Delegáti se hlásí

Dovolená Zakynthos 2017

(18.10.2016) – Ukončení sezony Zakynthos

Závěr sezóny na řeckém ostrově Zakynthos letos probíhal ve znamení zajímavých meteorologických úkazů a zvratů od deštivých rán k obvyklému azuru. Letos na podzim jsme mohli vidět Zakynthos v nádherných zelených barvách, kdy se po dešťových přeháňkách ostrov zase nádherně zazelenal. Skutečně citelnější, že se sezóna chýlí ke konci, začal zhruba v polovině září, kdy si zejména delegáti uvědomí, že se na ulicích v letoviskách a ve městech dá bez problémů parkovat, provoz není už tak silný, na letišti je poloprázdno a na plážích není tak rušno jako v létě. Já osobně si podzim v Řecku užívám, za prvé díky výše zmíněnému úbytku „dočasných“ obyvatel, a za druhé i díky počasí, kdy ta prudká horka opadnou, a přidá se k příjemné denní teplotě svěží podzimní vítr.

Ačkoli se cestování pro mnohé mohlo proměnit v současné době v risk, tak poznávání nových krajin, odlišných kultur a s tím spojených zážitků, je bohatství, které Vám nikdy nikdo nevezme. Tento příspěvek jsem vytvořila až v zamračené Praze, kde si člověk teprve uvědomí, co člověka opravdu obohatí – CESTOVÁNÍ. Proto nezanevírejte na Řecko a na viděnou v další sezóně!

Vaše delegátka Pavlína

(14.9.2016) – Zakynthos z jiného úhlu pohledu

Nad plážemi v Kalamaki a Laganas se majestátně tyčí kopec, nad kterým každé ráno vychází slunce. Jedná se o Skopos vysoký 483 m n. m. Když jsem jeden červnový den ležela pod horkým slunečním žárem na Kalamaki, přemýšlela jsem, že ten kopec by stál za prozkoumání.

Nahoru se je možné dostat ze dvou směrů – jedna cesta vede z letoviska Kalamaki a druhá ze strany od letoviska Argasi. V obou případech se jedná o prašnou kamenitou cestu dlouhou necelé 4 kilometry. Z Kalamaki se lze vydat pouze pěšky, protože na několika místech jsou prohlubně, přes které by neprojelo žádné auto. Zároveň doporučuji vzít si pevné pohodlné boty a hodně vody na túru trvající asi hodinu a půl. Cestou se vám bude postupně odkrývat pobřeží ostrova a ten výhled tedy rozhodně stojí za to! Od Argasi se dá vyjet autem, ale zase přijdete o ten požitek z výšlapu.

Na vrcholu je zbudovaný kostel Panny Marie Skoposské (Ag. Skopiotissa) a to přesně na místě, kde stával původní chrám bohyně Artemidy. Interiér kostelíku právě prochází pomalou rekonstrukcí, přesto však kostelík nezeje prázdnotou. K vidění je ikonostas, ikony svatých aj. O pár set metrů níže se nachází kantýna, kterou zajisté ocení každý pěší turista.

No a ten zmiňovaný výhled? Z jedné strany vidím pobřeží poloostrova Vasilikos, z druhé zátoku Laganas, z další hlavní město Zakynthos, za ním je v oparu zpozorovatelný ostrov Kefalonie a pochopitelně se můj zrak upírá na letištní ranvej, kde letadla vypadají jako modelářské kousky.

Image wp-13522581–1327648493917066–144503838-n.jpg Image wp-20160812–09–56–54-pro-li.jpg Image wp-20160812–09–58–27-pro-li.jpg Image wp-20160812–10–53–13-pro-li.jpg
Vaše delegátka Pavlína

(22.8.2016) – Oslava Nanebevzetí Panny Marie

Jedny z největších oslav Nanebevzetí Panny Marie (15/8) probíhaly na Zakynthosu v místě Katastari, ležící pod úpatím nejvyššího pohoří ostrova, Vrachionas.

Přípravy na oslavu probíhaly již od rána, kdy se místní pustili do výzdoby vesničky a do vaření jednoduchých, ale chutných pokrmů pro celou vesnici. Dá se říct, že během celého dne se konaly bohoslužby a vesnice se postupně zaplňovala místními, ale zvědavými tvářemi turistů, kteří svoje prázdniny trávili v nedalekém letovisku Alykanas. Na malém náměstíčku se ve večerních hodinách mohli návštěvníci pokochat rozmanitým zbožím zdejších stánkařů.

Pro mě byl vrcholem večera moment, kdy byla vynášena ikona Panny Marie z kostela a za ní průvod, který zablokoval veškerou dopravu.

Vaše delegátka Pavlína

(20.4.2016) – Řecko mě opět dostalo

Když před letní sezónou sedím a přemýšlím, jestli Řecku a odolám, tak se vždy ukáže, že ještě ne. :) Řecko se pro mě stalo jakýmsi druhým domovem, kam se budu ráda vracet asi vždy. Ani současná složitá doba mě neodradí od toho, abych poznávala nová místa a s nimi spjatou historii, abych se nechávala unášet úchvatnými pohledy na přírodní reliéf krajiny z tradičních řeckých horských vesniček, dovídat se stále nové poznatky od místních a obdivovat jejich klidné a vyrovnané žití. Stejně tak s řádnou dávkou pohostinnosti se setkávám právě v Řecku.

S každou končící sezónou vždy něco jiného začíná a mně se opět poštěstilo, že dostanu příležitost navštívit jiný ostrov. Pevně věřím, že i tento malebný ostrov se pro mě stane tím letním domovem. Každé z míst, které jsem navštívila, mělo svůj specifický a jedinečný příběh, o kterém jsem se mohla podělit, loni to byl právě Samos, letos to bude Zakynthos. Jsem už plná očekávání toho, co všechno má tento kus země pro mě přichystaného, abych se o to s Vámi, našimi klienty, mohla podělit! :)

Vaše delegátka Pavlína

(05.10.2015) – Zakynthos 2015

Turistická sezona 2015 se zde na ostrově Zakynthos chýlí ke konci. Během sezony jsem potkala obrovské množství nových lidí a také jsem měla tu čest pracovat s mnoha našimi klienty. Věřím, že jak pro mne, tak i pro ně bylo toto léto na „Květině Orientu“ nezapomenutelné.

Zante má co nabídnout pro všechny sorty turistů různých věkových kategorií, od diskoték, přes karaoke, minigolfem či potápěním konče. Ale z těchto zážitků se pro mne vymyká jeden, který v mém srdci jen tak něco nepřekoná – návštěva Festivalu sv. Dionýsa, patrona ostrova Zakynthos. Vždy 24.8. se konají velké oslavy převezení ostatků sv. Dionýsa ze Strofád zpět na ostrov Zakynthos. Na ostrově je v tu chvíli snad maximum návštěvníků ze Středozemí, ale také z ostatních zemí a ulice jsou doslova napěchované lidmi. Velké parkoviště vedle přístavu v Zakynthosu se uzavře a promění se na pět dní kolem 24. srpna ve velký bazar, kde můžete sehnat vše od skvělých ukázek ruční práce Řeků, typické řecké pochoutky a koření, oblečení až po čínské tretky.

Ovšem ta největší slavnost je právě 24. srpna, kdy za salv vynese slavnostní průvod ostatky sv. Dionýsa z kostela u přístavu, kde jsou uchovány ve stříbrném sarkofágu a projdou s ním asi čtyřkilometrovou cestu centrem Zakynthosu. Okolo cesty jsou shromážděni jak místní, tak turisté a nejlépe je od sebe dokážete odlišit podle toho, zda se modlí a uctívají Dionýsa, či nikoliv. Turisté většinou fotí, vyjeveně hledí, případně si celou tu parádu rovnou natáčí. To samé jsem dělala i já. Procesí je to téměř magické, má různé skupiny osob a z celé té atmosféry po člověku až běhá mráz. V tu chvíli cítíte, že existuje něco mezi nebem a zemí, něco magického, víra všech Řeků kolem Vás pohltí – je úžasné sledovat, jak moc si místní svého svatého váží a uctívají ho. Celé oslavy byly zakončeny krásným ohňostrojem a já jsem večer odjela domů naprosto okouzlena. Na tento duchovní zážitek budu vzpomínat ještě dlouho!

Zuzana

(29.06.2015) – Výlet do Olympie

Ráno nastoupíme na trajekt di Kyllini a ten nás po 17 kilometrech vysadí na pevnině. Je to zvláštní pocit pro ostrovana byt zase spojen zemí s většinou evropanů. Ještě zvláštnější je ocitnout se o hodinu později na místě, kde se zrodily Olympijské hry.

V Olympii na vás dýchne velkolepost a sláva her, které sleduje se zatajeným dechem moderní svět také v dnešní době, ač se disciplíny dosti liší od původních.

Tento výlet ve mně zanechal hlubokou stopu, věřím, ze i pro vás bude nezapomenutelný!

Zuzka

(02.06.2015) – Mé první dny na Zakynthosu

V sobotu jsem dorazila na Zakynthos a uvítali mě přátelští lidé a krásné počasí – toho jsem hned využila k tomu, abych se vydala objevit krásy ostrova a jeho okolí. V neděli jsem jela navštívit zátoku Navagio a Modré jeskyně. Zátoka je ze souše nedostupná, a proto mne čekala plavba výletní lodí při které jsem mohla obdivovat krásy pobřeží Zakynthosu. Samotná zátoka je sice poměrně malá, ale ani tak během hodinového času na prohlídku pláže nenastala ani chvilka nudy – pouze jsem zalitovala, že jsem si nevzala plavky! Po cestě zpět jsme propluli kolem Modrých jeskyní – sice jsme nezaplouvali dovnitř, protože jeskyně nejsou tak hluboké, ale na zážitku to nic nezkazilo – světlo ve vodě vyčarovalo skutečně nádherné odstíny modři – od tyrkysové až po tmavě modrou.

V pondělí mne čekal hned další výlet a to na blízký ostrov Kefalonie – ostrov je větší než Zakynthos a méně obydlený, především zde není tolik turistů. I tento výlet se mi velice líbil, protože povaha Kefalonie je v ostrém kontrastu s turisticky rušným Zakynthosem. Na ostrově jsme navštívili jeskyně Melissani a Drogarati, každá je unikátní a obě stály za návštěvu. Dále jsem navštívila městečko Sami a vyhlídku na pláž Myrtos, kde se točil film Mandolína kapitána Corelliho a další krásná místa Kefalonie. Po dlouhém dni jsem se vrátila trajektem na Zakynthos plná nádherných zážitků.

Vaše nová delegátka Zuzana

(23.03.2015) – Něco málo o mně

Zdravím všechny milovníky cestování a především poznávání Řecka.

Jmenuji se Zuzana a když jsem se rozhodovala jak naložit s létem 2015 Řecko a hlavně Venus Trade and Tours pro mě byli jasná volba!

Cestování bylo vždy mojí vášní – i díky rodičům, kteří neváhali a každý víkend jsme jeli navštívit jiný kout České republiky a v létě k moři. Jak už to tak bývá – s jídlem roste chuť, šla jsem tedy studovat Školu ekonomiky a cestovního ruchu, obor cestovní ruch. Během dalších let jsem nasbírala jak z cestování, tak ze služeb spoustu zkušeností, které věřím že zúročím také na Zakynthosu s Vámi, našimi klienty

V Řecku jsem byla již několikrát, zatím pouze jako turista, protože své organizační schopnosti jsem několik let soustřeďovala na sever Evropy, konkrétně pak Finsko. Ale po dlouhém pobytu na severu je potřeba také trochu tepla, vřelých lidí, skvělého jídla, tyrkysových vod, nádherných pláží a dalších skvělých věcí které právě Řecko nabízí.

Těším se na Vás na Zakynthosu a věřím, že Vám pomohu poznat jeho krásy do detailu a zajistím Vám ty nejnádhernější vzpomínky na letošní letní dovolenou!

Vaše nová delegátka Zuzana


(14.07.2014) – Zakyntos – Navagio – vítejte v ráji

Bílý písek, mohutné skály, průzračná voda, azurové nebe a uprostřed pláže vrak. Tak tento obrázek je pro ostrov Zakynthos typický. Výhled ze skály na pláž Navagio, by měl vidět každý, kdo tento ostrov navštíví. Otázkou zůstává, jak se tam dostat? Autobusem je to těžké. Určité CK tento výlet nabízí, nicméně opravdu chceme vidět ráj na zemi společně s autobusem plným turistů? Pro Vaši představu – výhled na Navagio je možný z maximálně půl metru široké lávky, na kterou se vejde cca 5 lidí. Mé doporučení tedy zní: auto, motorka, čtyřkolka. Stojí to za to.

Pláž se nachází na severozápadě ostrova a cesta k ní vede přes vesničku Anafonitria, nebo Volimes. Z turistických letovisek Vám cesta zabere zhruba hodinu a půl. Pokud se rozhodnete pro cestu podél východního pobřeží, přichystáte si tak nádherné výhledy, které Vám vezmou dech.

Pro milovníky adrenalinu je možné ze skály nad pláží skočit bungee – jumping.

Ti, kteří chtějí úžasnou vodu v pašerácké zátoce vyzkoušet na vlastní kůži, mají jedinou možnost – loď. Pláž je přístupná pouze z moře a můžete si vybrat, zda si na ni zajedete v rámci plavby lodí kolem ostrova, nebo si zajedete do nejbližšího přístavu (Porto Vromi, Ag. Nikolaos) a menší loďkou se necháte dovézt přímo tam.

Mnoho pozdravů ze slunečného Zante,

Vaše delegátka Dana


(20.08.2013) – Ostrov Kefalonia – láska na celý život

Jediný den vám stačí na Kefalonii, abyste na tento nádherný ostrov nikdy nezapomněli. Očaruje vás svou jedinečností a místy, kterými se může pochlubit málokterý ostrov. Její nejvyšší vrchol Enos, který měří 1627 metrů, lze spatřit z velké části Jónského moře. Ze Zakynthosu se jím můžete kochat při cestě podél východního pobřeží. Kefalonské břehy jsou totiž vzdáleny pouze 17 km od těch zakynthoských. Z Agios Nikolaos denně vyplouvá trajekt do přístavu Pesada, cesta trvá jen hodinu a dvacet minut.

Ostrov se dostal do povědomí díky úspěšnému filmu Mandolína kapitána Corelliho. Snad každý si zapamatoval zátoku Myrtos, kde se odehrávaly klíčové scény. Kefalonia nenabízí však jen divokou přírodu a dechberoucí scenérie, ale také výpravu za novodobými dějinami. Nad hlavním městem Argostoli byl na památku padlých italských vojáků z druhé světové války postaven pomník. Ostrov byl v roce 1943 bombardován německými vojsky a o deset let později zcela zničen zemětřesením. Zbyla jen horská vesnička Fiskardo.

Během našeho výletu na Kefalonii nevynecháváme ani dva nejlákavější přírodní úkazy – podzemní sladkovodní jezero Melissani a krápníkové jeskyně Drogorati.

Těším se na Vás na Zakynthosu,

delegátka Míša


(08.07.2013) – Proplujte kaleidoskopem barev v Modrých jeskyních

Dalším nevšedním zážitkem se pro Vás může stát návštěva Modrých jeskyní na severním cípu ostrova. Přírodní skvost vykouzlila síla moře a erozní činnost. Abrazní jeskyně jsou opravdovou raritou a člověku nad barvami, které dokáží vytvořit mořské vlny a bílé vápencové útesy, zůstává rozum stát.

Jeskynními průrvami pod vodou proniká sluneční svit dovnitř jeskyní a vytváří kaleidoskop barev od azurově modré, blankytné, až po tmavou modř pohrávající si s prasátky na stěnách jeskyní. Fialové korály jsou znakem toho, že voda je zde opravdu čistá.

A jak se k Modrým jeskyním dostat? Na severovýchodním pobřeží Zante jistě neminete druhý největší přístav na ostrově. Ale nenechte se zmást, v měřítku Zakynthosu jde o pidi přístav s několika rybářskými loďkami, taverničkou a pekárnou. Odtud každou chvilku vyráží loďky přímo k jeskyním. Jednou denně odtud také vyráží malý trajekt směrem na sever k ostrovu Kefalonia.

Na mysu Skinari, kde Modré jeskyně lemují břeh, je také umístěn krásný maják, na nějž se můžete kochat pohledem při cestě na Kefalonii.

Vypravte se s námi do hlubin Modrých jeskyní během výletu Okruhu ostrovem!

Nashle na palubě! Míša.


(23.05.2013) – Pašerácká loď ikonou Zante

V roce 1980 na pobřeží ostrova Zakynthos vyvrhlo rozbouřené moře ztroskotanou pašeráckou loď, která převážela cigarety, lehké děvy a alkohol. Kdo by si kdy pomyslel, že se smůla pašeráků stane symbolem ostrova Zakynthos?

Vlny si totiž vybraly úchvatné místo, kam potopenou loď, původně známou pod jménem Agios Giorgos, poslaly. Vynořila se totiž na pláži Navagio v severozápadní části Zakynthosu, zabořena do běloskvoucího písku. V současné době značně zrezivělý vrak popsaný spoustou zamilovaných vzkazů nádherně kontrastuje s blankytně modrou vodou a jemným pískem. Tato kompozice uchvátí jistě každého z vás a tlačítka fotoaparátů nebudou mít z vašeho nadšení radost. Navagio si můžete vyfotit z uměle vytvořeného výčnělku umístěného přímo nad pláží nebo sem přijet bárkou z přístavu Porto Vromi a okusit křišťálovou vodu. Suchou nohou se sem kvůli prudkým skaliskům nedostanete.

Loď byla zkonstruována již v roce 1937 ve Skotsku a dnes je dost zrezivělá. Přesto (nebo právě proto?) se stal pohled na zrezlý vrak na překrásné pláži snad nejlákavějším cílem turistů.

Víte vůbec, co „NAVAGIO“ znamená v řečtině?

Těší se na Vás Vaše delegátka Míša

P.S. Jasně, že VRAK LODI!


(07.05.2013) – Kde můžete ve Středozemí spatřit vzácnou karetu? Přece na Zakynthosu!

Již v předešlých zápiskách jsem slíbila, že se Vás pokusím obohatit trochou informací o želvách Caretta caretta. Tyto karety se nachází v oblastech Atlantiku, Pacifiku a v Indickém oceánu. V oblasti Středomoří je jejich nejdůležitější přírodní rezervací právě ostrov Zakynthos.

Plaz patřící do rodu Chelonia dosahuje velikosti kolem jednoho metru, ale vědci zaznamenali dokonce až třímetrové obry. Tento vzácný plaz je bohužel zapsán na seznam ohrožených druhů, mláďata mají malou šanci na přežití, ať už kvůli široké řadě predátorů, tak kvůli expandujícímu cestovnímu ruchu. Po vylíhnutí totiž malé želvičky míří z hnízd v písku za odrazy slunečních paprsků k moři. Co je ale mate, jsou světla hotelů, barů a taveren a často dochází k jejich úhynu. V neposlední řadě jsou jejich velcí nepřátelé rybářské sítě, do nichž se želvy zachytí a umírají. Ty, které přežijí, se dožívají věku až 67 let. Karetu si rozhodně do kufru nezabalíte. Nejen proto, že je to druh chráněný, ale ani váhový limit zavazadla by vám nestačil – dospěláci váží i 150 kilogramů.

Želvy se pohybují převážně v mělkých pobřežních vodách, na břehu se vyskytují sporadicky – zejména při kladení vajíček do hnízd v písku. Samičku od samečka rozeznáte podle ocasu. Želvák má ocásek širší než paní želva. Různorodé mezinárodní organizace se snaží o záchranu tohoto ohroženého druhu a bojují o zachování krásného živočicha na naší planetě. Želva dokonce na Zante ovlivňuje i letový řád. V noci je zde zakázáno přistávat a vzlétat.

Každý, kdo na Zakynthos zamíří, chce pochopitelně spatřit alespoň krunýř mořské želvy, symbolu tohoto jónského ostrova. I s naší zakynthoskou partnerskou cestovkou můžete vyrazit za želvičkami v rámci fakultativního výletu Caretta caretta. Třeba budete mít možnost se na Zante s karetou setkat z očí do očí.

Hodně štěstí!

Vaše delegátka Míša


(30.04.2013) – Už se ladím na šumění Jónského moře a nespoutané Zante

Ladím tóny řeckého rádia Rythmos. Frekvence 94,3 napovídá, že tóny do deštivého Litvínova přilétají po vlnách Jónského moře, až ze Zakynthosu. Pouhý měsíc zbývá do odletu. Pár dní mě dělí od první sezóny na ostrově Zakynthos. Ostrov jsem procestovala křížem krážem jako turista před pár lety a vzpomínám si na neuvěřitelně rozmanitou škálu zážitků a činností, které může návštěvník Zante podniknout. Jako první mi na mysli přistane vzpomínka na útulnou tavernu, kde mě číšník Jorgos naučil první řecká slůvka. Mé následující kroky samozřejmě vedly k infoknize cestovní kanceláře s česko-řeckým slovníčkem a v Čechách do knihkupectví.

Zante nenabízí pouze posezení v téměř neomezeném množství barů a taveren, ale také úchvatné pohledy na rozlehlé olivové háje a husté borovicové lesy. V hloubi ostrova lze nalézt zapadlé vesničky, na pobřeží letoviska nejen klidná, ale také městečka, která do ranních hodin burácejí dupotem, zpěvem a tancem nezkrotné mládeže.

Po několika létech strávených na druhé straně Řecka, na ostrově Samos, jenž je proslaven unikátní chutí místních vín, jsem si přivykla na vinařský luxus. Má cenu se znepokojovat, že o sosání tohoto moku mohu přijít? Ne! Pohled na krabici s nápisem Callinico Zakynthos mě uklidňuje. I Zante pokrývají lány vinic a zdejší víno stojí za ochutnání.

A na co se nedá ani v úvodním předletním slovu zapomenout? Přece ŽELVY! Želvičky caretta caretta si jako svou domovinu vybraly právě ostrov Zakynthos. A proč? O tom až příště…

Vaše delegátka Míša

.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist