Delegáti se hlásí

KYPR - jaro/podzim 2017


(18.09.2012) – Limassolské slavnosti vína

Image limassolsky-vinny-festival.jpg

Již od roku 1961 se každoročně koná Festival vína v Limassolu. V druhé polovině srpna a začátkem září se místní městský park proměnil jako každý rok v prostranství plné stánků, stolů a židliček, aby mohli návštěvníci festivalu nejen ochutnat vína nejrůznějších místních vinařství, ale aby měli také dostatek prostoru na setkání a posezení s přáteli. Festival není oblíbený pouze mezi místními Kypřany, ale je hodně navštěvovaný i turisty nejen z Limassolu, ale i z dalekého okolí.

Festival se koná každoročně na počest dlouhodobé tradice výroby vína na ostrově a nepochybně navazuje i na slavnosti boha Dionýsa, který byl bohem vína a nespoutaného veselí.

Na festivalu prezentovali své víno jak velké vinařské závody, tak i malá vinařství z oblasti pohoří Troodos a okolí Paphosu. Ochutnat bylo možné tradiční místní odrůdy bílého vína Xynisteri, červeného vína Vamvakady a odrůdy Mavro, která je nedílnou součástí tradičního kyperského dezertního vína Komandaía. Rozmanitost ochutnávkám dodaly také populární odrůdy jako Merlot, Cabernet Savignon, Chardonnay a další.

K vínu nepochybně patří i jídlo, takže vedle stánků, kde jednotlivá vinařství prezentovali svá vína, byly postaveny i stánky s nabídkou tradičních kyperských specialit od grilovaného sýru chalúmi, přes grilované maso súvla nebo súvlaki (grilované malé nebo velké kousky masa na jehle) až po kléftiko (příprava masa na zlodějský způsob).

O zábavu bylo postaráno formou pestrého programu, kdy vystoupilo mnoho hudebníků, zpěváků a folklórních souborů, ke kterým se pravidelně přidalo i nemalé množství návštěvníků.

Pokud jste slavnosti vína nestihli navštívit, tak nezoufejte, příští rok se nepochybně opět budou konat koncem srpna. Pokud Vás již dnes láká ochutnat tradiční kyperské víno Komandária, tak neváhejte navštívit naši cestovní kancelář VTT, kde Vám naše prodejkyně rády nabídnou ochutnávku tohoto jantarově zbarveného sladkého vína .

Z Kypru Vás zdraví delegátka Eva


(27.08.2012) – MILOVNÍCI VÍNA POZOR!!  – Limassol Wine Festival 2012

Image wine-festival-limassol.jpg

Již tento pátek, 30.8. 2012 začne ve městě Limassol 51. ročník Vinného Festivalu. Konat se bude v Městských zahradách přímo naproti pobřežní promenádě a potrvá až do 09.09.2012. Fes­tival se již od 1. pořádání stal pravidelnou součástí koloritu města, kdy se do Limassolu, sjíždí nepřeberné množštví všech věkových skupin i národností. Kromě nekonečně vysokého počtu kyperských velice kvalitních vín budou mít návštěvníci možnost i ochutnat místní kulinářské speciality, poslechnout si tradiční hudbu v doprovodu folklorních tanců v místních krojích. Na malém jevišti nebudou ani chybět divadelní krátká vystoupení…

Vinný festival vznikl jako pocta dlouhotrvající ostrovní tradici v pěstování vína. Inspirován starověkými festivaly věnovanými bohu vína Dionýsovi a bohyni krásy a lásky Afrodité. Spojuje v sobě zábavu a veselí s dostatkem vína a jídla a různých výkonů od místních a mezinárodních uměleckých skupin. Je určen jak osobám s trvalým pobytem, tak zahraničním hostům. Vinný festival nabízí příležitost ochutnat různé místní vína z velkých i malých vinařství, a tradiční kyperské jídlo.

URČITĚ SI NENECHTE UJÍT: ochutnat nejstarší značkové víno na světě a tím je proslulá COMANDARIA. Svou chutí připomíná portské víno nebo medovinu a pyšní se 4.000 let starou tradicí. Prý ho pili i templářští rytíři…zachutnejte se i vy do této jedinečné chuti…

A co že se přesně podílí na vynikající a lahodné chuti kyperských vín???

Mírné a po celý rok vlídné teploty během roku, vydatné deště v zimě, dlouhé slunečné léto, vhodná půda, převážně vápenatá či sopečná, především v pohoří Troodos, šikovnost a láska k řemeslu místních vinařů – to vše se v nejlepším slova smyslu podepisuje na kvalitě vín. Od samého počátku vinařství většina produkce mířící do zahraničí opouštěla ostrov právě přes přístav v Limassolu.

Jako bod zlomu se do historie zapsal rok 1844, kdy se z malých rodinných vinic výroba poprvé přenesla do velkého vinařství Christ Haggipavlu. Základ pro průmyslovou výrobu byl položen. V roce 1987 Mezinárodní úřad pro víno a révu vinnou (OIV) se sídlem v Paříži vyhlásil Limassol Městem vína a vinařství. Kde se víno sklízí, tam se dobře daří.

Jižní svahy pohoří Troodos, které jako páteř protíná střed západní části ostrova, pokrývají vinice s tisíciletou tradicí. Čtyři vlastní odrůdy, tři červeného vína a jedna bílého, nabízejí každoročně množství lahodného moku. O nějakém pozdním sběru se nedá mluvit. „To bychom ve zdejším teple sbírali rozinky,“ usmívají se vinaři. Dějiny vinařství na Kypru jsou staré jako mýty této oblasti. Údajně již řecký bůh vína Dionýsos měl při svých pitkách v oblibě víno z Kypru. Jeho kvalitu chválí Homér a Euripides.

Kyperské víno pili faraóni a opěvoval je ve svých verších král Šalomoun. „Sladkost tvé lásky je rovna kyperskému vínu,“ šeptal 36 let před n. l. římský vojevůdce Marcus Antonius své Kleopatře a přenechal jí ostrov jako svatební dar…

Z ostrova Kypr pro Vás zaslala delegátka Elen.


(07.07.2012) – 8. JAHODOVÝ FESTIVAL na KYPRU

V pátek, dne 25. května 2012 se v malé místní kyperské vesničce, zvané Deryneia, (mimochodem poslední na řecké straně) konal velice zajímavý festival… jak název napovídá, podnětem bylo oblíbené ovoce nejen u nás, ale i tady na Kypru. Ano, tušíte správně, jde o sladké jahody, které se v tuto dobu na Kypru zrovna sklízí.

Image strawberry.jpg

O co přesně šlo? Jako zvídavá delegátka jsem si nenechala ujít šanci vidět naprosto místní záležitost… veškeré informace, letáčky a plakáty totiž existují jen v řeckém jazyce, čili se jedná ryze o „domorodou“ akci…. na turistu zde opravdu nenarazíte. A sice v pátek večer v 19:30 měl dle rozpisu začít bohatý program, avšak jak už to na Kypru bývá, začalo se skoro s hodinovým zpožděním, to víte, kyperské minuty – někdy mohou být delší, někdy zase naopak kratší, záleží, co zrovna pasuje pořadatelům…

Celý program se odvíjel na fotbalovém hřišti Anagenissi mezi již zmiňovanou vesničkou Deryneiou a Sotirou. Takového lidu a hlavně malých dětí pořvávajících a pobíhajících do pozdních nočních hodin hřiště asi dlouho nepamatovalo. Co je úžasné, že se všude rozdávaly jahody a různé produkty z tohoto slaďoučkého ovoce, a to zcela zdarma… samozřejmě nechyběly ani stánky nabízející nejrůznější typy grilovaných masitých pochoutek, fast foodů a lokálních alkoholických i nealkoholických nápojů, cukrovou vatu, nafukovací balonky a roztomilé plyšáky – podobný výběr míváme i my na našich českých festivalech. Nikde ani jeden turista, takže to byla velice zajímavá zkušenost pobývat mezi Kypřany… mohu říci, že jsou mnohem, mnohem hlučnější, a zdá se i veselejší, než je náš národ a vše se v podstatě točí okolo dětí, ty jsou jakýmsi středem vesmíru … rodiče by jim splnili, co jim na očích vidí…

Na programu nechyběli ani známí a oblíbení zdejší zpěváci, jako například Gerasimos Andratos – ten má klasický kyperský žánr, hraje na akustickou kytaru a doprovázen byl celým orchestrem včetně bazouki, tedy velmi tradiční, nikoliv moderní styl. Dalšími známými zpěvačkami, které naživo zpívaly pod širým nebem byly Despina Olympiou a Georgia Christou. Lidé s nimi pobrukovali jejich písně, které znali slovo od slova, tancovali a juchali, a toho vše náramně osvětloval měsíc a hvězdy…naprosto úžasná atmosféra trvající zhruba do půlnoci.

Poté se všichni davově vrhli do svých v poli zaparkovaných vozů a upalovali jako o závod do svých domovů…hold i tohle patří ke kyperské nátuře…

Z ostrova Kypr pro Vás zaslala delegátka Elen.


(12.09.2011) – ZENOBIA – sen mnoha potápěčů

Jeden z top 10 vraků na světě …

Adrenalin …

A také okolo dvou stovek dychtivých potápěčů, mačkajících se na jedné lodi, mířící z přístavu Larnaka k této vyhlášené lokalitě. Historie vraku Zenobia je poměrně čerstvá. Roku 1980 se z přístavu v Larnace vypravil směrem k Řecku trajekt s nákladem 108 náklaďáků. Palubní počítače ovšem špatně naplnily vyrovnávací nádrže, a tak došlo k naklonění lodi. Tento nápor nevydržely řetězy, které jistily náklad trajektu, a celá Larnaka tak dva dny pozorovala, jak se loď nezadržitelně potápí. Pro nás, potápěče, si vybrala nádherné místo. Dosažitelná hloubka pro rekreační potápěče (loď leží na boku, začíná v 16m a spadá až do 42m) a vzdálenost od přístavu pouhých 1,5km. Viditelnost zde dosahuje až 50m a rybama se to tu hemží jako někde v Karibiku.

Nás čekaly dva ponory do cca 32m. Padáme do hloubky 16m a pod námi je 172m dlouhé a 28m široké monstrum. Podél trupu lodi míříme k lodnímu šroubu, proplouváme mezi jeho vrtulí, okínky nakukujeme do „vnitřností“ trajektu. Pozorujeme barakudy, mihající se těsně kolem nás, plaveme nad náklaďáky, které jsou obklopeny hejny pestrobarevných ryb a našim foťákům krásně pozují velcí kanici. Ve 30m vklouzáme do útrob lodi, podél červených koberců si to razíme kavárnou a další chodbou vyplouváme oknem opět ven z vraku. Po dvou fantastických ponorech spořádáme grilované masíčko na lodi a unavení prospíme celou dvouhodinovou cestu zpět do Pafosu.

Potápění na Kypru se nedá srovnávat s potápěním v Rudém moři, ryb tu mnoho není, protože většina dešťových vod se zadržuje v mnoha vodních nádržích, a tudíž do moře nestéká mnoho živin. Nicméně pro potápěče je to ostrov vraků. A Zenobia je ten nejproslulejší, který by si neměl nechat ujít žádný milovník podmořského života.

Z ostrova Kypr zaslala delegátka Petra.


(13.08.2011) – Výlet do severní, tureckem okupované části Kypru

Dobrý den z Kypru,

posílám několik fotek z překrásného celodenního fakultativního výletu do severní, Tureckem okupované části Kypru, na kterém se kromě jiného mohou lidi přesvědčit o neuvěřitelných kulturních, ale i životních rozdílech mezi řeckou a tureckou stranou Kypru…

Cena výletu 70/ Eur pro dospělého, 35 Eur pro děti.

Z Kypru Vás zdraví delegátka Elen


(19.07.2011) – Co všechno lze potkat v moři u Pafosu? – vlastní úlovek Delegátky CK VTT Petry !

         

(19.07.2011) – ČEŠKY SI DOJELY NA KYPR PRO PRVNÍ MEZINÁRODNÍ TITUL

Dne 17.7.2011 se v Pafosu odehrál evropský turnaj v plážovém volejbale. Zúčastnilo se jej celkem 27 ženských dvojic ze 17 evropských zemí. Naši republiku reprezentovala dvojice Vorlová – Řeháčková a Bonnerová – Hermannová. Ze Slovenska si velmi dobře vedla dvojice Michalovičová – Čižmarová, které se umístiy na 5.-6.příčce.

Všechny holky to tu skvěle rozjely a klobouk dolů před jejich výkony ve 35 stupňových vedrech! Bohužel místní propagace nebyla příliš valná a většina turistů o této akci neměla ponětí. Ale my, delegátky ck, jsme to naštěstí na poslední chvíli zjistily a přišly povzbuzovat.

Cestu ke šťastnému cíli si bez porážky razila dvojice Martina Bonnerová a Barbora Hermannová. Přestože je jedna z Prahy a druhá z Ostravy, sehrané byly, jako by spolu hrály odjakživa. Během sobotních zápasů se propracovaly do nedělního semifinále, kde si hravě poradily se Švédkami a ve finále na ně čekaly také Skandinávky, tentokráte z Norska. Tribuna se zaplnila 2000 fanoušky a nakonec zazněla česká hymna. Martina s Barčou rozdrtily Norky ve dvou setech 21–16 a 21–12. Tímto si holky připsaly na účet první medaili z mezinárodních závodů a na bankovní účet 1650 euro.

Holky, moc děkujeme! Zase jste zapsaly naši republiku hlouběji do podvědomí Kypřanů.

Z Kypru zaslala delegátka Petra.


(06.06.2011) – PŘEKRÁSNÝ VÝLET DO PAPHOSU

Vaše delegátka Elen se Vám hlásí z překrásného fakultativního výletu do Paphosu !!!

Přijeďte k nám na Kypr i Vy!


(02.06.2011)  – PIRÁTI NA KYPRU

Chcete, aby vaše děti zažily něco hodně netradičního?

Přijeďte na Kypr do okolí Pafosu a vydejte se na plavbu pirátskou lodí, inspirovanou filmem Piráti z Karibiku. Je úplně jedno, jaké národnosti jste, děti všechno pochopí a na tento den jen tak nezapomenou. Ihned po vyplutí vlítne na scénu Pirát Jack a pořádně to tam rozjede. Zpívá a tančí, burcuje děti k řádění a se vším mu pomáhají další dvě pirátky. Během plavby hrajou děti na palubě spoustu her, za které mohou vyhrát třeba koktejl na baru, hledají poklad ukrytý v truhle a ani rodiče nezůstanou zkrátka. Tančí se Limbo a z dětí se tvoří mumie. Nejšikovnější rodič vyhrává láhev šampáňa. V klidné zátoce se všichni koupou v křišťálové vodě, skáčou z můstku, blbnou… Na závěr dostane každé dítě nafukovací mačetu a obličej jim animátorky zmalují pirátskými výjevy. Výlet není dlouhý, takže to má spád a jede se do klidného místa, kde to nehoupe. A nezapomeňme na skvělý bukanýrský oběd – grilované kuřata, pečené brambory, rýže, těstoviny, saláty…

Cena je velice příznivá – 28e pro dospělého a 14e pro děti.

Na párty s Vašimi dětmi na lodi se těší delegátka Petra

         

.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist