Delegáti se hlásí

Pierie - Olympská riviéra 2017


(19.04.2017) – Velikonoce 2017

Pozdrav z Olympské riviéry 19–04–2017

Pravoslavné Pascha je pohyblivý svátek, slaví se každý rok v jiném období, letos jsme Velikonoce oslavili ve stejný den jako katolická církev. Velikonoce začínají v Řecku Květnou nedělí (Agia Theofánia) a Velkým týdnem, což je týden před velikonoční nedělí. Děti mají dva týdny prázdniny. Po celý Velký týden se konají každý den ve všech kostelích bohoslužby. Na Velké pondělí a na Velké úterý se v domácnostech dle tradice uklízí, Velká Středa je den, kdy se pečou tradiční velikonoční tsurekia, vypadají jako vánočky. V Řecku se mazanec peče na Nový rok (Vasilopita) a vánočky na Velikonoce (tsurekia). Ve Čtvrtek se barví vajíčka a Velký Pátek je den, kdy se koná velká bohoslužba Epitafios, které se zúčastňují všichni věřící. V každém kostele se ozdobí květinami posmrtné lože Kristovo, věřící se před ním pokloní a zúčastní se pohřebního průvodu po okolí kostela. Celý Velký týden se dodržuje půst. V sobotu jdou všichni věřící do kostela na půlnoční mši. Přímo z Jeruzaléma se každý rok letecky dopravuje svaté světlo a rozváží se do všech kostelů v Řecku, kde věřící čekají se svíčkou, aby si ji zapálili a svaté světlo přinesli domů. Poté se sejde celá rodina u rodinného stolu, všichni si popřejí Christos Anesti (Kristus je vzkříšen) a Alithos Anesti (opravdu je vzkříšen). U rodinného stolu se jí tradiční magiritsa, je to polévka uvařená z jehněčích vnitřností. Velikonoční Neděle, je největší rodinný svátek. Většinou se opéká jehňátko nebo kůzle na rožni venku na dvoře, v přírodě, nebo se jehně upeče v troubě, připraví se k tomu spousta salátů, nechybí ani víno, retsina, tsiipuro nebo ouzo. Letos nám opravdu přálo i počasí, bylo více než 25°C a někteří otužilejší si i poprvé letos zaplavali v moři. Pondělí je den odpočinku. Od Úterý je všude kromě škol otevřeno, ale Velikonoce tím ještě neskončily. Velikonoční prázdniny končí až po Tomášové neděli, je to velký svátek týden po Velikonocích. No a po Velikonocích bude 1. Máj, který se u nás oslavuje také opékáním masa v přírodě, něco jako piknik a potom už nám klepe léto na dveře, začíná turistická sezona, tak nemeškejte a zajistěte si u naší cestovní kanceláře Venus Trade and Tour (CK VTT) pěknou dovolenou, přijeďte se podívat na Olympskou riviéru, nebudete toho litovat. Těším se na Vás!

S Pozdravem Vaše delegatka na Olympské rivieře, Chrisula Anna Vargiamidou.

Delegátka CK VTT Chrisoula Vargiamidou, letovisko Olympská riviera v Pierii.(19.04.2017) – Zahájení sezóny 2017 se kvapem blíží…

Jmenuji se Chrisula Vargiamidu a už třetí rok, budu delegátkou CK VTT tady na Olympské riviéře v oblasti Pierie, která leží přímo pod mytický Olympským pohořím. Olympská riviéra je letovisko jedinečné, právě díky kombinaci nejvyšších hor Řecka a Egejského moře. Je to ideální letovisko pro odpočinek, ale i pro aktivní dovolenou, protože je situováno uprostřed Řecka a tak máte možnost navštívit mnoho památek, přírodních úkazů i archeologických areálů, jako Starý Dion, Hrobky králů ve Vergině, kláštery na skalách v Meteorách, muzea a památky v Thessaloniki, muzea a Akropolis v Aténách. Díky nové dálnici, která byla dána do provozu letos v březnu, je cesta do Atén bezpečnější a rychlejší. Můžete si zajet i na blízký roantický a překrásný ostrov Skiathos. Olympská riviéra nabízí mnoho možností také pro sportovce. Výstup na nejvyšší vrchol Olympského pohoří Mytikas (2917 metrů) je jedinečným zážitkem, plážový volejbal, vodní sporty, potápění, jízda na kole, pěší tůry, projížďka rychlým člunem po moři, nebo jen procházky a koupání v moři, jsou některé z mnoha možností jak aktivně prožít dovolenou v Pierii. Díky Olympskému pohoří, je po celý rok na Olympské riviéře spousta zeleně, právě teď je období kdy už je u nás teploučko, všude je zeleno, vše kvete a na některých stromech jsou už i nové plody. Jaro je v plném proudu a k tomu patří i jeden z největších svátků v Řecku, Pascha (Velikonoce).

 

Delegátka CK VTT Chrisoula Vargiamidou, letovisko Olympská riviera v Pierii.


(19.08.2016) – Oslava svátku Nanebevzetí Panny Marie

Tak jsme krásně oslavili už i letní Velikonoce. Tak se na mnoha místech tady v Řecku říká jednomu z největších svátků pravoslavné církve a to je Nanebevzetí Panny Marie, který se koná 15. srpna. Patnáctý srpen je pro Řecko velice významný den, všichni si plánují dovolenou většinou v tomto období a to před nebo po tomto svátku, aby se mohli sejít v rodinném kruhu a oslavit společně tento významný den nebo aby navštívili některý z významných kostelů Panny Marie, jako je například na ostrově Tinos, kam se jdou poutníci poklonit vzácné, zázračné ikoně po kolenou.

Každý má v rodině alespoň jednoho oslavence jménem Maria, Parthena, Panagiotis, Panagiota nebo Despina. V naší rodině máme mnoho oslavenců, tak se každoročně celá rodina scházíme u toho hlavního oslavence a to u strýce Panagiotise, který kromě svátku má 15. srpna také narozeniny. Letos se nás sešlo opravdu hodně, přijeli i příbuzní a známí z Ostravy, na oslavu osmdesátin strýce Panagiotise. Ráno jsme šli (většinou ženy) do kostela v Paralii, který stojí přímo u moře na Olympské riviéře, na mši a zapálit svíčku na počest bohorodičky. Správně by se měl dva týdny před slavnostním dnem dodržovat půst.

Po návratu z kostela jsme se pustili do příprav slavnostního oběda, ženy připravily saláty a muži zase opékali různé druhy masa na rožni venku na zahradě. Kolem druhé hodiny jsme si všichni sedli ke stolu. Oslava byla velkolepá mnoho velice chutného jídla jako suvlakia, pečené jehněčí, vepřové, tzatziki, olivy chuťovky a jiné středomořské dobroty. Nakonec strýc sfoukl svíčky na slavnostním dortu, všichni jsme mu popřáli mnoho zdraví, při oslavě nechyběla ani řecká hudba s tanečky.

Přeji také Vám všem mnoho zdraví a úspěchů.

Delegátka CK VTT Chrisoula Vargiamidou, letovisko Olympská riviera v Pierii.


(13.07.2016) – Dion, město Diovo

Každý by měl poznat místa, která jsou součástí kulturního dědictví celé Evropy. Jedno z těchto míst je také starověké město Dion.

Dion je posvátné město starověkých Makedónů založené v 5. stol. p. n. l. Velký rozkvět zde nastal v období vlády králů Filipa II. a jeho syna Alexandra Velikého. Konaly se zde všechny důležité kulturní slavnosti – Alexandr Veliký se nevydal na žádné tažení, aniž by nejdřív v Dionu neuspořádal velkolepou slavnost.

Nachází se na severovýchodních svazích Olympu, asi 15 kilometrů na jih od města Katerini. V archeologickém areálu se můžete projít mezi vykopávkami s dosud ohraničenými obrysy domů, dílen a cest. Archeologické výzkumy tohoto obrovského areálu přinesly spoustu významných nálezů.

Starověké město bylo obklopeno čtvercovým opevněným ohrazením a protínala jej hustá síť cest. Vykopávky dokazují, že se tu nacházely obytné části s byty, dílnami, obchody, veřejnými budovami a lázněmi s krásnými mozaikami.

Místní antické divadlo ze 4. stol.př.n.l., kde se odehrávala představení Euripidisových tragédií, je dodnes plně funkční. Každé léto se tu koná řada kulturních akcí, kromě představení původních antických dramat i hudební koncerty. Navštívit zde můžete Archeologické muzeum, které velmi přehledně vypovídá o každodenním životě starověkých obyvatel a velký Archeologický areál, kde lze navštívit i Antické divadlo ve kterém se hraje i dnes.

Delegátka Chrisoula Vargiamidou


(03.06.2016) – Výstup na Olympské pohoří

V pondělí, dne 30/05/2016, jsme se já a mé dvě kamarádky z dětství, Eva a Nopi, rozhodli, že budeme absolvovat pěší tůru na Olympském pohoří. Nezvolili jsme klasickou trasu z Litochora směrem na Prionia, ale vydali jsme se z městečka Dionu směrem ke kostelíčku Konstantina a Elenis, kde začíná trasa v nadmořské vyšce 280 metrů, která vede až na nejvišší vrchol Olympského pohoří Mitikas (2.917). Je to trasa, na které se každoročně koná Olympský Maraton.

Horská stezka byla dobře označená žlutou a modrou barvou; našim cílem byla horská chata Koromilias v nadmořské výšce 1.100 metrů. Původně jsme si mysleli, že si tam odpočineme, občerstvíme se a půjdeme dál na horskou chatu Petrostrunga v nadmořské výšce 2.000 metrů. Obě chaty jsou vybavené i místnostmi s lůžky, kde se dá za poplatek 13 EUR přespat, snídaně stojí asi 4 EURA. Horská stezka až k chatě Koromilias není náročná, jde se lesem po hlíně s napadaným listím, občas po drobném štěrku, místy jsou i úseky, kde se jde přes kameny, ale cesta je bezpečná a mohou ji absolvovat i děti. Pod námi celou cestu krásně šuměla řeka Ourlias, občas jsme se s řekou i setkali a přešli jsme po kamenech na druhou stranu. Asi po hodině chůze jsme narazili na tabuli, kde psalo, že pokud odbočíme ze stezky doprava, dojdeme k vodopádu. Naše zvědavost nás až k tomuto vodopádu dovedla. Nejdříve jsme se setkali pouze s jedním menším vodopádem, ve kterém skoro voda nebyla, což se nám nezdálo, a tak jsme pokračovali dál a před námi se objevil krásný vodopád, jehož průzračná voda padala do tyrkysově modré laguny. Myslím, že stojí za to, i pro ty co nejsou milovníci hor, si zajít na výlet k tomuto vodopádu, vykoupat se v laguně a jít třeba zpět. My jsme zpět nešli – vrátili jsme se na stezku a pokračovali jsme s výstupem směrem k horské chatě Koromilias. Cesta nám trvala asi 3 a ½ hodiny pozvolné chůze krásnou lesní přírodou, třikrát jsme přešli i přes štěrkovou cestu, která vedla – jak jsme později zjistili – až k chatě Koromilias. Horskou stezkou je vzdálenost k chatě 5 a ½ km, po cestě je to 8 a ½ km. Když jsme došli k chatě Koromilias bylo už půl čtvrté odpoledne (zahájili jsme výstup asi kolem 12:00), tak jsme se rozhodli, že si odpočineme, občerstvíme se a výstup až k horské chatě Petrostrunga necháme na jindy.

Je možné také vyjet autem po štěrkové cestě, nechat auto na parkovišti u chaty Koromilias a zahájit výstup na Olymp z tohoto místa. Je to asi tak stejně dlouhá trasa (asi 5 km) směrem nahoru, tam se dá i přespat nebo si jen odpočinout a pokračovat dál na Oropedio, odkud můžeme vidět zblízka trůn boha Dia, anebo můžeme pokračovat další hodinu a půl na Mitikas. Podrobněji vám to popíšu příště, až budu absolvovat i druhou část výstupu.

Kolem páté hodiny odpolední jsme se vydali na zpáteční cestu. Měli jsme na vybranou – buď se vrátit po horské stezce, po které jsme přišli, nebo jít po štěrkové cestě, která byla o 3 kilometry delší. Rozhodli jsme se pro štěrkovou cestu, abychom viděli i jinou přírodu, krásnou panoramu s Egejským mořem v pozadí, a abychom také zjistili, jaká je cesta a tudíž jakým autem se tam dá vyjet. Cesta byla dobrá pro jakékoliv auto. Okolo půl osmé večer jsme byli dole a odjížděli jsme s krásným pocitem, příjemnou únavou a s předsevzetím, že v brzké době si výstup určitě zopakujeme.

Pokud přijedete do Pierie na Olympskou riviéru, doporučuji absolvovat alespoň jednu část tohoto výletu. Je to příjemná změna, ne jen vidět Olympské pohoří z pláže, ale co tak třeba tu pláž z Olympu? Pokud byste chtěli opravdu na výlet jet, můžete se na mně obrátit, ráda vás budu informovat a poradím jak a kudy se na výlet vydat.

Delegátka Chrisoula Vargiamidou, Olympská riviera, Pierie


(14.03.2016) – Cesta z Ostravy do Řecka a zpět a migranti

Krásně Vás zdravím z místa, které si vybrali bohové za své sídlo a to není nikde jinde, než na Olympském pohoří, pod kterým se rozkládá rozlehlá, malebná Olympská riviera. A jelikož jistě každodenně posloucháte na mediich, jaká je v Řecku situace, chci Vás ujistit a sdělit Vám, že v Řecku a hlavně tady v Pierii pod Olympem, se nic nezměnilo. Je tady velice bezpečno, tak jak to znáte vy, co jste tady byli a vy, co jste tady nikdy nebyli, přijeďte se k nám podívat a poznat krásy tohoto letoviska a historii mnoha okolních památek. Koncem února bylo velice krásné počasí, svítilo sluníčko, bylo teplo, a tak jsem se šla projít k moři, kde jsem náhodou potkala jednoho velice zvědavého českého občana řeckého původu jménem Kostas z Ostravy, který se vydal na výlet za poznáním imigrantské a finační krize v Řecku a také za poznáním krás Řecka v zimním období. Poprosila jsem ho, aby mi popsal své poznatky z této cesty a ráda se o ně s Vámi podělím.

Delegátka CK VTT Chrisula, Olympská riviéra

Cesta z Ostravy do Řecka a zpět 27/02/2916 – 12/03/2016

Vždy jsem chtěl vidět jak vypadá Řecko v zimě a tak teď když jsem důchodce a mám více času, rozhodl jsem se tuto cestu absolvovat, abych mohl porovnat jak informují sdělovací prostředky u nás o situaci s imigranty v Řecku a jak je to ve skutečnosti pro běžného člověka.

Vydal jsem se nejdříve letecky osobně a sám za přateli z dětství do Atén a projel jsem během 14-ti dnů celé Řecko od Atén až do Soluně autobusem, jezdil jsem metrem i městskou dopravou. Pro návrat jsem zvolil cestu autobusem pravidelnou linkou ze Soluně do Ostravy přez hranice Eidomeni (hranice Řecka s Fyrom), kde jsem po cestě poprvé zahlédl známky imigrantů a to jen několik stanů, na žádných hranicích ani nikde jinde jsem známky po imigrantech neviděl.

V Aténách jsem spal v 3 hvězdičkovém hotelu na náměstí Omonia chodil jsem i večer pěšky na náměstí Syntagma, na náměstí Viktoria a kromě místních Řeku jsem tam nepotkal žádné imigranty…stejna situace byla i v Soluni, kde jsem strávil s přáteli několik dnů. Po cestě do Soluně jsem se zastavil v mém oblíbeném městečku Katerini pod Olympem, kam jsem přijel noční autobusovou linkou KTEL z Atén po asi 6 hodinach téměř kolem pul čtvrté ráno a šel jsem pěšky ubytovat se do hotelu, protože hotel byl kousek od autobusového nádraží a nestálo to za to jet tam taxíkem. Ulice byly osvětlené nezvyklý noční klid a kromě otevřeného bufetu na pitu nikde nikdo..

Na další tři dny jsem si půjčil auto a zajel do Kalambaky s výstupem na Meteory ….bylo tam dost návštěvníků většinou děti, asi školní výlety. Objel jsem si i svoje oblíbená místa od Nei Pori, Platamonas, Leptokaria až po Litochoro a Prionia na Olympském pohoří s malým, spiš kondičním výstupem směrem k první chatě cestou na Mitikas, který je nejvyšším vrcholem pohoři Olympu. Večer jsem si pak zajel do Paralie Katerini projít se po pobřeží, poslouchat šumení moře, dýchat ten čistý vzduch, nakonec jsem se rozhodl jít pěšky z Paralie až do Kateriny…..nikde jsem neviděl žádné známky po imigrantech. Ve dne bylo v Katerini poměrne dost živo jako „na Václaváku“ i když sezona ještě není, lidé byli veselí a kavárny plné, kdybych to neslyšel v televizi ani by mě nenapadlo že v té zemi je nějaká krize, ti lidé jsou i přez všechny ty problémy které asi mají, neustále optimističtí a veselí. Měl jsem obavy ale nepotkal jsem za těch 14 dnů žádné imigranty a ani chvilku jsem neměl pocit že by mi mělo hrozit nějaké nebezpečí…Jen řecké televizní stanice informuji o situaci těchto lidi a opravdu silný dojem na mně udělalo jak se Řekové chovají k těmto lidem. Jedna z mojich známých, pracující jako porodní asistentka, jela s kolegyněmi do Eidomeni (hranice Řecka s Fyrom) předat věci a potraviny, které koupili z pravidelného odkládáni peněz do fondu. Další známí z Katerini připravili spoustu jídel a jeli rozdávat teplé jídlo do Eidomeni imigrantům, no mohl bych toho napsat spoustu, takto se chovají jako dobrovolníci celé skupiny lidí, byl jsem tím zaskočen. Imigranti v Řecku jsou ale nepohybuji se nikde volně jsou koncentrovani v různých táborech a nikde ve městech ani na letoviskách je neuvidíte, navíc to jsou rodiny s dětmi, nikomu neublíží spíš potřebují pomoc a když ji dostanou jsou za to velice vděční.

Imigrace je určitě velký problém se kterým se bude muset vypořádat celá Evropa.

Kostas, Ostrava ČR


(29.06.2015) – Magnetická hora Livithra – místo, kde voda teče do kopce a auto roztlačí i dítě!

Livithra budete na mapě hledat marně. O záhadné geologické anomálii neměli po dlouhá léta ponětí dokonce ani místní obyvatelé. V kopcích nad řeckým turistickým letoviskem Leptokária naleznete místo, kterému dnes už nikdo neřekne jinak než magnetická hora. Na úseku horské silničky teče vylitá voda do kopce, předměty se kutálí nahoru a auto či autobus s vypnutým motorem zde bez problémů mohou tlačit malé děti. Tento prazvláštní úkaz objevili právě cestáři, když jim parní válec ujel do kopce. Na zhruba 100 metrech silničky pod Olympem se dějí hotové zázraky, které dodnes nebyl nikdo schopen uspokojivě vysvětlit. Zákony gravitace zde prostě neplatí. Jako vysvětlení se nejčastěji nabízí určitý druh magnetismu. Jiní tvrdí, že se jedná o optický klam. Když si stoupnete na začátek vyznačeného úseku, tak se zdá, že cesta opravdu stoupá do kopce. Někteří velmi citliví lidé nicméně hovoří o tom, že v nich magnetické jevy tohoto místa vyvolávají nepříjemné pocity.

Ve stínu Olympu

Pravda o tom, co tento fenomén způsobuje, pravděpodobně zůstane ještě dlouho skrytá. Možná je na vině pohoří Olymp, pod kterým se Livithra nachází. Olymp byl sídlem řeckých bohů, o kterých se traduje mnoho bájí. Podle nich byla právě Livithra domovem pěvce Orfea. Ten byl ochotný se pro svoji zemřelou lásku Eurydiku vydat do podsvětí, aby ji dostal zpět. Ideálním závěrem výletu na magnetickou horu je návštěva horské kavárny Livithra, kde je i za parného dne velice příjemně. Upozorňuje na ni pouze nenápadná cedule v zatáčce, ale výhled do okolí stojí za to.

Delegátka Chrisoula Vargiamidou, Olympská riviéra, Řecko

(14.06.2014) – Nei Pori – místní trhy

Image pierie-foto.jpg

Pravidelně každý pátek se ve středisku Nei Pori konají místní trhy. Doporučuji se vydat na nákupy brzy ráno, kdy ještě není takové teplo, prodejci už většinou začínají od 7h ranní. Osobně mám tyto trhy velice ráda, nakoupíte zde všechny druhy zeleniny a ovoce za bezvadné ceny. O chuti a lahodnosti se asi nemusím zmiňovat…zkrátka třeba jen ta velká rajčata chutnají náramně, mají zde ideální klimatické podmínky a hlavně slunce. Melouny jsou slaďoučké a plné šťávy. A to je teprve začátek sezóny, během léta jak vše dozrává jdou ceny ještě dolů a vše se dá koupit za pár centů. Určitě zde také najdete olivy, olivový olej, koření, med, ryby, doplňky do domácnosti a ženy se mohou prohrabat kupky hromádek vše buď za 1, 3, 6eur…a opatřit si do šatníku další „hadřík“ nebo boty… Kdyby jste tyto trhy nestihli v pátek můžete se vydat místním busem, vlakem či zapůjčeným autem do letoviska Leptokaria, kde se trhy opakuji každé úterý.

Tip na řecký salát: cibule, rajčata, papriky, okurky – to vše nakrájejte podle svého gusta, přidejte olivy a vše pečlivě zalijte olivovým olejem a octem, můžete přidat sůl,pepř, navrch přidejte ovčí sýr feta a jako přílohu zvolte místní bílý chléb, který je potřeba k tomu, aby jste ho mohli doslova smáčet v misce ve které pak na dně zbyde směs olivového oleje a octa.

V těchto teplých dnech doporučuji jako lehký oběd na kterém si neskutečně pochutnáte. Jo a čím více drobků a nepořádku zanecháte na stole, tak už jste k nerozeznání od místních…až někdy navštívíte místní tavernu a budou tam hodovat Řekové všimněte si jaký nepořádek na stole zanechávají…je to výraz toho, že vám zkrátka chutnalo.

Z Olympské riviéry Vás zdraví Alena, delegátka CK VTT


(12.06.2014) – Meteory – létající kláštery

Tak jsme dnes s první skupinou turistů absolvovali nejatraktivnější fakultativní výlet na kláštery Meteora, samozřejmě nás doprovázela místní řecká průvodkyně Mirka, původem z Brna, která je u klientů velmi oblíbená a díky tomu, že žije v Řecku již 24 let její výklad zkrátka nemá chybu, často čerpá z vlastních zkušeností ze života tady a občas vše obohatí i nějakou historkou či vtipem o řeckém stylu života.

Novinkou, jistě však i „docela očekávanou“ bylo zjištění, že vstup do klášterů Meteora v této sezoně podražil – stejně tak jako všude jinde, vstupné z 2,00 eur podražilo z ničeho nic na 3,00 eura, aniž by se místní cestovní kanceláře v zájmu turistiky na to snažily dopředu upozornit, ale co, nezapomínejte, že jsme stále v Řecku a hlavně ani v České Republice není nic 100%. I Přesto věřím, že pokud se do Pierie vydáte na dovolenou je to jen maličkost, která Vás neodradí navštívit tuto neskutečnou památku s úchvatnými rozhledy.

Z Olympské riviéry Vás zdraví Alena, delegátka CK VTT


(14.08.2013) – Lázně v severním Řecku

Lázně Pozar se nachází 13 km od malého městečka Aridea v severním Řecku. Návštěvníkům nabízí krásné procházky romantickou soutěskou a možnost návštěvy místních jeskyní.Přijatelná vzdálenost 110 km od centra severního Řecka- Thessalonik umožňuje návštěvnost během celého roku a zcela jiný odpočinek než plné mořské pláže poloostrova Chalkidiki.

Založení lázní s využitím jejich termálních pramenů sahá až do doby Alexandra Velikého. V době římské i byzantské dochází k jejich hojnému využití a od počátku minulého století pak k dalšímu zvelebení. Budují se postupně lázeňské domy a hotely pro ty, kteří si vybrali toto místo pro odpočinek. Od roku 1984 přešlo vlastnictví lázní pod správu obce a jejich vy-jímečnost je zdůrazněna i citlivým budováním nových objektů v lesním prostoru.

K atraktivnosti místa přispívá teplá říčka /thermopotámos/ stékající z nedalekého pohoří Kaimathelan s čistou vodou. Ná-vštěvník, který nemá zájem o koupel v léčivé vodě si může udělat procházku 15 km dlouhou soutěskou a nebo navštívit část objevených jeskyní, které byly otevřeny v roce 1990 speology z měst Kavala a Thessalonik. Ti objevily pozůstatky z doby kamenné vč. koster a kostí zvířat. Zkoumání těchto nálezů potvrdilo život člověka v době neolitické. Z celkového počtu 15 jeskyň jsou na nálezy nejbohatší jeskyně A a B.

V areálu lázní je krásný bazén olympijských rozměrů s termální vodou. Osvěžení poskytne rovněž přírodní koupaliště napájené přírodním pramenem. V těsné blízkosti je rovněž říčka se studenou vodou. A co si můžeme v tomto krásném koutu Řecka léčit? Jsou to revmatické bolesti, dermatologické nemoci, problémy krevního oběhu, dýchacích cest, artrozy. A tak když budete unaveni ze žhavého přímořského slunce a chcete si odpočinout a poznat také něco jiného než jen pláž určitě lázně Pozar stojí za krátkou návštěvu.

Josef Nedbal

Delegát CK VTT


(08.07.2013) – Místo rituálních tanců

Když turisté navštíví koncem května centrum severní části Řecka-Makedonii určitě stojí za to podívat se do malé vesničky Langadas vzdálené necelých 20km od Soluně. Zde mohou nejen vidět , ale také se zůčastnit divokého rituálu. Ten se po staletí odehrává na svátek dvou svatých: Konstantina a Helenu, kdy se scházejí obyvatelé i přespolní z okolí k mohutným oslavám. Jejich vrcholem je rituální tanec na žhavém uhlí kterému se říká Anastenaria. Mysteriozní původ vede k vášnivím debatám o jeho samotném vzniku.

Jednou z verzí je pozustatek Diova kultu, ale majoritně převažuje názor spojený s křesťanskou vírou. Traduje se, že rituál vznikl v době někdy kolem roku 1250 v jedné thrácké vesnici dnes ležící v Bulharsku. Z té pochází mnoho původních obyvatel Langadas. Ti při požáru kostela slyšeli sténání ikon, okamžitě vnikli do kostela a svaté obrazy z plamenů zachránili. Po vynesení ven zjistili, že oheň ani v nejmenším ikony nepoškodil. Mysteriozní jev pak byl ústně předáván z rodiny na rodinu a přitom byla posilována víra že ikony při chození po žhavém uhlí ochraňují lidi od popalení uhlíky. Rituál je posilován důležitou vírou spojenou s čistým srdcem. Kdo v sobě skrývá nenávist a neočistil se od hříchů nemůže bez poranění přejít žhavé uhlíky. Ač se jedná o náboženský rituál nebyl nikdy řeckou pravoslavnou církví posvěcen ale naopak byly činěny pokusy o zdiskreditování „ďábelských schopností místních obyvatel“.

Bez ohledu na původ slavnostní rituál se v této vesničce nadále odehráva každoročně ikdyž dnes je více turistickou atrackí trvající 2 dny.Na turistech se vydělává všude a i tady je podívaná zpoplatněna. Za zhlédnutí určitě stojí, dívácí podlehnou pocitu úžasu i bázně. Vlastní obřad začíná večer zapálením hranice dřevěných polen. Po vyhoření se polena rozhrabou, vytvoří se kruh asi o průměru 30 metrů a zbývající plameny se holemi „utlučou“. Tradiční makedonské bibínky „daulí“ a citery vytvoří hudební kulisu při které skupina tančících mužů a žen po žhavých uhlících v určitém transu tančí asi 10 minut.

Pro turisty však platí varování: V žádném případě nenapodobovat „tanečníky“, stačí se jen se zaujetím dívat a především zaujmout včas dobré pozorovací místo. Užít si tak obřad, který ze všeho nejvíc je komerčním cirkusem pro zvídavé turisty.

Z Olmypské riviéry zaslal Josef Nedbal – delegát CK VTT


(12.07.2012) – PROMITHIA – oslava 12. řeckých bohů

Image recti-bohove.gif

Bohové podle řecké mythologie sídlí na Olympu, v pohoří Mythikas. Ti kteří uctívají tyto bohy se v těchto místech scházejí v okolí vesničky Agios Gianis již 17 let, vždy koncem června. Na tyto oslavy přijíždí uctívači bohů nejen z celého Řecka, ale také z Kypru, Ameriky, Německa a dalších zemí. Nejedná se jen o „prosté“ občany, ale nejvíce jsou zastoupeny intelektuální profese, jako spisovatelé, herci, lékaří a další. Mezi účastníky bývají také aktivní sportovci. Cílem těchto setkání je především oživení starověkých řeckých tradic, pokračování toho, v co staří Řekove věřili a uctívali.

Oslavy, které trvají nepřetržitě 3 dny zahajují první den, v pátek slavnostním průvodem městečkem Lithochoro. Šat mužů je chlamida, ženy jsou ve starořeckém oděvu petlas. Někteří muži se odívají do historických vojenských krojů , nosí helmice, obranné štíty, meče a dýky.

Druhý den v sobotu účastníci připraví hranice a zapálí ohně ve starém stylu symbolizujíci obětování bohů. Deklamují se verše ve starořečtině a symbolicky probíhá obětování a vyzívání především boha Dia. Během těchto oslav se musí také jíst. Pro přípravu jídla jsou určeni účastníci, kteří vaří „božskou manu“ v obrovském kotli. Mana je drcená pšenice se směsicí masa, oříšků a dalších ingrediencí. Během druhého dne jsou pronášeny oslavné projevy ve kterých jsou vzpomínany historické památky a okamžiky starých řeckých dějin. Připomínány jsou také nové objevy. Účastníci symbolicky znázorńují boje starých řeků.

Třetí den se oslavy soustředí na „křest“. Při tom se nahlavě nosí vlastnoručně upletené věnce. Ženy, které jsou oděny v „peplu“ připomínají kněžky při zapalování olympijského ohně provádí křest. Při vlatním křtu kněžka přistupuje k těm kteří se nechávají křtít a pronáší větu: „ Křtím tě……. a dotýčný řekne jméno, které si zvolil.“ Pro tento účel se vybírají starořecká jména např. Leonidas, Nikomachos, Athéna, Achileus a jiné. Přitom kněžka pokládá zelenou větev na rameno křtěnce.

Na závěr třetího dne pronese nejvyšší představitel závěrečnou řeč a slavnost je po třech dnech ukončena. Během oslav je v prodejních stáncích možnost zakoupení knih řecké mythologie a historie a různých suvenýrů spojených s touto oslavou. V letošnm roce se popsaných událostí zúčastnilo téměř 1500 vyznavačů této tradice. Rok od roku jejich počet stoupá.

Místním Řekům, ač jsou přísně ortodoxní, oslavy „bohů“ nikterak nevadí , naopak dávají najevo své sympatie. Účastníci chtějí oslavami připomenout, že řecký národ ctí svoji historii a tradice, které vznikly před více jak 2500 tisíci lety.

Josef Nedbal – Delegát VTT na Pierii


(09.08.2011) – Podivuhodný rituál nedaleko SOLUNĚ

Jedenkrát ročně, nedaleko od druhého největšího řeckého města Thessaloniky, můžete sledovat tanec na žhavých uhlících, kterému místní obyvatelé říkají ANASTENARIA. Jak se nám to může zdát neuvěřitelné, tak se tento rituál odehrává na svátek Konstantina a Heleny – 21.května pravidelně již od poloviny 13. století.

Image zhava-uhli.gif

Původ této divoké oslavy není ani v současnosti jasný a historikové o něm vedou stále vášnivé diskuze. Nejblíže pravdě se zdá tvrzení, že se jedná o pozůstatek Dionýsova kultu, vesničané z Laugadas jej spojují s křesťanskou vírou. Podle nich tradice vznikla při požáru, někdy kolem roku 1250 v thrácké vesnici Kostia (dnes je v Bulharsku), odkud pochází mnoho obyvatel Laugadas. Z hořícího kostela byl slyšet pláč a sténání ikon. Vesničané okamžitě svaté obrazy zachránili. Lidé zjistili, že ikony nejsou ohněm vůbec poškozeny a rodiny si je začaly předávat a věří, že právě tyto ikony je při obřadu chození po žhavém uhlí chrání.

Při rituálu chození po žhavém uhlí je pro jeho aktery důležitá nejen víra, ale i čisté srdce. Kdo v sobě má nenávist, nebo se nevyznal ze svých hříchů, nepřejde žhavé uhlí bez újmy.

Ať je původ rituálu jakýkoliv, má v dnešní době význam jako turistická atrakce odehrávající se skoro každý rok a vybírá se na ni vstupné. Diváky zachvacuje úžasný zážitek i nelíčené obavy o zdraví a život aktérů. Obřad, na který se platí vstupné, zahajuje zapálená hranice, po několika hodinách se hořící polena rozhrabou a vytvoří se kruh uhlíků, široký asi 30 metrů. Za zvuků makedonského bubínku danli a citery v tanečním rytmu přitančí do kruhu šestnáct žen a mužů. Tito anastenariové (v překladu naříkající) pak v částečném transu poskakují po žhavých uhlících asi čtvrt hodiny. Úžaslí diváci se několikrát už pokusili napodobit tanečníky, ale končilo to vždy vážnými popáleninami a střetem s rozezlenými věřícími.

A tak pokud chce někdo vidět tuto nevšední událost, tak jen jako divák, bavící se tímto komerčním cirkusem…

Z Olympské riviéry zaslal delegát CK VTT – Ing. Josef Nedbal


.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist