Delegáti se hlásí

Dovolená Korfu 2017

(18.05.2017)  – Na ostrově nám kvetou olivovníky

V kalendáři máme stále jaro, ale na ostrově již panuje letní atmosféra, teploty se den ode dne zvyšuji a každým dnem zde přibývá turistů, kteří nemají rádi příliš vysoké teploty prázdninových měsíců...... V tomto období je jejich největším zájmem turistika. Turistické vycházky z letovisek do okolních vesnic, či až na samotnou horu Pantorkátor, vedou starými stezkami v korfské zeleni…projit sepěšky, mezi vzrostlými překrásně kvetoucími olivovníky a topolně vzrostlými cypřiši je pohodová relaxace. Oliva je strom, který náleží k tomuto ostrovu, je to strom nesmrtelný, strom, který v zimním období dává olivové plody a v letním období nabízí možnost posedět v klidu a tichu ve stínu jeho větví…poslouchat ptačí zpěv, sledovat z výšky moře, kochat se pohledem na zeleň stromů a blankyt oblohy, to je ta nejlepší relaxace, kterou si můžeme naordinovat…

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva


(03.05.2017)  – KORFU – ostrov pro každého

KORFU je ostrovem pro všechny… I ti nejzarputilejší odpůrci dovolené u moře si zde můžou užít báječně svůj dovolenkový čas. 30. dubna se v Čechách pálí čarodějnice a naše Sdružení přátel vesničky Agios Panteleimonas se rozhodlo pročistit jednu z turistických stezek vedoucí touto vesničkou. Již od začátku dubna máme na ostrově spoustu turistů, kteří zde jezdí za prvními teplými paprsky slunce, za blankytně modrou oblohou, která nádhěrně koresponduje se zelení vzrostlých olivovníků a cypřišů a také za turisitkou. Turistickými stezkami je hustě protkán celý ostrov, jedná se vlastně o cestičky mezi olivovníky, které zde vybudovali staří Korfané v dobách, kdy byl jediný dopravní prostředek na ostrově osel. Jejich cesty jsou opravdu kouzelné.

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva


(01.05.2017)  – 1.Máj svátek jara a květin…

První máj byl svátek oslav jara dávno předtím, než se stal svátkem práce…na našem ostrově se tato stará krásná tradice – oslav jara – stále dodržuje…země se po období zimního odpočinku znovu probouzí a barevného kvítí jsou plné louky. V tento den – den pracovního klidu – se jezdí do přírody…sbírat květinky a grilovat. Skvělé jídlo, rodinná pospolitost a květinky na pletení věnce .....to vše tradičně patří k tomuto dni. Letošní oslava prvního máje byla super a myslím si, že i věneček, který nám zdobí domeček se mi povedl…

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva(26.04.2017)  – Corfu meet Czech…

Na ostrově se stále něco děje…jaro je tady, první turisté již přijeli, taverničky a obchůdky se otevírají i v té nejvíce zapadnuté vesničce a náš pivovar chystá tak, jako každým na konci turistické sezóny velkou akci = festival Corfu beer a tentokrát s českým pivem. 5denní festival začne 27.9.2017 a potrvá do 1.10.2017 Tato akce se pravidelně koná v severozápadní části ostrova Korfu, v letovisku Arillas, kde před několika léty otevřeli korfský pivovar Corfu beer, který úspěšně vyrábí skvělé pivo. Festival letošní sezony bude ve znamení skvělého českého piva, přijedou zde sládci známých pivovarů, aby na místě uvařili letní speciály. Nebudou chybět dobré české pochutiny k pivu, které zde budeme mít za úkol připravit my holky z Čech…každým rokem má tento festival přes 15 000 návštěvníků, věřím, že letos díky věhlasu českého piva tento rekord překonáme.....

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva


(06.04.2017)  – WHAT A WONDERFUL WORLD

Před časem mi přišla na internet krásná prezentace nejkrásnějších míst světa......

Řecko a jeho ostrovy Korfu, Kréta, Mykonos, či Parga jsou zařazeny mezi nejkrásnější místa světa zároveň s Polynésii – plážemi Bora-Bora, či mezi krásnými a exotickými plážemi Thajska.

Začala jsem přemýšlet nad našim rájem na zemi- ostrovem Korfu, jeho přírodními krásami, jeho obyvateli a vzpomněla jsem si na kamarádku Kalliopi, která popsala naše kouzelné Řecko naprosto přesně.

.....Řecko není jenom moře, vlny a písečné duny, ale taky hory s rozsáhlými lesy, rokle, strže, skály, planiny, jeskyně, vodopády. Dají se tu dělat všechny možné sporty, pod vodou, nad vodou, ve vzduchu…A zatímco se třeba na Parnassu lyžuje, u nás na Korfu se dá koupat. Korfu je kapitola sama o sobě, v každém ročním období tu něco kvete. Do vánoc například kvetou růže, pak v zimě bramboříky a sedmikrásky, mandloně, mimozy…ted krásně kvetou narcisy a tak to půjde pořád až do vánoc…

Lidé jsou dost emotivní a otevření, víc se zajímají jeden o druhého. Pořád si k něčemu vzájemně přejí. Když si koupíš nové boty, tak ti hned řeknou, at si je ve zdraví užiješ.

Řečtina je plná přání a požehnání, na každou událost se přeje jiným způsobem, a to nejen oslavenci při narozeninách, ale i jeho příbuzným. Když oslavenci řeknou „chronia polla“-dlouhé roky, tak ostatním z rodiny řeknou „na ton chairesai“ – měj z něj radost.

Líbí se mi, že styk mezi lidmi je dost neformální, moc si tady nikdo nepotrpí na vykání, a pořád je důležitější, jakou má někdo chuť či schopnost dělat nějakou práci, než jestli má na to titul, či vysvědčení.

Lidi se tady rádi baví, a to i v případě, že se současně potýkají s hodně vážnými problémy. Řada Řeků dokáže vypnout a prožívat každou dobrou chvíli naplno.

Co se týká kultury, dají se tu zažít nádherné věci, koncerty a divadelní představení přímo na starověkých jevištích nebo na jiných krásných místech v přírodě.

Pro mě je Řecko takový mikrosvět, dá se zde najít úplně všechno, jen možná v mešním měřítku, než někde jinde.

Důležité je umět hledat…

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva


(17.08.2016)  – 15. srpen – NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Pravoslavní křestané mluví o Panně Marii vždy jako o Matce Bohorodičce a její smrt a následné nanebevzetí je jedním z nejdůležitějších svátků křesťanů.

Řekové jsou pravoslavní křestané a v tento den, který je rovněž dnem pracovního klidu, všichni chodí do kostelů či monastýrů zasvěcených Panně Marii = Matce Bohorodičce. Také já v tento den navštěvuji kostel či monastýr zasvěcený Matce Bohorodičce.

V letošním roce jsme si s manželem vybrali kostel zasvěcený Matce Bohorodičce v autentické vesničce mezi mořem a nebem, ve vesničce Episkepsi. Bohoslužba = liturgie začala v 9 hodin ráno a v kostele i kolem něj bylo velké množství věřících. Celá liturgie trvala dvě hodiny a na její závěr pop požehnal všem věřícím a ujistil je slovy o všudypřítomnosti Matky nás všech, Matky všech matek, která bude vždy při nás a bude mít pro nás všechny otevřenou náruč. Zvláště nyní, kdy nás čekají těžké roky, se k Matce Bohorodičce můžeme obracet.

Po těchto slovech přicházeli pravoslavní věřící k Ikoně Matky Bohorodičky, kterou políbili a vzali si od ni větvičku bazalky, která nechybí v žádném z pravoslavných kostelů, zvláště v tyto velmi významné náboženské dny.

Krom bazalky jsme dostali také buchtu – arto, která se peče a rozdává v kostelích pouze ve dnech velkých náboženských svátků. Tento významný den je velmi příjemný, protože je konečně v hektické sezoně čas na posezení s rodinou a přáteli. Rodiny se scházejí a společně v restauracích poobědvají, či společně grilují na svých zahradách a hlavně si všichni ještě dlouho po tomto dni přejí:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ – DLOUHÉ ROKY, DOBRÉ ROKY


Vaše delegátka Eva Prifti


(28.07.2016)  – Korfu – smaragd Středomoří

 

Z Korfu zaslala Vaše delegátka Eva Prifti(01.06.2016)  – Seznámení se sezónou

Máme zde opět překrásný jarní čas a všichni v turistickém ruchu se pomalinku připravujeme na letošní letní sezónu 2016. Mé jméno je Eva a mou přezdívkou – díky práce pro cestovní kancelář Venus Trade and Tours – Venuše.

Letní sezóna 2016 je již mou 9. sezónou pro VTT. V roce 2008 jsem začínala na překrásném 3. největším ostrově Řecka= Lesbosu, který mi učaroval a věřím, že díky mému koníčku – cestování, se na něj ještě někdy podívám.
8. sezónu letos začínám na mém milovaném ostrově Korfu, který se stal pro mě zároveň i mým druhým domovem, kde již několik let žiji celoročně.

V létě se věnuji turismu a našim klientům a v ostatních třech ročních obdobích se věnuji přírodě, zemědělství a kuchaření. V zimním období sběru olivových plodů a následnému lisování skvělého olivového oleje. Na jaře se věnuji sběru přírodních produktů a bylinek. A v podzimním čase se věnuji sběru místních receptů, jejich sepisování a vyhotovování s následným tvořením „hedonistické kuchařky“.
Po cestování a poznávání je vaření mou druhou největší láskou.

Ostrov Korfu má neskutečně mnoho krás a podob během celého roku. Překrásné přírodní scenérie, divoké zátoky, mnoho zeleně, nepřeberné množství olivovníků, bohatá historie, výtečná kuchyně a přátelští Korfané – to vše každým rokem přitáhne na ostrov velké množství turistů. Věřím, že i Vy budete mezi nimi.

Těším se na setkání s Vámi Vaše Eva-Venuše


(18.03.2016)  – Jaro je za dveřmi

Učili jsme se ve školních lavicích, že jaro přichází 21.3. ale již tomu není tak…letošní jaro začíná již v neděli 20.3. v 5:30 hod ráno a tento první jarní den bude připadat na 20.3. až do roku 2047.

Máme před sebou víkendový čas a neděli, kdy den i noc bude v časové rovnováze a od tohoto dne se nám budou dny pěkně prodlužovat a my určitě začneme více přemýšlet o letní dovolené pod řeckým sluncem u prohřátého moře........

Na ostrově máme převážně krásné teplé sluníčkové dny téměř celý měsíc březen…tento týden začínal krásně očistným pondělím, o kterém jsem již psala, ale ráda bych se k němu ještě vrátila. Miluji tradice a líbí se mi, že zde v Řecku se je snaží dodržovat krize-nekrize, migranti-nemigranti. O Řecku se v posledních létech píše mnoho a často velmi kriticky.

Nechápu proč; je zde tolik pozitivních věcí, skvělých dobrých lidí a u nás slyšíme a čteme jen to špatné, mnohdy hodně smyšlené a překroucené. Nicméně každý si musí udělat svůj názor sám, i když je mi velice líto, že se lidé nechávají unášet velkou nenávistí vůči Řekům…jako by jim někdy něco udělali, něco vzali, pokradli … Řeší se jejich krize, jejich migrační krize .....a proto …do Řecka již nikdy. Nechápu, copak jste přestali jezdit do Chorvatska a Černé Hory…do míst, kde se před pár lety vraždili vzájemně v rodinách kvůli náboženství a rozdělení země…copak jste přestali jezdit do muslimského vyděračského Turecka…tak proč odsoudit jednu z nejkrásnějších zemí ke strávení své letní dovolené – Řecko. Protože jsou Řekové hrdým národem, protože se nenechají jen tak zlomit a podrobit, protože i v neštěstí a těžké době dokáží žít a vyžít…

Ukázkou toho je i den, který jsem mohla strávit se svými přáteli…den očistný…Peníze na vysedávání v drahých restauracích nemá nikdo z nás, ale vše se dá vyřešit, když máte chut a skvělé přátelé. Na severu ostrova v Rodě na křižovatce je léta otevřena Pizzerie Pixida, která má skvělého a usměvavého majitele Salvatore, Itala původem z Lecce. Ten letos dostal skvělý nápad a pozval nás, všechny blízké přátele, do své pizzerie. Díky němu se sešli nejen místní Řekové, ale i cizinci, kteří tento ostrov miluji a žiji zde celoročně. Tak jsme měli směsku Ameriky, Albánie, České republiky, Anglie, Skotska, Austrálie a samozřejmě Itálie. Každý měl za úkol přichystat nějakou tu mořskou specialitu, přinést laganu a své víno či tsipouro, a tak došlo k velmi příjemnému posezení, které končilo pozvolna ve večerních hodinách. Všichni se skvěle bavili, jedli a tančili, a protože Řekové nejsou žádní rasisté a chtějí se sblížit i s naší kulturou, naše přístí setkání bude ve znamení české kuchyně, které budu organizovat já. Pokud máte nějaký tip a skvělý recept na českou specialitu, poraďte, budu velmi ráda.

S pozdravy od slunce, moře a olivovniků Eva


(14.03.2016)  – Kathara devtera aneb Čistící pondělí

Kathara devtera aneb Čistící pondělí

Čistící pondělí je prvním dnem velkého 40 denního půstu před pravoslavnými velikonocemi, který je zároveň velkým předělem mezi bujarým karnevalovým veselím s mnoha skvělými masovými pokrmy a začátkem postního období. Karnevalové veselí začíná každým rokem od Tsiknopemtpy, čtvrtku, kdy se po celý den všude rožní vynikající maso a masové výrobky a tato „tsikna“ = vůně pečeného masa je cítit všude kolem nás. Čistící pondělí nás letos čeká v pondělí 14.3. .

V tento den je zvykem jíst chléb Lagana-nekvašený chléb elipsovitého tvaru, který se peče pouze v tento den. Jí se hodně salátů, naložené zeleniny, oblíbená je fazolada a hlavně velké množství mořských plodů. Děti se těší v tento den na oblíbené pouštění draka a dospělí hodují s rodinou a přáteli u bohatě prostřených stolů a popíjejí vynikající řecká vína.

Na čistící pondělí se každoročně moc těším a společně s mým mužem zveme k nám domů mnoho přátel. Mým favoritem v tento den je velké množství mořských plodů a jejich jídelníček pečlivé připravují několik týdnů před zmiňovaným pondělkem. Jako každoročně upeču po ránu Lagana a poté můj muž udělá báječnou pomazánku tarama z mořských jiker. Na stole nechybí v octu naložená chobotnička a sardinky.Z hlavních chodů letos připravuji rajčata plněná mušlemi a malými krevetkami, chobotnici na víně, kalamáry plněné jemnými kroupami se zeleninou.

Těším se na saláty s rukolou , na vynikající vařenou trávu. A mým favoritem zůstává čerstvý artyčok, který již dnes posbírám, očistím, nakrájím na tenké plátky a vložím do skleněné misky, kde mou nejoblíbenější zeleninu smíchám se špetkou pikantní soli, nakrájeným koprem, troškou olivového oleje a přidám vodní nálev ve kterém je naložen sýr Feta.

Ostrov Korfu je místem pro všechny bonviány a tyto dobrůtky, které jsem se naučila připravovat jsem objevila v úžasných taverničkách a rybích restauracích po celém ostrově. Je to jen na Vás, zda přijedete ochutnat. Ráda Vám poradím. Přeji všem krásně prožité postní období i blížící se katolické velikonoce,

Vaše Eva


(14.03.2016)  – Korfu a uprchlíci

Přátelé cestování a milovníci Řecka.

Rok 2016 se nám pěkně rychle rozběhl a máme tady již 3. měsíc tohoto roku. Měsíc březen, měsíc kdy již všichni toužebně očekáváme první teplejší a podstatně delší jarní dny plné slunce. V tomto období se i mnozí z nás rozhodujeme, kde strávíme svou letní dovolenou a právě Řecko a jeho ostrovy jsou tou správnou volbou. V poslední době nás opět zahrnují novináři články o uprchlících a nelení ani televizní zpravodajství. Tématem uprchlické krize se zabývá celý svět a někteří z Vás zvažujete, zde se vůbec vydat do Vaší oblíbené destinace. Uprchlíci, kteří jsou v Řecku na Makedonsko-řeckých hranicích nejsou pro turisty, kteří v létě navštíví Řecko žádným problém. Tito lidé čekají na svou „vstupenku“ do střední Evropy, kde se chtějí zabydlet.

Na Jónských ostrovech uprchlíky nemáme a také jsme nikdy neměli. Tyto ostrovy jsou úplně mimo „uprchlickou trasu“. Konkrétně na ostrově Korfu, kde celoročně žiji jsem nikdy žádného nezahlédla a celý ostrov se pomalu připravuje na první turisty, kteří za pár týdnu přijedou na tento překrásný ráj středomoří prožít oslavu jara i zázrak Ježíšova vzkříšení, VELIKONOCE, které se letos konají 1.5.2016.

Krásný počátek jara Vám přeje Eva


(05.10.2015)  – Podzimní poděkování

Najednou je to tady…konec naší turistické sezony…sedím na zahradě v houpací síti, nade mnou modré nebe bez mráčku, kolem krásná podzimní zeleň a kolem dokola vzrostlé olivovniky s jejíž lístky si pohrává jemný větřík…ráj na zemi…klid, pohoda a konečně čas uspořádat si myšlenky, srovnat věci a zapřemýšlet nad létem, které jakoby v rychlosti blesku proběhlo a mě nyní zbývají vzpomínky na všechny naše klienty, které jsem měla možnost během čtyř měsíců poznat.

Jsem ráda a vděčná za každého z Vás, který mne nějakým způsobem obohatil, děkuji za poznání a nová přátelství. Děkuji za krásné fotografie, které mi posíláte i za maily, kterými vzpomínáte na Váš čas strávený zde na ostrově věčných návratů.

Turistická sezona na ostrově ještě neskončila, ale již je znát úbytek turistů, I přesto, že v poledních hodinách se na slunci ještě pěkně zapotíme, rána a večery jsou díky ostrovní vhlkosti chladná. Na ostrově začal podzimní čas, který připomíná každoročně jaro. Opět zezelenala tráva, ve které se objevují překrásné divoké květiny a místní obyvatelé se pomalinku přesouvají z turistických destinací zpět do svých vesnic a připravují své pozemky pod olivovníkÿ, aby v nejbližších dnech začali se sběrem olivových plodů a následným lisováním olivového oleje. V letoviscích se pomalu zavírají turistické obchůdky, které po celé léto nabízeli turistům typické místní výrobky a ve vesnicích letní prodavači připravují k otevření lisovny olivového oleje. Číšníci z restaurací vyměňují svou bílou košili za montérky a připravují své nářadí, sekačky a pily, které budou za pár dní potřebovat v olivovnících­.......

Léto 2015 skončilo, ale na každém konci je krásné to, že něco nového začíná.....již nyní se všichni těšíme na léto 2016, na Vás všechny, kteří ostrov milujete a navštěvujete i přes nevraživost médií, které díky propagandě šířili hysteri, strach a nenávist. A také na Vás, kteří za námi příjedete v příštím roce. Ostrov Korfu byl, je a zůstává smaragdovým ostrovem, který má každému z turistů co nabídnout.

Děkuji Vám všem, kteří jste ostrov navštívili za setkání a na ostatní, kteří plánují letní dovolenkový čas strávit na ostrově Fajáků, se již nyní moc těším.

Přeji všem překrásně strávený podzimní čas

Vaše delegátka Eva

(24.072015)  – Letní bestseller ŘECKÁ RULETA …čtenářsky i obchodně úspěšná kniha…

Konečně se v měsíci červenci objevila na prodejních pultech nová kniha Pavly Smetanové – Řecká ruleta, která ze svého úhlu pohledu z vnitřního dění v Řecku objektivně popisuje krizi a také dává na pravou míru velmi časté polopravdy mnohdy i polovičaté překlady ctižádostivých novinářů zvláště nyní v okurkové sezoně. Knížku doporučuji přečíst všem milovníkům a zastáncům Řecka, ale rovněž těm, kteří se na Řecko „zlobi“ protože si dovolili být řekové liným národem, neplatící daně, popíjejícím ouzo, kteří chodí do důchodu po 50. roku věku a berou pro nás středoevropany nepředstavitelně vysoké důchody......je tomu ovšem opravdu tak??????

Zkuste se i Vy, odpůrci, zamyslet, jestli propaganda Řecka není cílená.....mj. mám také spoustu svých postřehů z života zde a moc z nich neodpovídá vůbec tomu, co se u nás ve sdělovacích prostředích píše.....

Doposud jsou supermarkety stále plné jídla …jen každým rokem v první polovině měsíce srpna ve všech supermarketech zejí často prázdnotou regály s těstovinami Barilla, které vždy všechny vykoupí srpnoví navštěvníci ostrova Italové, kteří se od Palmové riviéry až po Gargáno houfně “stěhují“ prožít svou letní dovolenou na Korfu. Léky jsou v lékárnach, služby lékařu fungují a utečenci na ostrovech v Egejském moři…ti přichází přes Řecko do střední Evropy již několik let. Osobně jsem viděla již v roce 2008 mnoho tmavých utečenců na cestách na ostrově Lesbos a některé i v karanténě v nemocnici v Mytilinach…že se o utečencích dozvěděly sdělovací prostředky až po tolika létech mi nejde do hlavy ...............

Přeji Vám příjemné čtení a překrásně strávený dovolenkový čas, třeba na řeckých ostrovech

Vaše Eva

(14.072015)  – …..KDYŽ JSEM JEDNOU TADY…..

Rozhovor se skvělým muzikantem…basa, zpěv,kazu, který se po vice jak 20 létech vrátil na ostrov věčných návratů –ostrov KORFU

**JAN “HARRY” DRAŠNAR **

Kde všude hrál a hraje: Harry Band, Pumpa, Rock Automat, Vítkovo kvarteto, Veteráni studené války, Lucie Bílá a Galapetr, Marcela Holanová, Country Beat Jiřího Brabce, R-Force, Sam Hawkins, Blues Chabrus, Moody Brothers, Orkus, Tell mama, Murphy Band, Marcos Coll & Adrian Costa

Jiné aktivity: obchodní zástupce firmy BRIXTON (oblečení pro motorkáře).

Koníčky vše co teče, dobré jídlo, teplo.

1. Kdy jsi byl na ostrově? Sám či s přáteli?

V roce 1994 vyrazila skupina R=Force + další Heavy metalová kapela z Ostravy na cestu směr ostrov Korfu-do Paleokastritsi – autobusem z Brna točit několik klipů. Celkem cca 25 členný štáb, fotografové a hostesky se usadili v baru Mistrál, který mimochodem funguje se stejným majitelem do dnešních dní. V tomto baru se točíla u pana Stefanose valná část dvou videoklipu “Když jsem jednou tady” a “Walking by myself”

2. Na co rád vzpomínáš z pobytu před dvaceti léty?

Paleo …nádherné městečko s příjemnými lidičkami, pohostinnost, srdečnost a veselé vítání na každém kroku

3. Proč ses rozhodl se sem vrátit a zrovna teď v této době, kdy se o Řecku píši tolik nelichotivé články?

ŘECKO ZAS A ZNOVU…jsme tak trochu gurmáni a v Řecku nám vše chutná – oproti Bulharsku nebo Chorvatsku. Máme za sebou Lesbos a Olympskou riviéru a všude se nám moc líbilo. Pokud bude možnost, pojedeme znovu. Vše tady funguje,– dokonce i doktor. A potravinové obchody jsou plné zboží….

4. Obával ses, že zde může být problém třeba s výběrem z bankomatu?

Jezdíme vždy s hotovostí, kartu máme samozřejmě. A jaké další problémy…žádných se v Řecku nebojíme, na každém kroku je tady mnoho vstřícných lidí, kteří jsou ochotni Vám pomoci. Letos se mi stalo, že jsme zastavili skútr abychom si vytáhli mikiny a hned zastavili dva řečtí motorkáři, zda nepotřebujeme s něčím pomoci

5. Dle informací osob žijících na ostrově Kosu blízko tureckých hranic tamní situace ze strany uprchlíku není ani zdaleka tak vyhrocena, jak zahraniční média většinou uváděla. Neobával ses, že by problém s uprchlíky mohl být i na Korfu?

Při cestách křížem krážem přes celé Korfu na skútru jsme nikde neviděli žádné uprchlíky

6. Vidíš na ostrově, na místních lidech, nějaké známky vlekoucí se řecké krize?

Ne

7. Co říkáš místní kuchyni, která vlivem historie má vice společného s kuchyní italskou než s kuchyní pevninského Řecka?

Řecká kuchyně nám vyhovuje daleko víc než Italská – milujeme gyros, souvlaki, lilek, guláš, jehož jméno si nemůžu zapamatovat /kokinisto/ Jen jedná věc mi zde na ostrově chyběla, a to dobré a levné místní víno.

8. Máš, či našel sis zde přátele, přijedeš zase?

Doufáme, že se nám tady podařilo navázat kontakty, a že se vrátíme ve větším počtu. Rozhodně se na sociálních sítích dozví všichni naši kamarádi, že je Řecko –Korfu,–Lesbos – bezpečné, milé, slunečné a rozhodně stojí za návštěvu.

Díky Honzo za odpovědi a Tvůj čas…těšíme se na Tebe opět na ostrově

(07.05.2015)  – .......musím se vyjádřit.......

Na ostrově máme již pár týdnů slunečno, teplo a místní obyvatelé jsou připraveni na letní turistickou sezonu, která zde začala od Velikonoc. Několikrát v týdnu vidím v přístavu v hlavním městě ostrova velké zaoceánské lodě s turisty, kteří připlouvají k ostrovu, aby během jednoho dne nasáli úžasnou atmosféru Kerkyry a podívali se alespoň na část přírodních scenérií a kulturních památek, které ostrov nabízí. Ve vzduchu nad ostrovem stále častěji přilétají letadla na místní letiště. V přístavu začíná přibývat lodí. Na plážích se opalují první turisté z Anglie, Belgie, Holandska a převážná část turistů je z Německa…nad tím se musím lehce pousmát…mám radost, že právě Němci nevěří všem těm politickým propagandám a lžím a vzhledem k vyhrocené situaci Německo x Řecko na ostrov přijíždějí a užívají si prvních jarních slunečních dní,již celkem prohřátého moře a dobrého jídla a pití …

A čím víc mám radost z turistů ze západní Evropy, kteří se nenechají „ovládat“ ,tím víc mě udivují velmi časté maily našich klientů s obavami, jak to letos bude a že prý Řecko nechce turisty a nebude je pouštět na řecké území…nevím – raději již nečtu a neposlouchám spoustu překroucených faktů, které se jinak řeknou zde a jinak je transformují slávychtivý pisálci českých novin…možná dobře zaplacených …to ovšem nemůžu ani nechci řešit.....

Řecko je a zůstává, přes špatnou politickou situaci, rájem na zemi.......místem, kde si každý v dnech své dovolené najde přesně to, co si vysnil…a ostrov Korfu je ostrovem, kde turisty milují, váží si jich a všichni místní občaně se na ně moc těší

 

Vaše delegátka Eva

(03.09.2014)  – Něco málo o Korfu

Korfu je právem nazýván smaragdovým ostrovem.....je po celý rok krásně zelený se spoustou přírodních krás. Má krásnou modrou barvu Jonského moře, které se na konci jižní části ostrova přelévá v moře Středozemní. Naopak nedaleko začátku severní části ostrova Korfu končí moře Jadranské. Je to ostrov hojně posetý starými olivovníky, z nichž některé z nich pamatují období mírumilovné nadvlády Benatčanů. Je spousta zajímavých míst na ostrově, které by jste měli navštívit a blíže poznat. Předkládám Vám několik tipů proč právě zavítat na ostrov Korfu = ostrov věčných návratů…

 1. Určitě navštivte hlavní město ostrova, krásnou Kerkyru se známým náměstím Liston, kde si můžete dát osvěžující kávu frape a pozorovat život lidí kolem. Odkud také uvidíte trávnaté náměstí Spianadu a vchod do Staré benátské pevnosti. Krom množství muzeí, dvou pevností a krásných benátských uliček, můžete svou návštěvu ve měste využít ke skvělým nákupům jak v buticích, tak v turistických obchůdcích s tradičními korfskými výrobky.
 2. Během dovolené na ostrově můžete absolvovat úžasný výlet na dva ostrovy jižně pod ostrovem Korfu na Paxos a Antipaxos spojený s koupáním v krásně laguně, návštěvou jeskyní a hlavního města Paxosu = příjemného Gaiosu
 3. Při dovolené nesmíte opomenout návštěvu překrásných oblázkových pláží v západní části ostrova v Paleokastritsi s průzračně modrým mořem a s mužským klášterem, který hlídá na kopci celý tento ráj.
 4. Kassiopi je další místo ostrova, které stojí za poznání. Rozkládá se v severní části ostrova a je známé nejen díky malému přístavu výletních lodí, ale také díky zřícenině starého benátského hradu, který se rozkládá nad Kassiopi.
 5. V Gouvii je největší Marina ostrova. Tam můžete strávit čas ve večerních hodinách…na krásné jachty a plachetnice příjemně osvětlené se můžete podívat procházkou po této Marině, či při občerstvení ve zdejším příjemném baru.
 6. Během své dovolené na Korfu můžete navštívit i další zemi. Zemi, která je nadosah naproti ostrova = Albánii. Albánie nabízí ohromující přírodu, krásné staré antické město Butrint i příjemnou procházku přístavním městem Agia Saranda, které každým rokem vzkvétá a začíná se podobat francouzské riviéře.
 7. Aqualand = v centru ostrova v Agios Ioanis je opravdová zábava pro malé i velké, pro celou rodinu. Jeden z největších vodních parku je otevřen každý den po celou turistickou sezonu.
 8. Kanál lásky poblíž letoviska Sidari je oblast erodujících pískovcových útesů, které formovali malé písečné jeskyně vytvařející překrásné přírodní krásy.
 9. Bezpochyby každý návstěvník ostrova zavítá do vesničky Gastouri, kde vystavěla známá císařovna rakouská a královna uherská Elisabeth svůj letohrádek, která pojmenovala po svém nejoblíbenějším mýtickém hrdinovi Achiliovi Achilleion.
 10. Navštivte Kanoni = nejfotografovanější místo ostrova, odkud se při kávičce můžete kochat krásou východní části ostrova, pohledem na bývalý ženský klášter ze 17. stoleti Vlachernu a krásný Myší ostrůvek. Pod Vámi bude jedna z nejkratších přistávacích dráh v Evropě a nad Vašimi hlavami budou často vzlétat či odlétat letadla turistů.

Bodem číslo 10 nekončí výčet krás a možnosti výletů po ostrově a kolem ostrova Korfu…přesvědčte se sami a přijedte nás navštívit.

Krásné léto všem

Vaše delegátka Eva

(06.03.2015)  – Můj život pod olivovníky

Zdravím všechny milovníky cestování a poznávání Řecka. Jmenuji se Eva a protože již několik let v letním období spolupracuji s jednou z nejlepších cestovních kanceláři na Českém trhu, Venus Trade and Tours, ostrovní přátelé mi říkají Venuše.

Cestovnímu ruchu a cestování se věnuji od svého mládí. Je to splnění mých snů a představ. Mám ráda lidi, společnost, zajímám se o řeckou historii a mytologii a své zkušenosti a poznatky ráda předávám dál všem, kteří o to mají zájem. Právě láska k Řecku a jeho historii mě před léty přivedla na jeden z nejkrásnějších ostrovů Řecka – ostrov Korfu. V počátcích jsem na ostrově pobývala pouze v období letní turistické sezony, starala se o českou klientelu, jezdila výlety, průvodcovala po ostrově.

Poté k lásce k ostrovu, přibyla i další láska – láska k jednomu Korfanovi, která trvá dodnes. Rozhodla jsem se radikálně změnit svůj život a přestěhovat se na trvalo na ostrov, který pro mne, i po létech, zůstává rájem na zemi v každém ročním období. V letním období jsem měla vždy jasno, co chci a budu dělat. Ale letní práce je v současnosti práce na 4 měsíce v roce…a co těch ostatních 8 měsíců?

Můj muž má tak, jako všichni Korfané své olivovníky, proto jsem se rozhodla, že v období mimo turistickou sezonu se ze mne stane zemědělec-farmářka, budu sbírat olivy a lisovat olivový olej, který předčí kvalitou ten neslavně známý lampový olej, který převážně vyrábí místní Korfané.

Nechala jsem seřezat všechny naše vzrostlé olivovníky na výšku stromu, kde se dá rukou či speciálními hráběmi dosáhnout a olivové plody sbírám ihned jakmile začíná období jejich dozrávání. Tím si zajišťuji kvalitní olej, díky nepoškozeným olivám, které neleží v sítích po několik dni. Olivy téměř ihned po sběru převážím do lisovny olivového oleje, kde mi je mechanicky, za studena a bez použití chemie vylisuji. (pro zájemce o bližší info www.cesivrecku.cz, článek Zimní život pod olivovníky) Letošní zima byla zimou téměř tragickou pro nás všechny ostrovany, stromy olivovníků měli spoustu olivových plodů, které napadl brouk a olivy silně znehodnotil.

A protože máme zimu – bez sběru oliv, rozhodla jsem se v letošním období klidu, sepsat knihu ostrovních receptů. Mnozí z Vás mi píšete žádosti o recepty dobrého jídla, které jste během dovolené ochutnali a chcete si během středoevropské zimy připomenout vůně léta.

Pro některé z Vás je řecké jídlo – souvlaki, tzatziky, gyros v pitě = což je sice částečně pravda, ale jedná se o oblíbená jídla turistu = rychle občerstvení za velmi přijatelné ceny.

Korfská i řecká kuchyně je velmi rozmanitá a zdravá.Ráda Vás s její chuti i hedonismem prostřednictvím chystané knihy receptů obeznámím.

FASOLADA 1 kg fazolí, celerová nat, 1 velká cibule, 3 ks mrkve, rajčata či rajský protlak, sůl, červená paprika. Do hrnce dáme přes noc namočit fazole, které ráno dáme vařit. Jakmile voda začne bublat, fazole scedíme přes sítko, dáme do hrnce opět vodu, fazole a dáme vařit. Vodu vyměníme celkem tříkrát a fazole poté necháme hodinu vařit. Po hodině k fazolím přidáme na jemno nakrájenou cibulku, na kolečka nakrájenou mrkev, na kousky nakrájenou celerovou nat a dále vaříme půl hodinky. Poté přidáme nakrájená rajčata či rajská protlak, 10 minut povaříme a přidáme sůl a červenou papriku – nejlépe ostrou, záleží ovšem na chuti každého z nás. Fasolada je typickým korfským venkovským jídlem, která se jí s čerstvým bílým chlebem, nakrájenou cibuli, naloženými olivami a typickým sýrem fetou zalitým skvělým olivovvým olejem a postypaným oregánem.

Korfané jsou milovníci červených jídel, téměř každé jejich jídlo je na bázi rajčat či rajského protlaku a milují také jídla ostrá s větším množstvím ostré červené papriky. Krom tradiční Fasolady ještě pro dnešek přidávám Bourdeto.

BOURDETO Ryba – mořská treska, 1 velká cibule, 2 rajčata, 5 lžíc rajské štávy, olivový olej, sůl, ostrá červená paprika dle chuti Ve vysoké pánvi osmažíme najemno nakrájenou cibulku, přidáme nakrájená oloupaná rajčata, sul, rajskou štávu a sklenici vody. Tuto směs přiklopíme pokličkou a necháme 15 minut povařit. Poté přidáme do pánve na porce nakrájenou rybu a dusime dalších 15 minut. V případě, že je šťáva moc řídká necháme chvíli vydusit v opačním případě přidáme trochu vody a povaříme

Dobrou chuť

Vaše stálá delegátka Eva – Venuše

(03.09.2014)  – Něco málo o Korfu

Korfu je právem nazýván smaragdovým ostrovem.....je po celý rok krásně zelený se spoustou přírodních krás. Má krásnou modrou barvu Jonského moře, které se na konci jižní části ostrova přelévá v moře Středozemní. Naopak nedaleko začátku severní části ostrova Korfu končí moře Jadranské. Je to ostrov hojně posetý starými olivovníky, z nichž některé z nich pamatují období mírumilovné nadvlády Benatčanů. Je spousta zajímavých míst na ostrově, které by jste měli navštívit a blíže poznat. Předkládám Vám několik tipů proč právě zavítat na ostrov Korfu = ostrov věčných návratů…

 1. Určitě navštivte hlavní město ostrova, krásnou Kerkyru se známým náměstím Liston, kde si můžete dát osvěžující kávu frape a pozorovat život lidí kolem. Odkud také uvidíte trávnaté náměstí Spianadu a vchod do Staré benátské pevnosti. Krom množství muzeí, dvou pevností a krásných benátských uliček, můžete svou návštěvu ve měste využít ke skvělým nákupům jak v buticích, tak v turistických obchůdcích s tradičními korfskými výrobky.
 2. Během dovolené na ostrově můžete absolvovat úžasný výlet na dva ostrovy jižně pod ostrovem Korfu na Paxos a Antipaxos spojený s koupáním v krásně laguně, návštěvou jeskyní a hlavního města Paxosu = příjemného Gaiosu
 3. Při dovolené nesmíte opomenout návštěvu překrásných oblázkových pláží v západní části ostrova v Paleokastritsi s průzračně modrým mořem a s mužským klášterem, který hlídá na kopci celý tento ráj.
 4. Kassiopi je další místo ostrova, které stojí za poznání. Rozkládá se v severní části ostrova a je známé nejen díky malému přístavu výletních lodí, ale také díky zřícenině starého benátského hradu, který se rozkládá nad Kassiopi.
 5. V Gouvii je největší Marina ostrova. Tam můžete strávit čas ve večerních hodinách…na krásné jachty a plachetnice příjemně osvětlené se můžete podívat procházkou po této Marině, či při občerstvení ve zdejším příjemném baru.
 6. Během své dovolené na Korfu můžete navštívit i další zemi. Zemi, která je nadosah naproti ostrova = Albánii. Albánie nabízí ohromující přírodu, krásné staré antické město Butrint i příjemnou procházku přístavním městem Agia Saranda, které každým rokem vzkvétá a začíná se podobat francouzské riviéře.
 7. Aqualand = v centru ostrova v Agios Ioanis je opravdová zábava pro malé i velké, pro celou rodinu. Jeden z největších vodních parku je otevřen každý den po celou turistickou sezonu.
 8. Kanál lásky poblíž letoviska Sidari je oblast erodujících pískovcových útesů, které formovali malé písečné jeskyně vytvařející překrásné přírodní krásy.
 9. Bezpochyby každý návstěvník ostrova zavítá do vesničky Gastouri, kde vystavěla známá císařovna rakouská a královna uherská Elisabeth svůj letohrádek, která pojmenovala po svém nejoblíbenějším mýtickém hrdinovi Achiliovi Achilleion.
 10. Navštivte Kanoni = nejfotografovanější místo ostrova, odkud se při kávičce můžete kochat krásou východní části ostrova, pohledem na bývalý ženský klášter ze 17. stoleti Vlachernu a krásný Myší ostrůvek. Pod Vámi bude jedna z nejkratších přistávacích dráh v Evropě a nad Vašimi hlavami budou často vzlétat či odlétat letadla turistů.

Bodem číslo 10 nekončí výčet krás a možnosti výletů po ostrově a kolem ostrova Korfu…přesvědčte se sami a přijedte nás navštívit.

Krásné léto všem

Vaše delegátka Eva

(14.07.2014)  – Ostrov KORFU

Ostrov Korfu – ostrov, který mnozí turisté před jeho první návštěvou hledají na mapě, je ostrovem, který překvapí, zaujme a bezesporu nadchne:

*všudypřítomnou zelení

*nádhernou přírodní scenérii- krajinou – tvořenou tisíciletými olivovníky s jejich stříbrnězelenými lístky, do nichž příroda vsadila štíhlé cypřiše a také úžasné divoké květiny, které se popínají mezi těmito stromy

*průzračně modrým mořem

*krásou různorodých pláží

*svou kulturou

*skvělými středomořskými pokrmy

Nenechte si ujít možnost poznat ostrov, který si před Vámi zamilovalo mnoho jeho návštěvníků a který se pro mnohé z nás stal ostrovem věčných návratů.

Z ostrova Korfu Vás zdraví Vaše delegátka Eva.

(13.03.2015)  – Historie znovu ožívá

Pro milovníky muzeí má město Kerkyra nové muzeum Casa Parlante.

Ve starém městě, kousek od Listonu je živé muzeum které připomíná historické období začátku 19. století. Dobu, kdy město Kerkyra bylo hlavním městem „Spojených ostrovů Jonského moře“. V té době bylo město kulturním centrem s prosperujícím obchodem, ekonomikou i uměním.

Navštivte toto zajímavé místo, kde Vám přímo před Vašim zrakem ožívá historie… uvidíte děti hrající na piano, paní domu pijící kávu, otce, který čte denní tisk a z kuchyně ucítíte vůni právě připravovaného jí­dla.

Z Kerkyry zdraví Vaše delegátka Eva

(09.03.2015)  – Zimní pláž

Při Vašich letních návštěvách ostrova se mne mnohdy ptáte jaká je na ostrově zima a také Vás zajímá, jak vypadají ostrovní pláže v zimním období… Některé jsou zavaleny nánosem mořských řas, které se v tomto období pomalu odklízí, protože od příštího měsíce – měsíce dubna nám zde začíná turistická sezona. Některé pláže v zálivech, kde nedopadají tolik silné mořské vlny zůstávají čisté, krásné a lákají i v zimních měsících svou romantikou. Není nic krásnějšího než při zimním slunečném dni takovou pláž navštívit a přes moře se kochat pohledem na zasněžené hory protilehlé Albanie.

S pozdravem Vaše delegátka Eva

(25.07.2013)  – VIDO – divoký přírodní ráj

Pouhých deset minut cesty převozní loďkou kapitána Stefanose, která odjíždí každou celou hodinu každý den od rána do pozdních večerních hodin ze starého přístavu v Kerkyře, je tolik oblíbený výletní ostrov místních obyvatel, turistů a milovníků plachtění.

Starý přístav najdete snadno, je hned pod Novou benátskou pevnosti, nedaleko moderního nového přístavu, kde přijíždějí velké zaoceánské výletní lodě, či pravidelné lodní linky mezi ostrovem a řeckou pevninou. Nasednete na loďku, zaplatíte dvě eura a tím máte uhrazenou cestu i zpět v jakoukoliv vámi vybranou hodinu. Cesta je rychlá a velmi příjemná. Zanedlouho se ocitáte v úplně jiném světě. Již při výstupu z loďky máte pocit, že jste v jiné zemi… tolik odlišný je tento ostrůvek od protilehlého ostrova Corfu. Divoká krása vzrostlých borovicových stromů a cypřišů se snoubí s velkými palmami, všudypřítomnými olivovníky, kaktusy a velkými aloe. Překrásné kamenné útvary s nádhernými oblázky a kameny se sbíhají do moře…příjemné oblázkové plážičky se stínem vzrostlých stromů. Možnost příjemného posezení pod korunami stromů zajištujícími stín a chládek, kde si můžete udělat svůj soukromý piknik. Úžasné pohledy na staré město Kerkyru přes moře, na staré benátské domy, pevnosti.

Není divu, že všude přitažlivá divoká krása ostrova láká všechny k jeho časté návštěvě. Na ostrově si užívají letních prázdnín i děti, kteří zde z jedné části mají vybudovaný stanový tábor. Ostrov navštěvují Srbové, díky srbskému mauzoleu padlých srbských vojáků. Návštěva nejoblíbenější pláže Traumatana je také nezapomenutelným zážitkem. A ve večerních hodinách, kdy se blíží západ slunce je nejvyšší čas navštívit příjemnou místní restauraci s vynikající kerkyrskou kuchyní a skvělým místním vínem za zvuku řecké živé hudby, užívat končící přenádherný den strávený v tomto ráji.....ráji Vido, který dostal svůj název podle svého původního majitele Guido Malipieri (.....Guido=Kvi­do=Vido.....)

I přesto, že již od roku 1985 patří ostrov městu Kerkyra neztrácí nic na své kráse, kterou můžete obdivovat procházkou tímto ostrůvkem.....

Z ostrova Korfu Vás zdraví Vaše delegátka Eva.

(08.07.2013)  – I Love Corfu

Léto je na ostrově věčných návratů v plném proudu… moře prohřáté, pláže se den za dnem více zaplňují, na cestách je podstatně více aut a z výletních autobusů se na nás usmívají turisté, kteří chtějí stále zelený ostrov více poznat.

Mám na Korfu již 3. turnus a jsem mile překvapena, kolik z Vás se opět na ostrov vrací… jsem šťastná, že se i Vám dostalo Korfu pod kůží a že plánujete opět návrat v přístím roce, či ještě letos na podzim. Těším se i na Vás, který v letošním roce navštívíte Kerkyru poprvé a budete poznávat krásy zdejší přírody, nádherně zbarveného moře, rozličné pláže. Necháte se unášet příjemnou atmosferou hlavního města a dech beroucími vyhlídkami ať z balkónu Středomoří v Lakones, či z nejvyšší hory Pantokratoru.....a nakonec řeknete…I love Cor­fu

Z ostrova zaslala Vaše delegátka Eva.

(01.06.2013)  – Úvaha od delegátky ..Řecko ztrácí svou chuť..

Když si vypůjčím pasáž z jednoho úžasného českého filmu „rozmohl se nám tady takový nešvar“ a tím je novodobý styl cestování do zahraničí s oblíbeným programem vše v ceně – all inclusive. Mnozí z nás to ani neumíme vyslovit, ale zato přesně víme co tento program obsahuje.

Od revoluce pracuji v turistickém ruchu a moc dobře si pamatuji, jak se s nadšením začínalo cestovat a že turismus začátkem 90.let minulého století byl o turistech – tedy o lidech, kteří cestují za poznáním, poučením, sportem, zábavou, za rekreaci ať už věnované aktivnímu či pasivnímu odpočinku. Byli to lidé, kteří sice měli s sebou v kufru své konzervy, salámy a sýry, ale měli chuť poznávat neznámá místa a koupat se v moři v jakémkoliv počasí a v jakoukoliv denní či noční hodinu. Lidé jezdili na výlety, aby co nejvíce poznali o kolébce civilizace a poté si vypůjčili motorku či auto, aby si ta krásná místa ještě jednou vychutnali a poznali.

Dnes se chuť a poznání z přírodních krás přetransformovala v chuť a poznání jídel v jídelnách hotelových komplexů. Program all inclusive nenabízí jen systematické obžerství a popíjení alko či nealko nápojů po celý den. Tento program se nám díky mladým praktikantkám v roli animátorek postará i o naše děti, abychom se v klidu mohli věnovat opalování u bazénu, kde máme od rána ručník na svém – vše v ceně – lehátku, aby nám ho někdo nezabral. V případě, že by jsme o lehátko přisli, nezbývá nám nic jiného, než se přemístit k moři, kde již nejsou lehátka vlastnictvím hotelů a proto se také platí. A proč platit a proč se koupat v moři…vždyť jsme si vybrali ten dražší hotel, kde máme bazén s mořskou vodou a s animačním programem od rána do půlnoci.

Řecko je země, která je známá svou pohostinností, krásou přírodních scenérií a hlavně svou historií. Je opravdu škoda nepoznat místní tradice, nezajít na letní osvěžující kávu frappe do místního kafenia, nevyzkoušet místní gyros, suvlaki, pravou skvělou zmrzlinu a při večerní procházce nezajít na džbánek domácího vína do taverničky u moře za zvuku řecké hudby..........

Ruku na srdce, copak Vaše děti musí mít 3× denně zmrzlinu a přepíjet se po celý den přeslazenými nápoji z postmixu? Copak rodinná dovolená není i o tom, věnovat se konečně více svým dětem, když na to ve shonu všedních dní není dostatek času? Copak se Vám po dovolené chce opět jít do tvrdých diet, aby jste se dostali na svou váhu…a copak Vám vůbec není líto, že nepoznáte chuť místních tradičních jídel, které opravdu bezhlavě vyměníte v hotelích za velmi známou středoevropskou kuchyni?

Po návratu z dovolené ani pořádně nepoznáte krásy ostrova či řecké pevniny, zato si se sousedy můžete vzájemně probrat jaké rozdíly v programu all inclusive jsou na Krétě a jaké na Korfu. A když program nesplní Vaše očekávání a představy – tak sem už nikdy, přístí rok se vrátíme na Kos, kde jsme byli spokojeni. A Vaše děti při zářijovém nástupu do školy napíši paní učitelce skvělé slohové cvičení o hotelovém komplexu a jeho programech, protože to je to jediné co během dovolené s Vámi poznají.

Vaše delegátka Eva


(28.05.2013)  – MODRÁ VLAJKA PATŘÍ KORFU ..... nejvíce oceněný řecký ostrov

Modrá vlajka (Blue Flag) je ocenění, které je udělováno plážím a přístavům, které splnily přísné normy. Program řídí Nadace pro environmentální vzdělávání (FEL), skládající se z národních členských organizací zastupujících 59 zemí světa. Je to program hodnocení pláží a přístavů, který Evropská Unie zahájila už v roce 1987. Porotci FEL každoročně kontrolují tisíce pláží a nejlepším přidělují tyto prestižní modré vlajky. Pokud na Vámi zvolené pláži vlaje tato vlajka, máte téměř stoprocentní jistotu, že jste si svoji dovolenkovou lokalitu vybrali správně. FEL hodnotí především čistotu a upravenost pláže a čistotu moře a bezprostředního okolí. Dalšími kritérii jsou způsob recyklace odpadů na pláži nebo kvalita poskytovaných služeb, jako je například přítomnost záchranářů, dalším z kritérií je poskytování turistických informací.

A jak to dopadlo letos........?

Řecko v letošním roce dostalo 393 modrých vlajek za pláže a 9 ocenění – modrých vlajek za přístavy – mariny.

A který řecký ostrov dostal nejvice ocenění.........?

Naše kouzelná Kekryra! 35 modrých vlajek udělených krásným kerkyrským plážím a 1 modrá vlajka patří marině v Gouvii.

Přijeďte i vy na ostrov věčných návratů, kde se můžete slunit na oceněných plážích a koupat v čistých vodách Jónského moře.....čekají na Vás příjemní usměvaví lidé a krásné oceněné pláže po celé rozloze ostrova ......Kommeno, Kontokali, Alykes Potamou, Barbati, Ypsos, Dassia, Kalamionas, Kerasie, Nissaki, Gimari, Perithia-Ag.Spyridonas, Almyros, Apraos, Kalamaki, Roda, Canal D’amour, Ag.Stefanos, Arillas, Astrakeri, Sidari, Paleokastritsa, Ermones, Glyfada, Kontogialos, Ag.Matheos, Ag. Ioannis Peristeron, Issos, Messonghi, Moraitika, Chalikounas, Ag. Georgios, Marathias, Benitses, Ag.Gordios, Avlaki, Dafnila

Vaše delegátka Eva


(17.04.2013)  – Ostrov Korfu má spoustu přívlastků.

Image eva-prifti.jpg

Je okouzlující perlou Jónského moře, je ostrovem insprirujícím po léta básníky, spisovatelé i lidí, kteří hledají očím tolik lahodnou krásu tohoto věčně zeleného ostrova. Ostrov má své kouzlo po celý rok…12 měsíců, 365 dní v roce.….

Každý den na tomto místě je jedinečný….v létě je čas hektický, na podzim lehce melancholický, v zimě je období odpočinku, kdy se krásné slunečné dny střídají s přívalovými dešti a silnými větry a jaro je obdobím probouzeni. Znovu a opět ukazuje fauna a flora ostrova svou krásu zalitou prvními slunečními paprsky.

Jsme v jarním období….poslední týdny svítí slunce nad našimi hlavami od rána až do jeho západu. Na ostrově máme první turisty. Jsou to většinou turisté, kteří navštěvují ostrov každým rokem, užívají si prvních teplých paprsků slunce, poloprázdných pláží, toulají se krásnými přírodními stezkami mezi staletými olivovými stromy. Někteří dojdou až na nejvyšší horu Pantokrátor, odkud rozjímají nad krásou ostrova, jeho tvarem s krásnými zátokami a plážičkami. Mnozí z nich zavítají do starých taveren, či kafenií, kde si s radosti vychutnají typické místní pokrmy a k tomu vypijí sklenku ouza, či tsipoura či výborného domácího vína. Někteří neodolají a koupí si u domorodců skvělý sýr fetu, domácí nakládané olivy a výborný olivový olej…

Milovníci historie přijíždí na ostrov velkými zaoceánskými loděmi, které můžeme spatřit několikrát v týdnu v přístavu v hlavním městě. Tito turisté se vydávají po stopách dávné historie, navštěvují místní muzea, pevnosti, kochají se krásou starého města Kerkyry a rádi posedí na místním tržišti při sklence ouza ke kterému dostanou výbornou smaženou sardinku ci kalamaru …tak to je každoroční začátek turistické sezóny….ta naše s českými turisty začíná až koncem května, ale všichni se na Vás již moc tešíme a věříme, že Vám návštěvu ostrova zpříjemníme a že se i pro Vás, kteří ostrov navštívíte v letošní turistické sezóně stane ostrov Korfu ostrovem věčných návratů……že se Vám dostane pod kůži a že v období podzimu budete u sklenky ouza v domácím prostředí střádát plány k jeho další návštěvě………..

Těším se na setkání s Vámi! (fotografie vznikla při setkání se spisovatelkou Pavlou Smetanovou na tržišti ve městě (při sklence ouza) …i když není pod cypřišem :-)

Vaše delegátka Eva


(02.12.2012)  – Krize je spíš o přežranosti lidí, říká farmářka, a také delegátka z řeckého Korfu

Celý článek od naší delegátky naleznete pod tímto odkazem


(01.09.2012)  – Korfu – ostrov, který učaruje

Na ostrově máme po vrcholné turistické sezoně, která zde pravidelně probíhá v měsíci srpnu. V tomto období je zde mnoho turistů z okolních zemí. I přesto, že máme “krizi” milovníci Kerkyry opět přijeli – na cestách jezdí velké množství aut s SPZ Itálie, Srbska, Slovinska, Rumunska, Bulharska a Albánie. Letošní léto bylo i ve znamení vysokých teplot, které mnohdy v poledne přesahovaly 40st.C. Měsíc srpen je za námi a turisté z okolních zemí každým dnem odjíždějí do svých domovů za pracovními a školními povinnostmi.

Přichází mnou milovaný měsíc …..měsíc září….Méně turistů, nižší teploty, příjemně vyhřáté moře….zkrátka ten pravý čas na poznávání ostrova. Ostrov má spoustu nádherných míst, zákoutí, malých plážiček a nádherných starých vesnic, které lákají k poznání……..

Jednou z takových vesniček je stará benátská vesnice Palia Perithia (Stará Perithie), která byla vybudována místními obyvateli pod úpatím nejvyšší hory ostrova Pantokratorem. Přírodní ráz této části ostrova je až neuvěřitelně odlišný od ostatních částí, což je dáno především nadmořskou výškou. Spora vegetace místních hor, ke kterým pohoří Pantokratoru patří, v sobě skrývá nesporné exotické kouzlo.

Tato vesnice byla založena asi před 1800 lety a v té době v ní žilo průměrně asi 1000 obyvatel. Nyní má vesnice 6 stálých obyvatel. Vesnice byla založena v horách kvůli ochraně před piráty. Na pobřeží by byla více vystavena nebezpečí vyrabování. Kamenných domů zde bylo kolem 60, rodiny bývaly početné. Od založení vesnice se lidé živili pastevectvím.

Za vlády Benátské republiky (1386–1797) vesničané v zimních měsících scházeli do údolí a zúčastnili se česání oliv a jejich vysazování. V době největšího rozkvětu vesnice zde bývalo 8 kostelů, i rodinných a 12 kafenií (obdoba naší kavárny). V těchto kafeniích sedávali pouze muži, v ranních hodinách popíjeli řeckou kávu, v poledne a večer si dávali místní pálenku tsipuro (vínovice) či ouzo a vždy vášnivě diskutovali o všem možném, přip. hráli známou stolní hru tavle – dodnes oblíbená hra. O přítomnosti kafenii svědčí četné police v ruinách domů kolem náměstíčka, kde dnes máme celkem 3 taverny. Ve vesnici byla také policie, soud, škola. Škola zde byla až do roku 1960, kdy byla uzavřena, neboť v té době zde již byli převážně staří obyvatelé. K vylidňování vesnice začalo docházet po roce 1960. Staří obyvatelé umírali či se stěhovali do Atén za svými dětmi, kteři odešli z vesnice za prací ve městě.

S rozvojem cestovního ruchu na ostrově opustili obyvatelé vesnici téměř všichni a stěhovali se do turistických míst za lepším životem a lehčí možností výdělku. Poslední dvě rodiny se vystěhovali v roce 1975. Dnes je vesnice přírodním skanzenem, který velmi rádi navštěvují turisté a po procházce vesnicí si rádi posedí v některé z místních taverniček, kde můžou ochutnat typická kerkyrská jídla a dát si výborné místní víno či tsipouro. EU se snaží o zachování tohoto skanzenu. Případní zájemci o koupi nemovitosti v této vesnici můžou zažádat o dotaci na znovuzvelebení do­mu.

Výlet do Staré vesnice je výletem do minulosti. Nechte se unést o století zpět a vychutnejte si se svými nejbližšími kouzlo tohoto jedinečného místa.

Z ostrova Korfu Vás zdraví Vaše delegátka Eva.

(01.06.2012)  – KORFU …..ostrov věčných návratů

Na ostrově již začalo léto, jsou krásně teplé letní dny a úžasně vlahé dlouhé letní večery. Moře je vyhřáto slunečními paprsky, které nás tady hřejí vytrvale od poloviny dubna – vlastně od začátku turistické sezóny, která tady začíná pravidelně příchodem jarních svátků – Velikonoc.

V letošním roce je na ostrově o něco méně klientely, než jsou zvyklí místní domorodci zabývající se cestovním ruchem – ať již hoteliéři, majitelé taverniček, či provozovatelé malých turistických obchůdků……….Čás­tečně je to dáno celosvětovou krizí a z větší části díky propagaci Řecka v televizních pořadech ve všech zemích. Je to věčná škoda, protože Řecko je, bylo a bude vždy úžasnou zemí k prožití pohodové a krásné dovolené. Ostrov Korfu sice zaznamenal nebývalý pokles turistů, ale to je možná dobře pro ty, kteří nečtou nesmyslné články žurnalistů (někdy silně odchýlené a vůbec ne potvrzené) či neposlouchají každodenní unáhlené večerní zprávy s Novinkami z Řecka. Tito klienti si v letošním roce určitě užijí velmi pohodovou dovolenou, nebudou muset čekat na uvolněné místo v oblíbené taverničce, či se strachovat, že nezaparkují v překrásném hlavním městě ostrova, či dokonce nebude auto k zapůjčení…

Volby jsou tady před námi …za pár dní se snad již vše rozhodne…a to je další z důvodů proč do Řecka n


Sdílejte své zážitky


Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist