Řecko od cestovní kanceláře VTT - Řecká a Kyperská hudba


ŘECKÁ HUDBA

Kořeny původní řecké hudby sahají až do osmého století př. n. l. V té době byl tanec podstatnou částí náboženského života věřících. Panova vyřezávaná flétna a Apollónova lyra byly nahrazeny klarinetem a bouzoúki. Vlivem žalozpěvů byzantských kostelů byla hudba poněkud zjemněna. Čtyřsetletá turecká nadvláda – přes své stinné stránky – obohatila život Řeků zpěvem orientálních písní, znějících jak v palácích, tak i v prostých obydlích. Arabské kvílení ovlivnilo nosovou intonaci Řeků.

Díky zpěvu Nana Mouskouriho, filmům Melina Mercouriho a skladateli Mikisi Theodorakisovi, který napsal hudbu k filmu Řek Zorba, se staly některé řecké písně známé po celém světě.

Theodorakis našel inspiraci pro svou poměrně drsnou a tklivou moderní hudbu v rembétika, žánru utvořeném militantní městskou mládeží v bouřlivých letech 1920, po hromadné výměně tureckých a řeckých obyvatel. Jejich písně byly plné témat lásky, chudoby a odloučení se od Řecka. Dnešní lyrické balady se však často opírají o témata z moderní řecké poezie, inspirované takovými spisovateli jako George Seferis, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1963. Po řeckém tažení v roce 1967 byly písně často naplněny bolestí z utrpení a ze ztráty svobody. Protestní songy Mikise Theodorakise byly v té době zakázány.

Image foto.jpg

Známé řecké písně můžete slyšet prostřednictvím MARTHY a TENY Elefteriadu, zpěvaček řeckého původu. Nechybí ani jiskřivý humor při vyprávění o Řecku, Řecích, jejich charakteru, zvycích, kultuře a kuchyni. Martha a Tena neztratily nic ze svěžesti, kterou se vždy vyznačovala jejich muzikantská energie. Barvy jejich hlasů a ladění, jež jsou v našich krajích tak vzácné, silný emotivní náboj a profesionální výkon zazní od nich vždy naplno. Více informací o těchto zpěvačkách naleznete na www.martha-tena.net/


Rozšířené jsou tzv. rizitika, staré písně z oblasti Bílých hor. Řecká moderní hudba je v oblibě nejen u mladé, ale i starší generace. Nejznámějšími současnými zpěváky, kteří se proslavili i v zahraničí, jsou Psarantonis, Ross Daly a již zesnulý Nikos Xylouris. Z hudebních skupin Chainides a Zacharias Spyridakis.ŘECKÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE

V současné řecké hudbě, lidové i populární je využívána řada hudebních nástrojů. Jednotlivé typy mají ještě různé velikosti a druhy.

Základní rozdělení nejčastěji využívaných řeckých hudebních nástrojů:

Dechové nástroje

 • Flogeres a souravlia (různé druhy fléten a píšťal)
 • Tsambouna nebo askavlos (dudy používané zejména na ostrovech)
 • Gaida (dudy používané zejména v severním Řecku)
 • Zournas
 • Klarinet

Strunné nástroje

 • Lyra – Krétská a Dodekanéská, Lyra Thrácká, Lyra Pontská (Kementzes)
 • Bouzouki a Baglamas
 • Laouto
 • Outi (Oud)
 • Santouri (řecký cimbál)
 • Kanoni nebo Kanonaki – mnohostrunný nástroj
 • Violi (housle)- využívá se zejména v ostrovní hudbě
 • Sazi

Bicí nástroje

 • Ntaouli a Toumbano
 • Tarambouka a Toumberleki
 • Ntefi (tamburina)


UKÁZKA ŘECKÝCH SKLADEB (populární hudba, bouzouki…)

KYPERSKÁ HUDBA

Image recka-hudba.jpg

Obyvatelé Kypru milují hudbu a zpěv. Doprovází a zpestřuje jejich životy. V kyperské hudbě se používá mnoho hudebních nástrojů, které jsou podobné nástrojům používaných v Řecku.

Nejznámější a nejpoužívanější je hudební nástroj Bouzouki, který vypadá jako mandolína a je podobný tureckému hudebnímu nástroji „saz“ a „bahlama“. Bouzoki se používá jako hlavní nástroj ve tradičním hudebním stylu „rembetika“.

Rembetika styl podobný americkému bluesu. Název „rembetika“ pochází z tureckého slova „rembet“, což znamená něco jako vyhnanec, psanec. V rembetice se prolínají různé vlivy různých stylů. Snad největší vliv má styl z let kolem roku 1870, nazývaný „tekedes“, hudba hraná v přístavních hospůdkách a restauracích. Dalším vlivem ovlivňující rembetiku je arabsko-perská hudba z 19. století. Rembetika byla zpočátku velmi oblíbena v Řecku a teprve pak se dostala na Kypr. Tématem písní rembetiky byly problémy obyčejných, chudých lidí 30. let našeho století jako je hašiš, vězení, hráčství. Velká cenzura však tato témata z textů písní vypudila. To změnilo dokonce název tohoto stylu hudby na „laiko tragoudi“ – populární písně. Mezi známé skladatele písní v tomto stylu hudby patří Apostolos Kaldaras, Yiannis Papaioanou, Georgos Mitsakis a Manolis Hiotis. Jedna z nejznámějších zpěvaček rembetiky je žena Sotiria Bellou.


Současná hudební scéna se skládá ze starého a nového, z tradičního a moderního stylu. Mladí kyperští Řekové poslouchají jak rembetiku nebo demotic (lidová hudba), tak řeckou rokovou hudbu.

Mezi známé interprety současné populární kyperské hudby patří:

 • zpěvačka Pelagia Kyriakou, která zpívá svým kyperským dialktem, přízvukem
 • zpěvák Mihalis Violaris je představitel lidových písní, které byli populární především v 70. a 80. letech. Také používal kyperského přízvuku
 • zpěvačka Anna Vissi zpívá především řecké písně
 • zpěvák z Lefkosie Alikonoos Ioannides má ve svém repertoáru emociální balady, které přecházejí až k rokovém a rapovém stylu. Téměř všechny texty si složil sám
 • skladatel a zpěvák Evagoras Karageorgis si skládá texty a hudbu sám. Jeho přízvuk je mixem řeckého a kyperského dialektu.
 • na severu ostrova je neznámější skladatel a zpěvák Yitlan Tasci, který mimo jiné vytvořil několik povedených balad.


UKÁZKA KYPERSKÝCH SKLADEB (populární hudba, folklor…)


Sdílejte své zážitky

Informace > Řecká a Kyperská hudba

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist