Delegáti se hlásí

Dovolená Thassos 2017

(14.09.2016) – Procházka Limenas

Letní sezóna 2016 se pomalu krátí a já nevím jestli je léto, podzim nebo zima, protože místní obyvatelé ostrova Thassos, ale i po celém Řecku, si příchodem 1.září přejí „Kalo chimona“ – „Krásnou zimu“. V Řecku neexistuje jaro ani podzim. Ale přesto Vás ráda pozvu na ostrov a příjemnou procházku hlavním městem Limenas pro místní a Thassos pro turisty.

Začínáme od přístavu, odkud odplouvají na protilehlou pevninu trajekty do Keramoti a zpět. Odtud také vyjíždí z mini autobusového nádraží místní autobusy do všech směrů ostrova, které leží hned vedle kantini „O Giannis“ , kde mají vynikající gyros a další dobroty. Projdeme podél pobřeží až na konec města, kde je bar Karnagio. Nad ním, na kopci, stojí úžasná kaplička, od které je krásný výhled. Můžete se podívat dovnitř a venku si zapálit svíčku. Pokračujete nad kapličku a cesta Vás dovede až ke schodišti k antickému divadlu ze 4.století př.n.l., které je bohužel z důvodů rekonstrukce už několik let uzavřené. Schodiště vede podle mohutných hradeb starého antického města.

Nad městem se na třech vrcholech rozkládá antická akropole. Na jednom vrcholu jsou zbytky středověkého hradu Kastro (Hrad), na druhém základy Athéniny svatyně a ze třetího vrcholu je rozsáhlý pohled na Egejské moře a celé hlavní město ostrova Thassos.

Image tha001-karnagio-kaplicka.jpg Image tha002-limenas.jpg Image tha003-schody-z-divadla.jpg

Vaše delegátka Dagmar Turková


(17.08.2016) – Oslava Panagia

Poutním místem řeckého pravoslaví na ostrově Thassos je vesnice Panagia, vzdálena 6 km od hlavního města Limenas nebo také Thassos. Nachází se zde velký mariánský kostel, Panagia, zasvěcený všem svatým. Důležitá je zde ikona Panagia, která je několik dní vystavená před kostelem.

Věřící si přicházejí zapálit svíčky před kostel a políbit vzácnou ikonu Panny Marie. Svátek Panagia je vždy 15. 08. a slaví se po celém Řecku. Řekové se stěhují do rodných měst nebo vesnic, aby se potkali s příbuznými, známými a oslavili společně jeden z nejdůležitějších svátků v Řecku.

Večer před 15. 08. se ve vesnici odehrává velká slavnost, hraje kapela, tančí se, na ulicích jsou stánky a prodávají se sladké lukumades (koblížky polité medem a posypané skořicí) a různé drobnosti.

Dne 15. 08. ráno, probíhá svolávání věřících na mši za pomocí zvonů kostela. Proběhne mše a procesí nese vzácnou ikonu uličkami vesnice Panagia. Vesnice je plná věřících a také turistů. Dalším místem, kde jsou velké oslavy, je klášter Panagouda u vesničky Maries, 8 km od pobřeží.

Vaše delegátka Dagmar Turková


(12.07.2016) – Jeep Safari

Jsem delegátkou na ostrově Thassos a tímto Vás všechny zdravím z tohoto malebného a nádherně zeleného ostrova; porostlého olivovníky, převážně na západním pobřeží a borovými lesy na východním pobřeží.

Na ostrově není letiště, díky vysokému pohoří s nejvyšší horou Ypsarion 1.204 metrů. Proto Vás zvu na ostrov a doporučuji se zúčastnit jednoho z nejhezčích výletů: Jeep Safari. Pokud chcete zažít dobrodružství a zúčastnit se jízdy jeepem po kamenitých horských cestách s krásnými zastávkami, máte jedinečnou možnost vyrazit do hor s námi.

Zastavíme se v klášteře Panagouda – Svatá Panna Marie, o který se stará jeden mnich. Pokračujeme za vesnici Maries , kde nás čeká procházka k malým vodopádům s jezírky plných pstruhů. Poté vyjedeme až na samotnou horu Ypsarion, kde na Vás čeká dech beroucí výhled na všechny strany ostrova a na pevninu Řecka.

V kempu Vám připraví řidiči jeepů dobrý oběd: řecký salát, tzatziki, tradiční souvlaki, chleba a nápoje, vše je v ceně výletu. Máte možnost se osvěžit u pramene pitné vody, který je nejvýše položený.

Poslední zastávkou je vesnička Maries – Mařenky, schovaná v horách, kterou projdeme a výlet zakončíme na místním náměstí, kde ochutnáte místní specialitu Loukoumades – koblížky polité medem a posypané skořicí. K sladkému si můžete objednat osvěžující kávu Frappé za 2 Eura. To je krásná, sladká tečka na závěr výletu.

Vaše delegátka Dagmar Turková


(21.05.2013) – Něco málo o mně

Dobrý deň, prajem všetkým návštevníkom Grécka a zvlášť Thassosu. Mojim veľkým koníčkom je cestovanie. Grécko som si obľúbila a rada sa sem každoročne vraciam. Mám rada domácku, dedinskú atmosféru ostrova Thassos, milých a usmiatych obyvateľov, no a tiež všadeprítomnú zeleň, ktorá je v kontraste s modrou farbou mora. Práca delegáta je pre mňa skvelou možnosťou ako spoznať miesto, históriu, ľudí, ich temperament, zvyky a tradície, nazrieť do ich spôsobu života, ochutnať kuchyňu a s nadobudnutými poznatkami sa potom podeliť s Vami klientmi. Práca v cudzom prostredí so sebou prináša aj nové skúsenosti a výzvy a ich promptné riešenie ako aj prípravu a štúdium pred sezónou. Táto práca ma baví a teším sa na Vás a na novú sezónu na Thassosu.

S pozdravom Vaša delegátka Dana

(08.08.2013) – Den sardelí, aneb oslava práce rybářů.

Tento den, den oslavy práce rybářů, přichází na ostrov každoročně poslední sobotu v červenci, aby se ostrovavé sešli a vesnička Skala Kalirachi ožije rybářskou veselicí.

Se soumrakem rybáři zažehnou uhlí, roztopí grily a připravují chutnou rybářskou večeři v podobě pečených ryb. Grily jsou opravdu rozměrné. Běžný zahradní gril by neobstál poptávce. Ani ty veliké, rozměrné grily, instalované na molu zdejšího přístavu, nestačí pokrýt zájem milovníků rybí pochoutky. Chuť je veliká, vůně pečených ryb láká, a tak fronta čekajících labužníků roste. Ještě že je možno svlažit hrdlo douškem lahodného vína. Jazyk se vínem rozvazuje a začíná se zpívat a tančit. Dobrou náladu podpoří folklorní soubor a zejména soubor tančících školních dětí pozvedne náladu a slavnostem dá ten správný náboj řeckého veselí.

Nenechte si ujít oslavy příští rok. Rádi Vás místní přivítají a předvedou to, jak se baví a veselí. Těch několik stovek turistů naprosto splyne s tisícovkami místních a zábava je úžasná.

Delegát CK VTT.(16.07.2013) – Thassos a voda

Image thassos-a-voda.jpg

V mém dalším vstupu do kolonky „delegát se hlásí“ bych se rád zmínil o tom, čeho je na ostrově dost a ještě k tomu ve velmi dobré kvalitě. Mám na mysli vodu. Ne tu slanou, mořskou ale vodu sladkou, vodu dobrou na přímé pití i na další hospodářské využití.

V nitru ostrova je mnoho pramenů sladké vody, které ústí v množství vodotečí, různě rozesetých v krajině. Hlavně podél cest a silnic jsou vítaným zdrojem občerstvení při putování ostrovem v horkých letních dnech. Ostrované se chlubí i jezerem se sladkou vodou. Snad i právem, vždyť který ostrov má tolik sladké vody, aby naplnil jezero?

Voda je pro zdejší obyvatele něco tak samozřejmého, že nemyslí na to, aby s vodou šetřili. Mnozí z nich ani nevědí, kolik za vodu platí. Ptal jsem se majitele malého hotýlku, který právě plnil bazén vodou, kolik za vodu platí. Odpovědí mě bylo to, že neví. Prý snad něco kolem dvaceti centů za kubík. Dobrá cena!

(Popisek k fotografii: Z této kašny vám načepují vodu, která se podává ke každé řecké kávě)

Z ostrova Thassos zaslal Jaroslav Žižka – delegát VTT.(08.07.2013) – CK VTT OPĚT PŘISTÁLA NA THASSOSU.

Vážení čtenáři, příznivci Řecka a naší cestovní kanceláře VTT. S radostí musím napsat, že jsme dnem 6. 6. 2013 zahájili rekreační sezónu na Thassosu. Bylo to zahájení milé a radostné. Vždyť je obecně známé, že Thassos je turistice a cestování nakloněn.

V odpoledních hodinách přistálo letadlo na letišti v Kavale s prvními klienty letošní sezóny. Já jen pozoroval radostné a natěšené turisty, kterým bylo vidět na očích touha po klidných dnech v náručí slunného ostrova. Nemohl jsem toto nezaznamenat. Thassos má tu schopnost, aby navodil skvělou atmosféru. Zejména po událostech, které se v Čechách odehrály. Záplavy, neštěstí a zoufalství, které zachvátilo celou zemi, mělo být zapomínáno zde na ostrově. Turisté smývali bolest posledních dní v osvěžujících vodách Egejského moře, najímali si auta, aby poznali krásy ostrova, aby poznali pláže, ale i přívětivost zdejšího lidu.

Tak omílané téma řecké krize jsem nezaznamenal. Krize jistě ovlivňuje řecké hospodářství, to je nicméně problém celé Evropy. Nás turistů se krize nedotkne a ostrované dělají mnoho proto, aby nic negativního nezaznamenali. Řekové na Thassosu se připravili na pádnou odpověď pochybovačům.

Při přípravě letošní sezóny, kdy jsem byl na ostrově o několik dní dříve, jsem se podivoval nad jejich aktivitou. Hoteliéři se dobře připravili, opravili a zrestaurovali mnoho. Zejména námi nejprodávanější hotel Astris svítí novotou a hala recepce i novým nábytkem. Přijeďte s přesvědčte se! Nepřijedete-li na Thassos, přesvědčte se na jiných řeckých ostrovech nebo pevnině.

Vážení klienti, ať strávíte dovolenou s naší CK kdekoliv, přeji Vám krásné zážitky a příjemný odpočinek.

Jaroslav Žižka – delegát

(27.06.2012) – Thassos, k návštěvě zvoucí ostrov!

Image thassos.jpg

Thassos, ostrov zelený, ostrov mramoru, ostrov nádherného čistého moře a písčitých, v zeleni ukrytých pláží. To vše se vybaví člověku při pomyšlení na ostrov. Myslíte si, že to je vše, co může ostrov nabídnout? Zdaleka ne! Thassos oplývá i malebným vnitrozemím. Tato krása ostrova je povětšině běžnému turistovi ukryta. Pečlivě si ostrov ukrývá ty kouzelné pohledy z vrcholků hor, ukrývá si malebná údolí i skalnaté útvary hor. Jak by je také mohl v plné kráse rozkrýt, když do pustin hor nevede žádná, alespoň troch přijatelně sjízdná komunikace pro běžná auta. Udivuje vás to? Zanechte údivu!Ostrov Thassos je totiž i v dnešní době perlou těch mnoha ostrovů kolem Řecka, turistickým ruchem jen málo poznamenán. Vždyť ta silnice, která nás vede kolem dokola ostrova, byla stavěna v sedmdesátých letech minulého století. Jak potom může být komunikační propojení ve vnitrozemí?

A tak nezbývá turistům chtivých poznání neznámého jen nastartovat terénní auto, najmuté z půjčovny, nebo využít nabídky místních kanceláří a vydat se cestou necestou do hor a údolí vnitrozemí. Tou cestou necestou Vás bude provázet vůně borovicových lesů, vůně tymiánu, šalvěje, pelyňku i planých růží. Oči spočinou na zelených plochách porostu a uši budou vnímat zvuk vody, padající z horských vodopádů. Odpustíme místním průvodcům s jakým zaujetím a nadšením nám ukazují vodní plochu umělého jezera. Jen se pousmějeme a v duchu si řekneme, že vodních ploch, a větších, máme u nás dost. Který ostrov se ale může pochlubit přítomností sladkovodních ryb a obojživelníků, vodopády i zurčícími potůčky?

Proč je vnitrozemí lidmi zcela opuštěno? Může za to nástup civilizace a příležitost nahradit ten těžký život vnitrozemců za pohodlnější život při pobřeží, kam cizí firmy přinesli pro venkovany zaměstnání a s tím i peníze. To je již ale jiná historie. O té vám povím pár slov příště.

Váš delegát J. Žižka

(13.08.2011) – THASSOS pro cestovatele

Vážení milovníci poznání a cestování. Image thassos-delegati-se-hlasi.jpg

Chci se s Vámi podělit o zážitky, které jsem nasbíral během mého pobytu na krásném, zeleném a zajímavém ostrově Thassos. Ostrov není velký, ale o to je krásnější. Ne nadarmo se říká-co je malé, to je hezké. Zde to platí v plné míře. Mnoho již bylo napsáno o tomto ostrově, o průzračně čisté vodě, o kouzelné, stále zelené přírodě i o dávné minulosti spojené nejenom se slavným Alexandrem Velikým. Jeho osídlení spadá již do doby 7. stol. naší doby, kdy sem na ostrov přišli ti, kteří objevili nejen krásu ostrova, ale i bohatství jím nabídnuté. Už tehdy poznali kvalitu zdejšího mramoru a začali jej vyvážet do celého tehdejšího známého světa. Staří Římané tesali do mramoru ze zdejšího ostrova. I muslimové si stavěli, a dodnes staví své svatyně z thassoského mramoru. Honosné a drahé domy jsou obkládány zdejším mramorem. Ani přítomnost si nezadá s minulostí. Mramor se láme dál.

Oproti minulosti vzali na sebe ostrované i další závazek – péči o turisty. Turismus zde nemá dlouhou tradici, ale snad proto se ostrované o to více snaží. Pro Vás, vážení cestovatelé a milovníci krás, je ostrov jako stvořený pro pohlazení oka i duše. Naskytla se zde jedinečná příležitost prodloužit si léto a pozorovat současnost ostrova a jeho obyvatel. Současnost je mimořádně plodná nejen na poli turismu, ale i mimo něho. Vypozorujete zde tu stálou péči o těch málo políček, které dávají skrovnou úrodu, o stáda ovcí a koz, o včelky i o jejich zelené zlato – olivy a olivový olej. Musím jedním dechem říci, že nejenom prací živi jsou. Dovedou se i bavit. Dokladem tomu jsou každoroční oslavy s názvem Den sardelí. Je to oslava jejich těžké rybářské dřiny. Tančí, zpívají a jedí sardele. O tom ale příště!

Váš delegát J. Žižka

.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist