Delegáti se hlásí

Dovolená Samos 2017

(29.06.2015)  – „Reportáž“ o Samosu

Samos možná nepatří do skupiny těch nejznámějších a nejvíce turisty zaplněných řeckých ostrovů, ale právě díky tomu si uchovává své kouzlo. Už když se Vaše letadlo blíží k přistávací dráze nad Samosem, můžete si povšimnout jeho hornatého povrchu. Kdo je trochu předvídavý, správně ho napadne, že na ostrově lze právě díky jeho nepravidelné morfologii vidět nádherné scenérie – zátoky, dechberoucí výhledy z útesů a nespočet opuštěných plážiček, které jsou dostupné buď lodí nebo pěšky. 

Já osobně jsem se do tohoto zeleného ostrova zamilovala již na první pohled, když jsem vystoupila z letadla – a to se dá říct, že jsem v ten moment ještě vůbec nic neviděla! Teprve když se člověk vydá přes vnitrozemí, tak tam může spatřit dokonalou harmonii barevných lístků buganvelií, orchidejí, janovců, oleandrů… Ta vůně květin a bylinek je cítit v širém okolí. Na severním pobřeží byste zase mohli narazit na bývalou rybářskou vesničku a dnes, dovolím si tvrdit, nejpitoresknější letovisko na Samosu vůbec – na Kokkari. Procházka Vás nadchne zejména na večer, kdy byste mohli zakotvit v jedné z několika taverniček. Stejně krásným městečkem, už trochu větším, je Pythagorion na jižním pobřeží. V okolí tohoto turistického resortu byste zároveň našli několik památek – pozůstatky chrámu bohyně Héry, ruiny římských lázní a antického divadla, pevnost Lykurgose Logothetise a menší jeskyni Panagia Spilliani. Nesmíme opomenout i raritu antického starověku – Eupalinův tunel, kterých byl navržený architektem Eupalinem z Megary. Bohužel je ale pro tuto sezonu kvůli rekonstrukci zavřený, takže pokud ho chcete vidět, nezbývá Vám nic jiného než se na Samos vydat znovu. Východní část ostrova by Vás jistě nadchla již zmiňovanými výhledy a třemi malými pravoslavnými kláštery – Zodochis Pigi, Agia Zoni, Panagia Monastery. Jestliže byste se ale vydali na západní stranu ostrova, můžete se zastavit v příjemném prostředí samoského vnitrozemí a vyšlápnout si k Pythagorově jeskyni nebo pokračovat ještě dál až na konec světa do vesničky Drakei, které nabídne vedle příjemného posezení v tradiční řecké taverničce nádherný výhled na širé moře. 

Pro milovníky koupání nabízí Samos převážně oblázkové pláže a průzračné moře. Pokud by ale někoho omrzely kamínky, může strávit den na jedné z písečných pláží Psili Amos. Nehledě na to, že Vás na každém rohu čeká pohostinnost a optimistická nálada místních obyvatel.

V případě, že byste se chtěli ze Samosu na jeden den přemístit na pobřeží Malé Asie nebo na jeden z dodekanéských ostrovů, na Patmos, máte tu možnost. Turecko Vám nabídne monumentální antické město Efessos a na Patmose budete moci putovat po stopách sv. Jana Křtitele.

pěkný večer Pavlína

(13.03.2015)  – Něco málo o mně

Jsem člověk, který rád objevuje, cestuje… Ráda trávím čas s knihou, se svou rodinou a přáteli a určitě sportovními aktivitami! K Řecku mě poutá především možnost cestování po krajině, do které jsem se zamilovala na „první pohled“. Zvláště zajímavé je pro mě to, že v každé části Řecka, kterou jsem měla možnost navštívit, jsem se dozvěděla a naučila něco nového a stále není tomu není konec…

Práce v Řecku, jakožto práce v cizí zemi pro mě znamená nové výzvy, zkušenosti, poznání nových míst a poznání historie kolébky evropské civilizace.

V zimním období mi chybí hlavně sluneční paprsky a mořský vzduch… Na delegaturu se snažím připravit co nejdůkladněji, to znamená studium literatury a sběr informací od místních… vždy se na práci delegátky velmi těším.

Pavlína Baštová – delegátka na Samosu pro rok 2015

(14.09.2012)  – Moje tlustá řecká svatba. Na živo.

Nevěděla jsem, kam se dřív dívat a koho dřív poslouchat. Kolem mě práv probíhal rej roztodivných zvuků a barev. Pisklavé hlasy užvaněných Řekyň, křik rozmazlených, obtloustlých dětí a troubení kolony aut.

Stála jsem před kostelem ve vesnici Agios Konstantinos a čekala na nevěstu. Čekali i ostatní – pozvaní hosté i místní klepny, které si přisly pro zásobu drbů na další týden. Muži měli moderní obleky, holčičky kytičky ve vlasech a kluci miniaturní kvádra s kyticí na klopě. A řecké ženy? To bylo to, co mě, jako čtěnářku tipů jak zhubnout, zpevnit pokožku, zamaskovat pihy, vybělit zuby, zachovat opálení, zaujalo nejvíce. Všude kolem stály lvice. Lvice, bez nichž by se země neotočila kolem své osy. Lvice, které se i přes svojí nadváhu, vratký krok na monstrozních podpadcích, celulitidu a chabým pokusům o blond kštici nosí, jakoby jedna vymyslela heliocentrismus a druhá nanovlákna.

Určitě není dobrý nápad vydat se řeckým směrem a večeřet o půlnoci souvlaki a zmrzlinu, ale nechat se inspirovat Řekyněmi a nést se jako lvice s vráskami i kily navíc, to určitě není špatná myšlenka do budoucna.

Míša Žítková – delegátka pro sezonu 2012

(publikováno v Mosteckém deníku)


(14.09.2012)  – Pištění kol, jezdci z celého Řecka, všichni ostrované a souvlaki. To je samoské DRIFT SHOW!

Nadšený hlas v reklamním bloku samoského rádia Anemos zahlásí to, na co jsem čekala celé léto. Nenechte si ujít v pořadí již třetí drift show v Marathokamposu, hlásá reklama a tím doplňuje můj odpolední program na neděli, 16. září 2012.

V tento den se vesnice, která je známá hlavně fenyklovými poli a bujarou oslavou Velikonoc, stane centrem veškerého společenského dění na ostrově. Točité serpentýny olemují tisíce diváků a budou sledovat, z mého pohledu naprosto nesmyslnou, zábavu v podobě pištění pneumatik. Na Samos se z celé egejské oblasti (ale třeba z Athén a Soluně!) sjedou nejšikovnější řidiči polepených, hlučných aut a diváky budou ohromovat létáním do zatáček za pomoci ruční brzdy. Nebudou chybět teatrální komentátoři ani vůně grilovaných souvlaki.

Mně osobně zvuk pištících kol rozhodně nezaujme, ale ani letos si tuto událost ujít nenechám. Do žádné taverny ani kafeneía se totiž nejvejde tolik Samosanů a Samosanek jako na svahy, které obklopují samoské serpentýny v okolí vesničky Marathokampos!

Míša Žítková – delegátka na SAMOSU


(14.08.2012)  – Poslední týdny léta zpestří dovolenou slavnosti vína

Je tomu pár dní, co jsme se my, milovníci vína, vydali do vesničky ORMOS na každoroční vinařský festival. Ani letos nepřišlo zklamání.

Malá rybářská vesnice se v tento den přemění v pulsující zábavní středisko, protože zábavy si zde užijete dostatečně. Zvláště pokud využijete jedinečnou příležitost a zakoupíte si za pět euro „kouzelný“ keramický hrneček či džbánek a necháte si jej dolévat podle vaší chuti. Podél přístavu je rozmístěno několik stánků se samoskými víny, kde si ručně malovanou nádobu necháte doplnit, jak často jen budete chtít.

K ochutnávání sladkých, suchých i červených vín samozřejmě hraje místní hudební skupina, přístaviště a loďky jsou ověnčeny žárovičkami a vzduch je prosycen neodbytnou vůni grilovaných špízů souvlaki. Souvlaki (cena za jeden špíz je 1,5 eura!) často mlsají i malé děti místo bonbónů nebo bramborových lupínků jako jsme zvyklí u nás. Jakmile děti domlsají, rozvíří zábavu na tanečním place a Samosané i turisté si užívají slavnosti vína až do východu slunce.

A protože Samos je ostrovem vína, nepochybujte o tom, že 11.srpna v Ormosu jsme víno oslavovali letos naposledy!

Míša Žítková – delegátka na SAMOSU


(28.07.2012)  – Samoské tance, řecká hudba, Řekové, Řekyně a klienti VTT

Celé léto je na Samosu spjato s oslavami svátků panygiri. Jedná se o oslavu svátku světce, kterému je zasvěcen kostel v konkrétní vesnici. Samotné mši, kdy se věřícím rozdává pokrm giortí, předchází večer, který si nenechá ujít žádný starousedlík. Místní, a to od pětiletých capartů po osmdesátileté stařečky, celou noc tančí tradiční tance, zpívají samoské písně, jí a prolévají tělo vynikajícím samoským vínem.

Letos si dokonce krásné panygiri nenechali ujít ani klienti VTT. Sešli jsme se ve vesničce Stavrinides na severu ostrova. V samém srdci vesničky se nachází modro-bílý kostelík a malebné plateneío, které se během oslavy otřásalo tóny řecké hudby a dusotem tanečníků všech věkových kategorií. Do tance se, i když trochu nesměle a mimo “kotel“, dala i početná skupinka hostů z našeho hotelu Maritsa Bay. Nevěřili byste, jak jsem byla pyšná na to, že jediní mimosamoští návštěvníci byli zástupci České republiky, potažmo CK VTT…

Z vesničky se česká skupinka odebrala kolem druhé hodiny ranní, plně naladěna na řeckou vlnu. Tak se přijeďte také naladit, oslav panygiri nás čeká do konce září ještě spousta a já se pokusím vám žádnou z nich nezatajit!

Ze Samosu zdraví delegátka Míša


(20.06.2012)  – Řekové měli kamenné tváře. Až do Angely!

Během pár uplynulých dní jsem opět pořadně pocitila odlišnosti povahy české a řecké. Ač by se mohlo zdát, že se fotbalové EURO a napjaté volby podepíší na rozpoložení Samosanů, nebylo tomu tak. Poslední dva týdny volby i fotbal řešili více turisté než místní. Poklidnou sezonu a pomalé pohyby Řeků narušilo pouze přepisováni aktuálních zápasů na tabulích před bary a tavernami. Přestože mým rodným městem je město hokejové, nenechala jsem si ujít zápas Řecka s Německem, sama jsem jej vnímala jako „souboj o čest“.

Posadila jsem se k baru a pozorovala dění u obsazených stolů. Čekala jsem od temperamentních Řeků vřavu, nervozitu a nadávky, ale nic takového se nekonalo. Když Němci střelili první gol, obecenstvo ani nemuklo. Ani oblibená nadávka „malaka“ nepadla!

Co Řeky probudilo z letargie, byl záběr na Angelu Merkelovou v momentě, kdy po prvním střeleném golu vyskočila ze sedačky a vítězoslavně zat‘ala pěst.

Další goly už jsem slyšela z rádia při cestě domů. Když jsem zaparkovala a procházela ke svému domu, pro zajímavost, jsem se před domy posedávajících, okounějících rodin zeptala : „Kolik?“ Odpověděli: „Čtyři dva“. Já na to: „A už máte sestavenou vládu?“ Oni na to: „To nevíme. Vždyt´ je to stejně jedna pakáž“.

Míša Žítková – delegátka pro sezonu 2012

(publikováno v Mosteckém deníku)


(11.06.2012)  – Obklopeni cvrlikáním slavíků a vinicemi vzhůru do vesničky Manolates

Protože se na Samosu začal turistický ruch rozvíjet až během 80.let minulého století, v každém koutě ostrova můžete natrefit na zapomenuté, původní řecké vesničky. Nelze vyjmenovat v jednom článku všechny, které stojí za to navštívit. Namátkou jmenujme například Vourliotes, Neochori, Stavrinides, Ambelos, Platanos, Marathokampos nebo Manolates. Poslední z vesniček neopomene zmínit žádný turistický průvodce.

Malebná vesnice Manolates se nachází v severní části ostrova, nedaleko oblíbeného letoviska Kokkari a městečka Agios Konstantinos. Zejména severní část Samosu je pokryta úrodnými vinicemi a podle toho také vypadá cesta do Manolates. Z Agios Konstantinos vystoupáte po prudké, úzké silnici, která vede zpočátku slavným Údolím slavíků a posléze rozlehlými vinicemi. Jediné, co se na podobě vesnice podřídilo turistům, je parkování. Pro návštěvníky bylo zbudováno malé parkoviště s mapou vesnice.

Začátek Manolates tedy vypadá majestátně a zcela připraven na turisty, ale věřte, že jakmile opustíte plochu s auty olepenými logy autopůjčoven, rázem se přenesete o několik stovek let zpátky.

A výhledy na Egejské moře a protější turecké pobřeží? Nezapomenutelné!

Z ostrova Samos zaslala delegátka Míša.


(07.05.2012)  – Míša Žítková BLOGUJE česko-anglicky

Delegátka CK VTT Míša Žítková začala bologovat na portálu blog.idnes.cz. Přečtěte si její pohled na věc … Článkům můžete zvýšit karmu a můžete samozřejmě též diskutovat k tématu…

 1. BLOG = How I found my topic and what the Greeks would never say
 2. BLOG = Město prošpikované kontrasty. Athény.
 3. BLOG = Dva filozofové ze Samosu, ale každý jiný
 4. BLOG = Zapomenuté ostrůvky, kde se čas zastavil
 5. BLOG = Spolucestující z Florence Řeky podporovat nebude
 6. BLOG = Jak Jsem pokřtila let Praha – Athény po svém
 7. BLOG = Konec blahobytu, Athéňané škudlí
 8. BLOG = Dokázala jsem nemožné a lovila se samoskými rybáři
 9. BLOG = IKARIA: ostrov, který pohladí každou duši 1. část
 10. BLOG = IKARIA: ostrov, který pohladí každou duši 2.část
 11. BLOG = IKARIA: ostrov, který pohladí každou duši 3.část

(03.05.2012)  – V červnu na Samosu slunce nesvítí jen nad hlavou, ale i podél cest

Ostrov na začátku turistické sezóny barví do žluta keř kručinka

Každá fáze léta je na Samosu něčím specifická. Červenec přináší spoustu slunečních paprsků, v srpnu horké počasí zmírňují větry meltémi, září provází slavnosti vína. A co návštěvníka zaujme nejvíc na začátku léta? Nekonečná barevná rozmanitost samoských svahů.

Na ostrově naleznete spoustu vzácných druhů stromů, keřů a květin, v červnu ovšem velkou část ostrova pokryje doslova žlutý koberec. Kručinka barvířská je asi metr vysoký keř hustě pokrytý žlutými kvítky, roste na úrodných, hlinitých půdách, často podél cest. Vydáte-li se vnitrozemím ostrova, zejména oblastí kolem vesniček Pyrgos, Koumaradei a Myli, budete si připadat, jakoby vám cestu někdo cíleně ozdobil.

Kručinka nejen že je hezká, ale také léčivá. Ovlivňuje látkovou výměnu, cévní systém a pomáhá při onemocněních štítné žlázy, ledvin, močových cest, dně nebo revmatismu. Ne náhodou se v angličtině pro keřík používá název „Dyer´s broom“. Slovník vám prozradí, že „dyer“ znamená barvič. V dřívější době se totiž rostlina používala k barvení látek a vlny na žluto. Samoská děvčata si z kručinky pletou věnce s nadějí, že se jim brzy objeví nějaký princ na ženění.

Že už svého prince či princeznu máte? Přesto se přijeďte na Samos projít cestičkami lemovanými kručinkou barvířskou!

Míša Žítková – delegátka na SAMOSU


(28.03.2012)  – Pronajímatel: Řecko. Předmět nájmu: Bavlnka

Image mostecky-denik-bavlnka.jpg

Ráda sedávám ve vinárnách a vychutnávám si doušky bílého vína. Co mi ale ve víně chybí, je slunce. Řecké slunce. Proto se již pátý rok vydávám do Řecka, do země, která mi nic nevzala, jen můj život obdarovala. Naučila mě toleranci, optimismu a srdečnosti, obdivu k tradicím a přírodě. Tím vším totiž tato země oplývá.

Děsí mě letošní předpoklady médií o drastickém zvýšení cen. Děsí mě poplašné zprávy, podle nichž by v důsledku událostí posledních měsíců měli turisté hladovět a žíznit. Naopak věřím tomu, že si letos budou Řekové svoje turisty přímo hýčkat a snažit se je přesvědčit o tom, že i přes negativní mediální obraz stále mají co nabídnout. Luxusní resorty i skromné hotýlky. Rušná turistická centra i panenskou přírodu. Divočinu v barech i klidné posezení v rodinné taverně.

My Češi nejsme zobrazováni jako obtloustlí hroši popíjející celý den ouzo. Naopak jako pracovití a vynalézaví lidé. Přesto se naše země propadá do krize a možná se nám jednou bude pár miliard také hodit. Pak se budeme bouřit a napravovat před světem svoji pověst. Stejně tak jako to budou letos dělat Řekové. Budou dělat vše pro to, aby se u nich turisté cítili jako v bavlnce.

Míša Žítková – delegátka pro sezonu 2012

(publikováno v Mosteckém deníku)


(29.08.2011)  – Za vínem na SAMOS

Víno je v Řecku jedním z hlavních produktů a všichni milovníci Řecka určitě znají Retsinu – víno s vůní pryskyřice.

Samos je vyhlášený svým vínem, které se vyváží do řady zemí, včetně vinařské velmoci – Francie a také svojí krajinou vinohradů, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Prakticky veškeré víno pěstované na Samosu je odrůda muškát, většina produkovaných vín jsou bílá a sladká vína. Najdete tu však i vína suchá či polosuchá. Vína se pěstují většinou v horských a částečně horských oblastech a zrají tak pomalu a dosahují vysoké cukernatosti hroznů. Na Samosu se vyrábí dokonce i mešní víno, které se dováží do Vatikánu.

Na Samosu jsou 2 vinné závody, kde můžete vynikající samoské víno také ochutnat. V hlavním městě ostrova se navíc nachází muzeum vína, které mapuje historii výroby vína na ostrově a přibližuje turistům tento místní produkt, který dosáhl celosvětového uznání.

Přijeďte ochutnat místní vynikající vína – ať už se jedná například o sladký Nektar – víno nesmrtelných řeckých bohů, které vám zajistí věčné mládí nebo Samenu Golden – suchý muškát s vynikající ovocnou chutí.

Těším se na Vás, delegátka RADKA

 

(06.07.2011)  – PLÁŽ POTAMI A VODOPÁDY

Potami je nádherné místo s velikou písečno-oblázkovou pláží, kterou si užijí především ti, kteří mají rádi veliké vlny. Nachází se na západní straně ostrova, kousek za městem Karlovassi. Najdete tu řadu taveren a barů v různém stylu, ve kterých pohodlně uloženi v polštářích nebo na prostorných lehátkách, usrkávajíce frappé nebo třeba váš oblíbený alkoholický koktejl, můžete pozorovat romantický západ slunce.

Ale dříve než se uložíte do pohodlného křesla nebo lehátka, určitě se zajděte podívat na místní vodopády. Podél potoka vede cesta do vnitrozemí a po ní dojdete nejdříve ke kostelu Metamorfosi. Kostel Metamorfosi v Potami je nejstarší kostel na ostrově a byl postaven v 11. století. Uvnitř můžete vidět ikony přivezené na ostrov Samos z ostatních částí Řecka a představují nádherná umělecká díla.

Po přibližně 30ti minutách dojdete k místu, kde řeka tvoří malé jezírko a mizí za skalní soutěskou. Dále se musíte přebrodit či přeplavat asi 100 metrový úsek mezi skalami, abyste byli odměněni pohledem na malé vodopády. Pokud však máte dobrodružnou povahu, vyšplhejte po úzkých a velmi příkrých schodech nahoru a pak zpět dolů k potoku. A dobrodružství může začít! Kaňonem říčky, v ledové horské vodě, za doprovodu vážek, můžete pokračovat proti proudu až 3 hodiny a budete objevovat další a další vodopády, přes které můžete například prošplhat pomocí upevněného lana. Ale pozor – po cestě zpět budete muset z vodopádu dolů skočit!

Z ostrova Samos zaslala delegátka Radka Brůžková.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist