ELEFTHERIADIS – umělecké práce

Autistické sdružení Kypru Vás zve k prohlídce uměleckých prací pana Mariose Eleftheriadise, které budou nabízeny k prodeji na vekolepé charitativní akci FANI XENOPHONTOS FASHION SHOW 2010. Cílem prezentace je představení umělcovy práce na Kypru.

Vstupenky na tuto výstavu je možné objednávat již nyní prostřednictvím telefonické nebo emailové objednávky (+30 6944656848 email: dkaratza@yahoo.gr)

Akce začíná 24. dubna 2010 od 16:00 hodin v Kyperském hotelu HILTON CYPRUS NICOSIA.

Marios Eleftheriadis je obrazový umělec a profesor na škole Výtvarných umění Limoges-Aubusson ve Francii. Studoval na Škole výtvarných umění v Bourges ve Francii a v Sorbonne v Paříži. Získal doktorát na škole výtvarných umění v Reykjaviku na Islandu. Osobně se zúčastnil již 24 výstav po celém světě. Jeho práce mohou být viděny ve veřejných a soukromých sbírkách po celém světě.FESTIVAL MLÁDEŽE V AYIA NAPĚ NA KYPRU Image ayia-naopa.jpg

Zastupitelstvo mládeže v Ayia Napě naplánovalo mnoho aktivit na tento rok, jednou z hlavních plánovaných aktivit je festival mládeže, který se koná poslední víkend v srpnu, tedy od 27/8 – 29/8/2010.

Festival bude zahrnovat aktivity, od sportu, přes koncerty až po charitativní akce. Festival se pořádá především pro všechny mladé Kypřany a turisty. Bude to trochu jiný festival než jako obvykle. Festival je dále podpořen propagací, jako například: TV reklama (na jeden měsíc), 6 rozhlasových a Mediálních reklam.

Nyní uvádíme několik informací:

Více o festivalu se dozvíte na stránkách Facebooku http://www.facebook.com/!/group.php?gid=355­438071694

 1. Téma festivalu „proti násilí na stadionech
 2. Volný vstup do přístavu nebo náměstí v Ayia Napě
 3. Mnoho organizací a mládežnických týmů se bude podílet na přípravě a organizaci v průběho festivalu
 4. jeden z cílů festivalu je podpora kyperských kapel
 5. každý večer se bude hrát řecká hudba, již potvrdili učast (locomondo a stavento – reggea, hiphop a rockband z Řecka)
 6. představí se všechny druhy hudby (rock, metal, pop. reggea, folk, řecké skladby. atd)
 7. festival se bude pokoušet o zlomení Guinessova rekordu
 8. motocyklová exhibice
 9. super crossový závod
 10. průvod (exhibice) harley davidson
 11. šachová soutěž
 12. extrémní sporty (skateboards, seskok padákem, atd…)

a mnoho dalšího…

Facebook skupina festivalu byla založena před 3 týdny a má více než 1500 členů, což je úžasné na Kyperské normy! Definitivní program bude oznámen co nejdříve.

Festival očekává návštěvu více jak tisíce lidí. Jste více než srdečně zváni k účasti.
Velikonoce na Kypru

Image kalo.gif Velikonoce na Kypru začínají už „Katharou Defterou“ (Čisté pondělí), je to 50 dní před Velikonocemi, kdy se jí octopus (chobotnice) a pouští se draci z papíru. Od tohoto dne začíná velký půst (nesmí se jíst maso, sýry, ryby) až do dne Panny Marie, kdy se konzumuje ryba.

Velikonoce jsou největším svátkem v pravoslavné církvi. Jsou stanoveny v závislosti na měsíci – to znamená, že se vždy slaví první neděli po úplňku na jarní rovnodennost. Chcete-li oslavit Velikonoce, vše by mělo vypadat nově, čistě, takže domy jsou uklizené, vyčištěné a každý by měl mít nové šaty, a to zejména nové boty.

Svatý týden je věnován kostelu a pečení. Od nynějška jsou bohoslužby, dopoledne, odpoledne a večer.

Svatý týden je stanoven následovně:

 • Dobré pondělí – velký den
 • Svaté úterý  – velké krize
 • Svatá středa – hluboká tma
 • Zelený čtvrtek – kapky slz
 • Velký pátek – mnoho smutku
 • Sobota  – den plný radosti
 • Velké Velikonoce – vajíčko a jehněčí

Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí na Velikonoční neděli. Tento týden se ctí Umučení Krista. Kristus bude procházet strašné mučení, ponižování a tresty, které skončí jeho ukřižováním a vzkříšením. Ve čtvrtek se většina žen věnuje velikonočnímu pečení „flaounes“, druh sýrových koláčů, které maji trojúhelníkové a čtvercové tvary.

Barvená vejce jsou tradičně červená. Ale proč červená barva? Když byl Kristus vzkříšen, nikdo nevěřil, že to byl zázrak. Proto se praví, že červená vejce jsou stejná jako červená krev, která byla prolita Kristem, když byl ukřižován. Červená je barva radosti, radosti ze vzkříšení Krista.

Velký pátek začíná výzdobou kostela „Epitafios” – květinami. V poledne se jí tradiční "Faki Xidati“ – čočka s octem, protože se traduje, že Kristus, když požádal o vodu na jeho cestě do Calgary dostal ocet místo vody. Od časného odpoledne uvidíte proudy aut a chodců z kostela a do kostela uctít Krista.

Sobota je klidný den, i když je kázání na oběd. Skutečné kázání – vzkříšení je kolem půlnoci. Všichni chodí do kostela se svíčkou. Kázání se koná za doprovodu ohně, který je venku před kostelem. Když kněz hlásá, že „Kristus byl vzkříšen“, jsou všechny svíce rozsvíceny a všichni se navzájem zdraví slovem „Christos anesti“ ~ Kristus vzkříšen, na které se odpovida „Alithos anesti“ ~ Opravdu byl vzkříšen.

neděli ráno chodí většina lidí do kostela kolem 11 hodiny, hned poté jdou domů na slavnostní oběd, kde se jí pečené jehněčí maso na rožni. Následně se rozbíjí červená vajíčka, komu se nerozbije, ten bude zdravý, štastný …

Padesát dní po Velikonocích přijde „Kataklysmos“ – Den svatého Ducha. Na Kypru je tento den oslavován formou veletrhů konaných v každém městském přístavu.


Informaci o Velikonocích zaslala delegátka CK VTT žijící na Kypru Jana Kotenová – Karaoli


Sdílejte své zážitky

Informace > Zajímavosti z Kypru

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist