Delegáti se hlásí

Dovolená Kos 2017


(31.03.2016) – I moře má své nálady

Určitě mi dáte za pravdu, že pro většinu z Vás, když se rozhodnete pro letní dovolenou v cizině, bývá hlavním důvodem moře. „Kam letos plánujete jet na dovolenou?“… „Letos chceme určitě někam k moři.“ Krásná čistá voda, nádherná vůně a barvy, ale třeba i volný prostor plny čisté energie. Pokud se vydáte do jižních zemi v letních měsících máte i jisté počasí a stále modrou oblohu a i přesto je možné pozorovat, že moře může měnit svou podobu a to ne jen každý den, ale i třeba každou hodinu. V podzimních, zimních i jarních měsících jsou tyto podoby zřetelnější a jelikož většina z Vás dává přednost užívat si nádhery moře jen v těch letních měsících, nafotila jsem vám i podoby moře na ostrově Kos tak, jak je tady neznáte… i moře má své nálady.

Z Kosu zdraví delegátka Eva(21.03.2016) – Kos bez uprchlíků

Moji drazí klienti,

i já Vás zdravím z řeckého ostrova Kos. Máme už po zimě, která letos byla mírná, takže ani moře se neochladilo tak, jako normálně a za pár týdnů bude mít již tu správnou teplotu na koupání. Na ostrově již pomalu začínají přípravy na letní sezónu. Letos je pro vás připraveno pár rekonstrukcí hotelu, cesty, silnice, otevřené nové obchůdky a ode mě nové informace a zajímavosti. Co vás v tuto chvíli zajímá nejvíce je určitě stav bezpečnosti na našem ostrově. Ne, na rovinu…jak je to s těmi uprchlíky právě teď tady u nás, to je to co Vás zajímá. A já budu zase upřímná. Cítím se opuštěná, žádný tu není!!! Chodím každý den na procházku, hledám, nepotkávám. Bydlím vedle velkého hotelu který byl ještě před vánocemi plný a dnes je prázdný. Došlo totiž k dohodě s tureckou stranou tady u nás, uprchlíci nejsou a nebudou. Budu tu já a než se na náš ostrov vydáte budu Vám posílat zajímavosti a aktuální stav.

Už se na všechny z vás moc těším.

Vaše delegátka Eva

 

(29.06.2015) – Ostrov Nisyros

Jedním z výletů, který můžete absolvovat při vaší dovolené na ostrově Kos je i sopečný ostrov Nisyros. Můžete sestoupit do kráteru přímo k fumarolám, které nám dávají najevo aktivní magmatickou činnost, díky ní můžete vnímat sílu země. V druhé části návštěvy ostrova Nisyros navštívíte hlavní městečko Mandraki. I na této procházce malebnými uličkami se přenesete do jiného světa. Úzké uličky, domky se spoustou květin, mozaiky z oblázků na zapražích. Přesne ty pohledy které na svých cestách do Řecka vyhledáváte. Můžete se občerstvit domácí kuchyní, nechat se unášet atmosférou ostrova kde je svět tak trochu sám pro sebe. Můžete si dovést neopakovatelný zážitek, ale též suvenýr či dárek, který jinde nenajdete. Zeptejte se na něj své průvodkyně při putování po tomto ostrově.

Nisyros je pohádka.

Srdečně vás zve.....delegátka Eva


(23.03.2015) – Něco málo o mně

Řecko pro mě byla láska na první pohled a velký sen v této zemi žít. Procestovala jsem větší část ostrovů, Krétu, kde jsem prožila i jednu zimu, Peloponeský poloostrov a jižní část pevniny. Původně jsem plánovala svůj život právě na Krétě, popř. ještě mě uchvátil Peloponeský poloostrov.

Moje první delegarura mě přes mé vnitřní protesty zavedla na ostrov Kos. Na ostrov, který jsem původně neměla ani moc v plánu navštívit. Člověk se pořád učí. Teď už vím, že bych se neměla předem vnitřně vztekat, když se události nevyvíjí přesně jak jsem si vysnila a nejdříve poznat a zkusit. Tento ostrov se před čtyřmi roky stal pro mě nejkrásnějším místem na světě a mým domovem.

Na práci delegáta mě baví, že mohu být pro české turisty jak pocitem bezpečí v cizí zemi tak i tvůrcem nových zážitků.

Těším se na Vás na Kosu – delegátka Eva Cusan


(14.07.2013) – Medové slavnosti na ostrově Hippokrata

Ostrov Kos je znám nejen jako působiště zakladatele medicíny Hippokrata, ale také jako místo, kde se v několika malebných horských vesničkách pořádají oslavy tradičních specialit a nápojů. Místní obyvatelé se na ně připravují dlouho dopředu a také turisté se jich rádi zúčastňují.

Je to pro ně příležitost poznat tradice a kulturu míst kam rádi jezdí. Jednou z tradičních oslav jsou medové slavnosti ve vesničce Antimachia. Při nich nejde jen o pochlubení se včelími produkty místních včelařů a nejrůznějším zpracování medu, ale také o společenskou událost na kterou se všichni těší.

A tak z malé obce se na jeden den stane centrum všech možných debat a obchodů pro které jsou „oslavy medu“ vhodnou příležitostí. Na tu je potřeba celou rodinu nově obléct a obout a dodat tak oslavám patřičný rámec. Prim v tom hrají ženy, kterým se naskýtá možnost předvedení se v plné kráse a parádě. Kdo tedy bude třetí srpnový víkend na ostrově Kos určitě by si neměl nechat ujít příležitost se do Antimachie podívat, koupit si něco málo z medové produkce, pokochat se krásou panoramatického pohledu na západní část ostrova a také na přitažlivé místní obyvatelky.

Josef Nedbal, delegát CK VTT na Kosu.


(09.07.2013) – Město KOS – po stopách historie

K nejvýznamnějším historickým památkám celého ostrova patří v Kosu 2 poměrně, co do rozsahu, velké archeologické lokality.

První hned v přístavu za Hasanovou mešitou, která je vidět z nábřeží a je přístupná každý den. Vstupné se neplatí. Zde se nalézají fundamenty Afroditina dvojchrámu, Heraklovy svatyně, mořské basiliky, kupeckých domů z římského období a Agory, která prý měla být v antice největší agorou v oblasti Dodekanes.

Druhá archeologická lokalita se nalézá cac 15 min. od přístavu, poblíže okružní silnice kolem města Kosu. Je přístupná každý den a rovněž se neplatí vstupné.

A co je zde k vidění? Fundamenty Nymfea, Cardo a Documanum, částí bazénků, které v antice tvořily součást městských lázní, fundamenty baziliky a další. Na mnoha místech je možné obdivovat mozaiky s mytologickými náměty.

Poblíže této druhé lokality se nalézají fundamenty Dyonízova oltáře a naproti tzv. Casa Romana (bývalá římská vila). Na stejné straně ulice se nalézá Odeon, určený v antice pro básnická představení.

V centru městečka Kos dominuje nám.Svobody (platia Elefterias). Náměstí je lemováno budovou Agory (tržnice) s podloubím, radnicí, archeologickým muzeem a mešitou Defertdar. Na náměstí samotném a v bočních uličkách se nalézají četné obchůdky se suvenýry, ale i luxusní obchody – mnohé jsou otevřené denně až do pozdních večerních hodin.

Nejvíce navštěvovaným místem v městě Kosu je tzv. Hipokratův platan, který se nalézá přímo proti pevnosti nad nábřežní palmovou promenádou. Prý právě zde, na tomto místě zakladatel lékařství a místní rodák Hipokrates začínal s výukou lékařských disciplin. Dendrologové však odhadují stáří stromu na cca 500 roků. Do pevnosti, která vévodí přístavu se vstupuje po mostě přímo od platanu. Zde jsou vystavené exponáty dokumentující historii města Kosu a celého ostrova.

Z ostrova Kos zaslal delegát Jiří Barsan.


(08.07.2013) – Vláčkem z Tigaki do Marmari

Turisté pobývající ve středisku Tigaki nebo Marmari mohou absolvovat projížďku vláčkem na kolech, který vyjíždí každý den ze střediska Tigaki/Tigaki Square/. Vláček projíždí zemědělskou oblastí zaměřenou ponejvíce na pěstování zeleniny. Z vláčku je také vidět slané jezero, které se rozkládá právě mezi středisky Tigaki a Marmari. Přistoupit je možné ve středisku Marmari u informační kanceláře. Poté vláček projíždí relativně klidnější středisko Marmari a přes páteřní silnici spojující město Kos s letištěm vyjede do vesničky Pyli. Je to jedna z mála vesnic na ostrově, která si dosud zachovala původní kolorit. Vláček zde zastaví na malém náměstíčku, které leží ve stínu krásných platanů a které je lemováno typickými řeckými tavernami /zastávka cca 30 min./ Z náměstí je možné dojít /cca 5 min./ k místní a hojně navštěvované fontánce “Přání a štěstí” Do této fontánky je svedeno celkem 6 minerálních pramenů, přičemž má každý z nich jiné složení vody. K této fontánce přijíždí pro “místní minerálku” velice často řečtí vojáci sloužící na Kosu, mnozí majitelé tavern a řada dalších obyvatelů ostrova.

Stejnou trasou se pak vláček vrací do střediska Marmari a na konečnou do Tigaki.

Jízdné děti: 05,– € dospělí: 10,. €

Vláček jezdí každý den a jízda trvá 90 min.

Z ostrova Kos zaslal delegát Jiří Barsan.


(20.08.2012) – Pevnost ANTIMACHIA

Byla vybudována Benátčany koncem 13. století jako ochranná pevnost před piráty, kteří v tehdejší době velice často napadali jednotlivé selské usedlosti na ostrově. O 100 roků později byla zcela dostavěna Johanity a sloužila jako útočiště pro obyvatelstvo z okolních osad před nájezdy Turků. Mohutné hradby této pevnosti postavěné do kruhu jsou viditelné již z dálky.

V areálu pevnosti se nalézají 2 malé kapličky zasvěcené Panně Marii s částečnými freskami, dále je možné vidět stáje pro koně, sýpky na obilí a nádrže na vodu. Z hradeb pevnosti se nabízí nádherný výhled do okolí, východně na největší středisko ostrova Kardamenu s četnými hotel. komplexy a dále na ostrovy sopečného původu Nyssiros a Giali. Západním směrem je hezký výhled na ostrov Kalymnos. Vstup se do pevnosti neplatí!

Jak se sem dostanete? Pojedete po páteřní silnici ostrova z města Kos a před vesnicí Antimachia odbočíte vlevo na silnici, která vede pod vojenským areálem. Slušná asfaltová silnice Vás po 2 km dovedo přímo až do pevnosti. Žádný kiosek s občerstvením a suvenýry a WC u pevnosti nejsou!!

Po návštěvě této monumentální stavby nezapomeňte také zajet do přilehlé vesnice stejného jména. Zajeďte přímo až na náves kde můžete obdivovat snad poslední dochovaný větrný mlýn na ostrově. Přímo proti mlýnu bylo postavené malé etnografické museum, které vás seznámí s životem, zvyky a činností obyvatelstva jednotlivých osad na ostrově. Do musea se platí vstupné 1,50 € na osobu. Vstupenka Vás pak také opravňuje ke vstupu do mlýna. Nachází se zde kiosek s občerstvením a suvenýry, za kioskem či vedle mlýna WC gratis.

Z ostrova Kos zaslal delegát Jiří Barsan


(15.07.2012) – Sirné prameny EMPROS THERMES

Přírodní bazánek se sirnou vodou se nalézá za lokalitou Agios Fokas pod mohutnými skalisky přímo u oblázkové pláže. Z podskály ústí do bazénku hlavní sirný pramen o teplotě 45 st. C a další menší sirné prameny vyvěrají přímo ze dna bazénku.

Lékaři mnichovské univerzity provedli rozbor vody a potvrzují tak, že místní sirná voda má blahodárný účinek na oční, kožní a revmatické choroby. Doporučují střídavě 20 min. pobyt v sirné vodě v bazénku a 20 min. relaxovat na pláži či v mořské vodě. Sousedící pláž, ale i bazének je s oblázkovým dnem, a proto se doporučuje mít s sebou boty do vody. Veškeré šperky ponechte v hotel. trezoru, protože by vám v sirné vodě zčernaly. Poblíže bazénku se nachází kiosek s občerstvením, kabinka na převlečení a také lehátka a slunečník, které jsou k použití za poplatek. Přes moře je nádherně vidět pobřeží asijského kontinentu, turecké pohoří.

Jak se sem dostanete?

a/ městským autobusem č. 5 (je také označen názvem EMPROS THERMES), který vyjíždí z města Kosu od policejní stanice na nábřeží. Budova policejní stanice Vám rozhodně bude připomínat jihočeskou Hlubokou.

Jízdné 1 cesta/dospl. osoba – 1,60 €. (Jízdenky prodává řidič přímo v busu nebo si je můžete zakoupit v kiosku na nástupišti). Doba jízdy z centra Kosu na konečnou busu (nad prameny) trvá cca 30 min. Busy jezdí denně v hodinových intervalech od 10:00 do 17:00 hod.

b/ autem, motorkou, na kole

Z centra Kosu pojedete po nábřežní komunikaci, neustále po levé straně budete mít výhled na moře a do Turecka, projedete turistická střediska Psalidi a Agios Fokas až přijedete na parkoviště nad prameny. Zde také pobřežní komunikace defacto končí. Zde zaparkujete u kiosku a po prašné cestě se sejdete k pramenům, asi 550 m. až půjdete z parkoviště od kiosku k pramenům, tak Vás rozhodně upoutají polodivoké kozy „horolezkyně“. Nepochybně je potěšíte, když jim vezmete nějaký pamlsek.

Doporučení

S vlastní dopravou doporučuji tento hezký výlet realizovat po ránu či pozdě odpoledne nebo navečer, kdy zde není velké množství turistů a nejsou příliš vysoké teploty.

Upozornění

Tento výlet není vhodný pro turisty se srdečními chorobami a chorobami pohybového ústrojí.

Z ostrova Kos zaslal delegát Jiří Barsan


(14.06.2012) – Horská vesnička ZIA

Nalézá se v nadmořské výšce 294 m pod pohořím DEIKOS. Je to nejvýše položená vesnice na ostrově Kos. Hlavní ulička této vesnice s četnými obchůdky a tavernami je výlučně zaměřená na turisty. Obchůdky nabízí širokou škálu kosmetiky na přírodní bázi, dále různé druhy koření, olivový olej, tymiánový med, akvarely, krajky, výšivky a další suvenýry. Rozhodně zde ochutnejte skořicový likér červené barvy KANELADA nebo likér z drcených mandlí a tymiánového medu SOUMADA. V mnoha obchůdcích také nabízí LAUREL OIL – krém zelené barvy z vavřínu, který prý blahodárně působí na bolest kloubů a růst vlasů. Vyhledávaný je zde také další krém OLIVE WAX žlutavé barvy vhodný pro nemocné lupénkou.

Rozhodně zde naleznete vhodný dárek pro Vaši babičku či tetu, která Vám během dovolené na Kosu zalévá doma květiny či venčí Vaše domácí miláčky. Nezapomeňte také navštívit místní ortodoxní kostelíček, který se nalézá přímo nad obchodní uličkou. Z mnoha místních taveren se nabízí nádherný výhled na solné jezero AVLI a ostrůvky Kalymnos, Plati a Pserimos. Přes moře uvidíte i do Turecka.

Tento výlet doporučuji realizovat v pozdních odpoledních hodinách nebo navečer, kdy je možné pozorovat západ slunce. Až cca do 13:30 hod. se najíždí velké množství turistických autobusů během okružní jízdy po ostrově, jejíž náplní je také návštěva Zii.

Jak se sem dostanete? Pojedete po páteřní silnici Kos-letiště a potém, co skoro projedete velkou vesnicí ZIPARI odbočíte vlevo a úzká silnička se serpentinami Vás dovede až do centra vesničky. Projeďte celou obchodní uličku dlouhou asi 250 m a zaparkujte Vaše vozidlo po pravé straně proti restauraci. Ze střešní restaurace pak při lahodném drinku můžete pozorovat západ slunce…

Z města Kosu / ulice Cleopatra Str. za Agorou / jezdí také do Zii městský autobus. Jízdné na jednu osobu a jednu cestu činí 2,– eura. Cesta trvá cca 30 minut. Odjezd busu do Zii z Kosu : 07:00, 08:40, 13:00 Odjezd busu ze Zii do Kosu: 09:30, 13:30, 15:50

Z ostrova Kos Vás zdraví delegát Jiří Barsan.


(14.08.2011) – Romantický výlet na Kosu

Pokud se rozhodnete vypůjčit si na ostrově Kos auto, tak dopuručuji tento romantický výlet:

Z města Kosu pojedete po hlavní silnici směrem k letišti, tedy na jih. Pokud budete mít na palubě děti či vnoučátka, zastavte cca po 14 km v ohybu silnice na levé straně u tzv. „Labutího jezírka“. Je zde odbočka do vesnice PYLY. Zde už Vás budou očekávat labutě, divoké kachny a divoké husy. Nezapomeňte pro ně vzít nějaký pamlsek (třeba kousek tvrdé housky či tvrdého chleba), budou mít radost.

Image labute.gif Po této krátké zastávce pokračujte v cestě, projedete serpentinami, objedete Hipokratovo letiště a v ohybu silnice hned vedle letiště vpravo uvidíte malý kostelíček v modrobílé barvě. Zde je také ukazatel „Plaka“. Odbočte na silnici vpravo a najeďte na nepříliš kvalitní užší silnici (místy asfalt, místy štěrk), projedete bývalým lomem na vápenec, následně silnička klesá a po přejetí malého mostu jste už na onom kouzelném místě. Přijeli jste do borovicového lesíka, přírodně malé rezervace, kde můžete obdivovat pávy a jejich rodinky a také malé želvičky. Nezapomeňte vzít také malý pamlsek pro pávátka! Některá jsou tak krotká, že za Vámi přijdou až k autu. Nezapomeňte ani na želvičky, vezměte jim třeba pár lístků hlávkového salátu, to mají rádi.

A nakonec – nezapomeňte ani na sebe s piknikovým balíčkem. I když jste poblíž letiště, v této oáze klidu a v příjemném chládku borovic se nabízí výtečný relax. Po jednotlivých lesních cestičkách si můžete volným tempem projít celou rezervaci a třeba najdete náherné borovicové šišky, které si přivezete domů jako suvenýr.

Vaši náladu také povzbudí vůně mnohých středomořských keřů jako např.: oleandrů, vavřínů či dalších, a plnými doušky budete nasávat vůni borovicového dřeva …

Z ostrova Kos Vás zdraví delegát Jiří Barsan.


.


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist